Я переконаний, що економічний стан народу — се головна підстава цілого його життя, розвою, поступу. Коли стан економічний плохий, то говорити про поступ, науку — пуста балаканка.
Іван Франко, український письменник, поет, публіцист, громадський діяч, перекладач

Крим замість Єгипту

За прогнозами туристичних операторів, улітку потік туристів в Україну збільшиться на 20%, а ціни зростуть на 10%
29 квітня, 2011 - 00:00

Міжнародний рейтинг туристичної привабливості, у якому серед 139-ти країн світу Україна посіла 85-те місце, ще раз показує, що ми досі не навчилися користуватися своїм потенціалом. І хоча експерти наголошують, що рейтинг розрахований швидше на інвесторів, які можуть вкласти кошти у розвиток національного турпродукту, радіти особливо нема чого. Бо серед європейських країн за конкурентоспроможністю своєї туристичної галузі Україна випереджає лише Вірменію, Боснію та Герцеговину і Молдову, а нашими сусідами у рейтингу стали Намібія та Гватемала. Перші місця належать Швейцарії, Німеччині та Франції.

І це при тому, що маємо величезні природні багатства, багату культурну спадщину — але на місце у світовому рейтингу впливає не лише це. Серед чинників, які «тягнуть» Україну вниз, експерти називають поганий захист прав власності, ненадійність правоохоронних органів, низьку якість транспортної інфраструктури, проблеми із кількістю та якістю готельних кімнат, а також високі податки. Однак це не означає, що туризм в Україні не розвивається. Як пояснюють фахівці, просто у країн-конкурентів ці процеси проходять значно динамічніше.

За словами президента Всеукраїнської асоціації туристичних операторів Ігоря ГОЛУБАХИ, така позиція в рейтингу викликана фінансуванням туристичної галузі останніми роками. Якщо точніше, то його відсутністю та нецільовим використанням коштів. «Останній піар-хід, який був оплачений державою, були заходи до Голокосту. Держава витратила на це кошти з метою рекламування туризму за кордоном. Але це не те, що справді могло б підвищити популярність України», — додає Ігор Голубаха.

Незважаючи на це, туристичні оператори прогнозують, що цього літа потік туристів на українські курорти виросте на 20%. Передусім через те, що декого з наших громадян налякали революції у Єгипті та Тунісі, які вважалися найбільш масовими місцями відпочинку українців. А Туреччина, яка завжди конкурувала з Кримом і брала гору завдяки розумному поєднанню ціни з якістю послуг, цього року обіцяє подорожчати.

Втім, відставати від нашого сусіда не збирається і Крим. Як розповів заступник голови Державної служби туризму та курортів Дмитро ЗАРУБА, за попередніми даними ціни тут виростуть на 10—15%. Причина банальна: підвищення тарифів на комунальні послуги. «Та все ж ціни у Криму будуть меншими, ніж, наприклад, на схожих курортах Краснодарського краю. Дослідження показують, що там ціна на 15—20% вища, ніж в Україні, тому ми розраховуємо, що багато росіян приїдуть на українське чорноморське узбережжя, — додає Дмитро ЗАРУБА. —У Криму та на узбережжях Чорного й Азовського морів літній туристичний сезон розпочнеться на травневі свята. За нашими даними, за початок цього року тут уже відпочило на 3% більше туристів, ніж торік (це близько 170-ти тисяч осіб). Це свідчить, що Крим знову стає привабливим».

У подальшому експерти прогнозують демократизацію цін, зокрема на вартість послуг у готелях на чотири чи п’ять зірок. «Цього року ми вперше провели конкурс «100 кращих готелів України», який показав, що наша готельна індустрія пройшла досить серйозний шлях, практично у кожному регіоні маємо якісні готелі європейського класу. У тому ж Києві та Трускавці чотири- та п’ятизіркових готелів стає все більше. Оскільки конкуренція між ними наростатиме, якісний туристичний продукт ставатиме дешевшим, — зауважує голова Ради з питань тризму та курортів Євген САМАРЦЕВ. — Окрім Криму, у нас хороші перспективи мають Карпати, а також Львів, Київ та інші міста, які розвивають міський туризм. Та найбільша проблема України — недостатня інформаційна та рекламна підтримка внутрішньотуристичного продукту, бо здебільшого це малий бізнес, який не має фінансових можливостей на рекламу».

Великі надії фахівці туристичного ринку покладають на новий законопроект про розвиток туристичної індустрії та нову державну програму розвитку туризму, які зараз розробляються за дорученням Президента. Якщо в цих документах будуть враховані зауваження експертів, маємо шанси покращити свій туристичний рейтинг.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: