Найбільша і найважливіша частина виховання кожного — це те, що ми даємо собі самі.
Едвард Ґіббон, британський історик, член Парламенту Великої Британії

«На Майдан доведеться зважати»

Про підсумки позачергового Форуму євромайданів — член робочої групи з Донецька
4 лютого, 2014 - 12:08
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Через загострення політичної ситуації в Україні 1 лютого в Києві відбувся позачерговий Форум євромайданів. Зустріч зібрала представників 46 Майданів України, спостерігачів і гостей від політичних партій та суспільних ініціатив. Серед базових питань, обговорених на Форумі, — система правосуддя і контролю за владою з боку громадянського суспільства, реформа місцевого самоврядування та механізми утворення тимчасового технічного уряду. Важливий аспект дискусій на зустрічі — наявність представника Майдану на перемовинах із владою.

Про підсумки Форуму розповідає його учасник, член робочої групи Євромайдану в Донецьку Станіслав ФЕДОРЧУК:

— Як на мене, найголовніше рішення Форуму — Євромайдан повинен мати свого представника на переговорах із владою, причому він може бути погоджений з групами активістів всієї країни, Автомайданом тощо. Це додасть перемовинам прозорості, розуміння, що є кому представляти громадськість, крім опозиційних партій.

Учасники Форуму бачать декілька інструментів впливу на владу в майбутньому. Серед них — заснування громадських рад по всій Україні, перед якими звітуватимуть місцеві чиновники, та громадські суди над чиновниками в разі правопорушень, корупційних дій із боку останніх.

Окреме рішення стосується суспільних ЗМІ. На думку учасників Форуму, саме ці медіа намагаються подавати інформацію збалансовано, за ними — провідна роль у контролі за владою, їм має виділятися більша частка бюджетних ресурсів. Громадські ЗМІ варто розвивати й на національному, й на місцевому рівнях. Також переконані, що мусить існувати механізм подання громадянами законодавчих ініціатив. Ще одна форма взаємодії влади та суспільства — громадські слухання, які мають відбуватися як консультативні збори, де виступатимуть фахівці та експерти від спільноти.

Однозначно потрібно створити тимчасовий уряд, де мають працювати люди, які ніколи не перебували в уряді Януковича та не були замішані в корупційних скандалах. Цей Кабінет Міністрів буде технічним, не претендуватиме на владу в Україні як повноцінний уряд у мирний час.

Взаємодія з опозицією — одне з найголовніших питань Форуму. Перший Форум євромайданів у Харкові проводився за доволі негативної інформаційної політики з боку опозиційних партій. Зокрема говорилося, буцімто Майдан — спільнота, покликана до життя Партією регіонів. На позачерговому Форумі серед гостей були два депутати чинного парламенту — Микола Княжицький із фракції «Батьківщина» та Андрій Іллєнко з фракції «Свобода». Опозиційні сили нарешті зрозуміли, що з Майданом як силою громадянського суспільства доведеться рахуватися та радитись. Форум розширюється, й це — добрий сигнал щодо об’єднань зусиль різних спільнот задля будування підвалин майбутнього суспільства та держави.

Другий Форум євромайданів відбудеться 15—16 лютого в Одесі.

Марія ПРОКОПЕНКО, Донецьк
Газета: 
Рубрика: