Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Адвокат Корбана»

Олексій ШЕВЧУК: «Процес, який ми відіграли в Чернігові, увійде в історію адвокатури. Це нова епоха, адже ми показали, що систему можна зламати»
17 листопада, 2015 - 17:50
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Олексій Шевчук нещодавно прогримів на всю Україну, як не просто адвокат Геннадія Корбана, а насамперед як той, хто зламав певні стереотипи щодо професії захисника. Призначений державою, він начебто мав виконати пасивну роль формального адвоката в справі, за якою багато хто вбачав політичне «замовлення». Але Шевчук не просто влився в команду адвокатів Корбана, він доклав усіх зусиль, щоб загнати суддійсько-прокурорську систему в глухий кут.

«ЦЕЙ ПРОЦЕС СТАВ КАТАЛІЗАТОРОМ НЕВІДВОРОТНИХ ЗМІН»

— Пане Олексію, ваш захист як адвоката Геннадія Корбана в Чернігові вразив насамперед тим, що загал звик очікувати від призначеного державою адвоката ролі умовного статиста. Що справа Корбана, в якій було чимало інших складових, крім безпосередньо звинувачення, можливо, щось змінила в системі правосуддя?

— Цей процес став каталізатором невідворотних змін як в адвокатурі та правоохоронних органах, так і в судовій системі. Процес над Геннадієм Корбаном в Чернігові для суспільства став лакмусовим папірцем. Адже те, що відбувається зовні — це насправді лише картинка, буфонада, а в реальному житті все інакше, навіть для високопосадовців і перших осіб держави, не говорячи вже про звичайних людей. Можна сказати, що є надія на те, що почнеться нова ера адвокатури. Принаймні ми відчуємо свіжий подих, тому що багато адвокатів перебували просто у відчаї, адже їх не чули. Нам на цьому процесі було трошки легше, ніж іншим, тому що у нас була команда, у нас була підтримка ЗМІ і у нас була підтримка спільноти зі всієї України. В більшості справ, адвокат залишається сам на сам із системою. І система не завжди дає йому можливість реалізувати задум, інколи просто ігноруючи його.

Але цього разу ця система виявилась неготовою до реального протистояння. Правоохоронні органи звикли до того, що їхні процесуальні забаганки сприймають як належне. Наприклад, адвокат виступає півтори години, а його думку викладають в один абзац. Прокурор виступав три хвилини, а його промову виклали на цілу сторінку. Якщо є вказівка «закрити» клієнта, то жодні доводи і жодні докази адвоката не зможуть забезпечити реалізацію захисту прав і отримання правосудного, справедливого рішення.

На процесі Корбана ми побачили, що прокуратура настільки звикла до тої концепції, що їм завжди підігрують, що вони просто забули прочитати... кодекс

Коли командний захист показав їм на всі їхні недоліки, то з’ясувалося, що вони банально із самого початку просто не готові до процесу. Коли починається процес, то адвокат завжди пам’ятає, що він має взяти оригінал договору, оригінал свідоцтва, оригінал посвідчення, всі копії завірити, підписати, поставити мокру печатку. А хлопці прийшли з постановою про склад групи прокурорів. Коли їх запитали — де оригінал і мокра печатка, то прокурори просто не знали що відповісти. Суддя хотів цю ситуацію залагодити, але не зміг, бо до нього була прикута увага людей, ЗМІ, адвокатів. Виходить, що суддя не має права допускати цих людей на засідання і починається німа сцена. Прокурори і судді класні спеціалісти в кабінетах, а про справжню активну участь у процесі вони просто забули.

ФОТО З FACEBOOK-СТОРІНКИ ОЛЕКСІЯ ШЕВЧУКА

— Які вади судової системи оголив цей процес, крім халатного ставлення до процедури?

— Він оголив те, що не лише прокурори, а й судді не належним чином читають кодекси і не повністю володіють процесом. Крім того, процес Корбана проявив відсутність незалежності судової гілки влади. Вона є просто одним із елементів правоохоронної системи.

«НАС ПОСТАВИЛИ НА ПРОСЛУХОВУВАННЯ ІЗ САМОГО ПОЧАТКУ ПРОЦЕСУ. СБУ, ГПУ НЕ МОГЛИ ІНАКШЕ»

— Як вам працювалось у команді інших адвокатів?

— Круто. Ми всі відчували одне одного. Я раніше працював з великою кількістю колег, але саме з цими колегами я ніколи не працював. Так вийшло, що ролі розписалися самі по собі. Хто пише, хто підстраховує, хто озвучує, хто подає. Це була настільки командна гра, що мені особисто нікому не треба було розповідати, що саме треба робити в конкретний момент. Чесно скажу, що після цього процесу можна було з цими колегами створити окрему юридичну фірму, і ми були б успішними. Хоча спочатку було важко одне одного зрозуміти, адже ми хвилювалися зовсім з інших питань. Наприклад, у момент, коли ми з вами спілкуємось у нас тріщить телефон. Ми звикли до того, що нас слухають, адже нас поставили на прослуховування із самого початку процесу. СБУ, Генпрокуратура не могли інакше. Вони отримали рішення апеляції і поставили нас на прослуховування. Насамперед ми переживали саме за клієнта як він себе почуває протягом двох діб, адже його не годували, не давали йому пити і навіть не давали йому ходити в туалет. І все це в ситуації, коли у Корбана був передінфарктний стан, коли його забрали до Головного слідчого управління не надавши належної медичної допомоги. Коли ми побачили, що клієнт відчув нас, адвокатів, то ми з полегшенням зітхнули і почали працювати далі. 

— Політичне забарвлення цього процесу заважало захисту?

— Я не особливо відчував це політичне забарвлення. Для мене більш важливим є те, що саме політична складова давала можливість захисту працювати відкрито. Завдяки цьому звинувачення настільки переймалося цією справою, що не могло розкритися, як це могло бути, якби процес був більш закритим для загалу. Самі прокурори не могли собі дозволити розкритися повною мірою, боячись торкнути політичний момент. Досвідчені прокурори перебували від цього в певному ступорі. Вони не знали як правильно поводитись. Можливо, в інший час, без відповідного запиту суспільства на відкритість, так би ситуація не розвернулась.

«ЯКБИ НА МІСТІ КОРБАНА БУЛА ІНША ЛЮДИНА, Я ТАК САМО ВИКОНАВ БИ СВОЮ РОБОТУ»

— Чому на цей момент вас відсторонили від процесу? Це технічна процедура чи тут є й інше підґрунтя?

— Перш за все це технічна процедура. Минуло 72 години і мої повноваження як адвоката закінчились. Я був наданий Корбану як адвокат на цей проміжок часу і клієнт погодив мою участь спільно з його захисниками. Питання в іншому. Я думаю, що це були і плановані дії Генеральної прокуратури в частині нового повідомлення при затриманні. Звичайно, вони шукали шляхи як розбити команду адвокатів, що склалася. Але це їм все одно не вдалося. Мої колеги ще краще зіграли вже в Печерському суді, куди доправили клієнта.

— Зараз, коли ви склали повноваження адвоката за цією справою, ви відчуваєте за собою певний шлейф?

— Я думаю, що тепер тривалий час мене будуть називати адвокатом Корбана. На зразок фільму «адвокат Диявола». Навіть в Інтернеті з’являється цей мем.

— Як ви ставитеся до демонізації Корбана?

— Я, чесно кажучи, не зовсім розумію в чому полягає така демонізація. Для мене це немає жодного значення, адже це клієнт. Це особа, яку я захищаю, і за великим рахунком я не зважаю на жодний інший підтекст. Якщо комусь цікаво використовувати цей підтекст і підігрівати інтерес до цієї справи, то це їхні питання. Якби на місті Корбана була інша людина, то я так само виконав би свою роботу.

ДОВІДКА «Дня»

Олексій ШЕВЧУК народився 1985 року в Києві. Має диплом магістра права Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана 2007 р. Займав посади, пов’язані з управлінням фінансами та юридичною сферою на великих підприємствах. З 2009 року є директором ТОВ «Юридичне агентство «Шевчук та партнери». Член правління Асоціації адвокатів України. Член Міжнародної асоціації адвокатів. Член Асоціації правників України. Голова комітету з трудового права Асоціації правників України. Член громадської ради при Державній службі з питань захисту персональних даних. Член експертної ради з питань захисту трудових прав при Уповноваженому з прав людини тощо.

Валентин ТОРБА, «День»
Газета: 
Рубрика: