Історію творять мученики, а не мучителі.
Євген Грицяк, лідер Норильського повстання у таборах ГУЛАГу 1953 року

Зважились на блок

13 грудня, 2005 - 00:00При цьому В. Медведчук висловив жаль, що «єдина антипомаранчева коаліція (з Партією регіонів. — Авт.), що була б логічною та доцільною, і на створенні якої ми наполягали від самого початку, не відбулася». «Це свідчить про те, що безвідповідальних політиків вистачає не тільки серед представників нинішньої влади», — наголосив він. Водночас перший заступник глави СДПУ(О), народний депутат Нестор Шуфрич в інтерв’ю журналістам заявив про те, що об’єднані соціал-демократи в парламенті наступного скликання безумовно домовлятимуться і співпрацюватимуть із Партією регіонів. «Але підемо ми паралельними шляхами», — зазначив Н. Шуфрич, кажучи про майбутні парламентські вибори.

Загалом виступ лідера есдеків був досить радикальним і експресивним. Віктор Медведчук заявив, що мета партії на наступних виборах — «усунути помаранчевих від влади». Докладний аналіз ситуації, що виникла в Україні за рік правління Президента Віктора Ющенка, у виконанні Медведчука був схожий на «політичний апокаліпсис». Нову владу обвинуватили в ускладненні відносин із Росією, що призвело до зростання цін на газ, посилення розколу за регіональним і мовним принципами. А також — у всьому тому, в чому протягом останніх років політична опозиція обвинувачувала чинну владу (неадекватна національним інтересам зовнішня політика, руйнування економіки, зрощення бізнесу з владою, соціальна несправедливість), причому без знижки на те, що багато із заявлених проблем (наприклад, низький рівень зарплат і пенсій, заборгованість із зарплат) з’явилися в країні набагато раніше, ніж лише наміри Ющенка стати главою держави. Схоже, вони просто взяли на озброєння успішно зарекомендовану риторику попередників про «антинародну владу».

Овації однопартійців викликали метафоричні порівняння Медведчука на адресу нової влади: «Помаранчевий уряд — на разок урагану «Катрін» для України». «До влади прийшли люди, позбавлені посад за попередньої влади, а також друзі та куми, які не мають досвіду управління». «Мені досі журналісти та слідчі Генпрокуратури нагадують мої слова, що «Ющенко не стане президентом». На превеликий жаль, так воно і є. Ющенко не став президентом України». «Ющенко на Майдані пообіцяв, що після революції Україна прокинеться новою. У мене складається враження, що він досі спить. А український народ прокинувся в державі, де підірване економічне здоров’я та розколене суспільство».

У свою чергу Леонід Кравчук припустив, що об’єднана політсила може отримати на виборах від 7% до 10% голосів виборців. Роль СДПУ(О) у новому парламенті Кравчук вбачає в тому, щоб впливати на протистояння між великими політичними силами. «Партія Регіонів, «Наша Україна» і БЮТ уже зараз ділять портфелі, ставлять нездійсненні завдання. І з перших днів вони будуть у великій любові та битві за владу, але в парламенті має бути сила, яка спокійно аналізуватиме ситуацію і впливатиме на битву, щоб вони не забули, що існує ще й Україна», — сказав Кравчук.

З’їзд СДПУ(О) також затвердив партійний список із 219 кандидатів, який рекомендуватимуть для внесення в загальний список блоку. На першому місці в списку — Л. Кравчук. Другим іде Віктор Медведчук. На третьому місці — його перший заступник Нестор Шуфрич, четвертий — ще один заступник і президент Федерації футболу України Григорій Суркіс, п’ятий — заступник голови СДПУ(О) Михайло Папієв. У другій «п’ятірці» відповідно: секретар Закарпатського обкому партії Іван Різак, головний тренер української футбольної збірної Олег Блохін, заступник голови СДПУ(О), голова виконкому партії Юрій Загородній, народний депутат Олександр Грановський і секретар харківського обкому партії Володимир Шепетін.

«Блокового» списку ще немає, однак, як стверджує Н. Шуфрич, місця в ньому розподіляться таким чином: СДПУ(О) отримає половину місць, «Жінки за майбутнє» і РПУ — по 20%, партія «Центр» — 10%.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: