Найбільша і найважливіша частина виховання кожного — це те, що ми даємо собі самі.
Едвард Ґіббон, британський історик, член Парламенту Великої Британії

Виклик прем’єра...

Експерт: «Головна битва розгорнеться між європейськими підходами і візантійськими звичками»
29 жовтня, 2014 - 18:37

Після перших результатів виборів, коли окреслився потужний ривок «Народного фронту» і прорив «Самопомочі», стало зрозуміло — нас чекає жорстка боротьба за формування коаліції і уряду. Та попри передвиборчі заяви президентської команди про швидке формування коаліції, з усього видно, що процес затягується. «Блок Петра Порошенка» отримав не той результат, на який розраховував. Позиції, не дивлячись на сумарне перше місце БПП за кількістю депутатів (за списками партій з невеликою різницею перемагає НФ), послабилися.

Зараз триває жорстка боротьба за лідерство в «коаліційному марафоні». І станом на 29 жовтня у ній помітно домінував прем’єр. Він і з посилом тексту угоди поцілив, і з манерою її представлення.

29 жовтня зранку заступник глави АП Дмитро Шимків розіслав ЗМІ текст коаліційної угоди від Президента. А буквально через годину по телебаченню виступив особисто (!) прем’єр-міністр Арсеній Яценюк і презентував суть і принципи коаліційної угоди від «Народного фронту».

Як бачимо, абсолютно різні підходи. Якщо оцінювати сигнали, як і під час виборчої кампанії, зараз Яценюк виглядає чіткішим і впевненішим та більш чутливішим до запиту суспільства.

«Я ТОРГІВ ЗА ПОСАДИ ВЕСТИ НЕ БУДУ І НЕ НАДАМ МОЖЛИВОСТІ БУДЬ-КОМУ «ПІД СТОЛОМ» ДІЛИТИ СКЛАД КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ І ПРОБУВАТИ ДІЛИТИ КРАЇНУ, ЯК ПИРІГ. МИНУЛИ ТІ ЧАСИ. ПУБЛІЧНІСТЬ — ВСЕ НА СВІТЛО. ХТО ХОЧЕ БРАТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ, — ВПЕРЕД», — ЗАЯВИВ У СЕРЕДУ ПРЕМ’ЄР-МІНІСТР АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК НА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ

«Відповідальність за долю держави зараз лежить на Президенті і на партії, яка посіла перше місце під час парламентських виборів», — заявив учора Яценюк, маючи на увазі «Народний фронт». «Так само вважаю за необхідне запросити до офіційних і публічних переговорів щодо формування коаліції — Юлію Тимошенко і партію «Батьківщина», «Самопоміч» і Андрія Садового, і Радикальна партія, за яку також проголосував мільйон українців. Формування складу уряд має відбуватися так само, як складається Європейська комісія», — сказав він.

«Щойно Арсеній Яценюк переконливо обґрунтував новий, європейський (!) принцип формування Уряду в умовах парламентсько-президентської республіки, — пише на своїй сторінці у «Фейсбуці» Євген Марчук. — Раджу послухати його пояснення. Схоже, що Арсеній Петрович береться круто-правильно. Крім того це і жорстка асиметрична відповідь Лаврову без згадування його прізвища». Нагадаємо, нещодавно голова МЗС Росії, коментуючи слова Яценюка про те, що мета Москви — заморозити Україну, назвав їх «потворними висловлюваннями».

Президентська коаліційна угода на відміну від прем’єрської (2,5 стор.) розписана на 48 сторінках. У ній прописані принципи формування і правила функціонування коаліція, а також основні реформи, які треба провести в Україні. Деталі обох угод можна знайти в інтернеті.

Але показово те, що вже після виступу Яценюка, з презентацією коаліційної угоди від БПП вийшов Володимир Гройсман. Він також заявив про партнерство блоку з партіями «Народний фронт», «Самопоміч» та «Батьківщина», потенційно — Радикальна партія. Головною умовою для роботи коаліції Гройсман назвав те, що необхідно схвалити кожен пункт угоди. Фактично це була відповідь своєму шефу по уряду. Виглядало не дуже гарно. А презентації від лідера БПП чи самого Президента (неодноразово анонсував угоду) ми так і не дочекалися.

«Володимира Гройсмана розкручували і готували до прем’єрства, але виявився занадто хорошим актором — він дуже сильно імітував Порошенко, повторюючи рухи, міміку і слова Президента, — коментує «Дню» політолог Віктор Небоженко. — Це зрозуміло, адже він молодий політик, але це налякало людей. І швидше за все прем’єром буде Яценюк, адже його підтримує Захід, у його партії дуже хороший результат. Але по подальшому розподілу місць — дуже багато питань. Наприклад, якщо МВС отримає Президент, то Яценюку без силового блоку буде складно щось зробити».

«Я вважаю позитивним кроком, що політичні сили, обрані до Верховної Ради підготували власні проекти коаліційних угод, — коментує «Дню» експерт Ігор Коліушко. — Кожна фракція мала своє бачення коаліції, свій проект. Переговори повинні відбуватися на основі підготовлених документів задля пошуку компромісу між ними. В процесі переговорів не має бути слова «перевага» — повинна мати місце повага та рівноправність між всіма учасниками майбутньої коаліції. Зрозуміло, що в цій ситуації хтось повинен розпочати діалог, і в ці моменти роль міжфракційного модератора може виконувати Президент. І хоча це ускладнюється тим, що він є лідером однієї з партій, в цьому немає ніяких пересторог».

Утім, експерти підкреслюють, що спаринг за коаліційну угоду — це лише видима частина бою.

«Коаліційній угоді передують коаліційні торги, коли діляться найпривабливіші місця в законодавчій і виконавчій владі, — каже Віктор Небоженко. — Зараз йде жорстокий, але тихий процес розподілу того, хто буде главою ВРУ, хто очолюватиме її комітети, хто які посади займе в уряді. А потім, коли всі розсядуться по місцях, партії обговорюватимуть, що їм робити. І саме від цього залежить поведінка коаліції. Квотний принцип знищується торгами. Є посади, на яких можна «заробити», а є такі, на яких не заробиш. Наприклад, посада голови ВРУ оцінюється в 15 посад голів комітетів, посада міністра МВС оцінюється в 4 інших міністра і т.д.».

«В спікеріаді є спеціальна посада, яка підходить для Юрія Луценка — крісло заступника глави ВРУ без реальних повноважень, — продовжує експерт. — Але навряд чи він підійде на посаду спікера Ради — вона йому просто не буде підкорятися. Очолювати ВРУ повинна людина, у якого є досвід адміністративної або парламентської роботи. І я не здивуюся, якщо Порошенко в цьому випадку зробить ставку на знайомого Володимира Литвина. Але сам Литвин допустив величезну помилку, коли спробував протягнути в Раду свого сина. Таку ж помилку допустив і Порошенко, пропустивши свого сина до парламенту. І до Нового року почнуть бити не по самому Президенту, а по його синові, хоча сам він розумна та освічена молода людина. Те саме було з Януковичами».

Окремо підкреслимо. Принципово, щоб здорова конкуренція не переросла у війну на знищення. Ми це вже проходили в помаранчевий період. Її учасники сьогодні при владі. Наслідки відомі. Має бути відкрита конкуренція програм і підходів, а не кулуарні і квотні договорняки. Тим більше, після всіх трагічних подій в Україні. В цьому плані, команда Президента поки програє. «Головна битва розгорнеться між європейськими підходами і візантійськими звичками», — написав у ФБ Володимир Співаковський.

Іван КАПСАМУН, Дмитро КРИВЦУН, «День». Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: