Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як захищатимуть право на вибір

У Києві відбувся спільний брифінг керівництва ЦВК та очільників правоохоронних органів
13 березня, 2019 - 11:33
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Учасники наради, серед яких голова ЦВК, генеральний прокурор, голова Служби безпеки та міністр внутрішніх справ, заявили про вироблену спільну позицію всієї правоохоронної системи щодо забезпечення чесного і прозорого волевиявлення. Із цією метою силовиками був підготовлений чіткий алгоритм взаємодії відповідно до компетенції кожного відомства, окреслені конкретні кроки, спрямовані на захист усіх суб’єктів виборчого процесу.

Серед ключових питань наради, зокрема, були забезпечення правопорядку в ході підготовки і проведення виборів, встановлення їх результатів, стійкості інформаційної системи ЦВК, недопущення передвиборчої агітації у день голосування тощо.

«Кожне відомство має реагувати у межах повноважень, визначених законом. Головне, що наші сили і засоби готові, взаємодія організована та неодноразово перевірена: у нас є спільне розуміння процесу і того, що ми маємо забезпечити все можливе для вільного волевиявлення народу і довіру до результатів виборів», — підкреслив голова СБУ Василь Грицак (ssu.gov.ua).

Генпрокурор Юрій Луценко наголосив, що неприпустимі будь-які незаконні дії будь-яких суб’єктів виборчого процесу. «Заборонено підкуп виборців, заборонено видачу бюлетенів відсутнім громадянам, заборонено агітацію в день виборів, і вся правоохоронна система забезпечуватиме покарання в разі допущення будь-яких дій, які суперечать цим принципам», — зазначив він.

Також Луценко попередив членів виборчих комісій про кримінальну відповідальність за порушення на виборах і заявив, що після виборів буде ретельно перевірено всю інформацію про видачу бюлетенів і нікому не вдасться уникнути відповідальності.

Глава МВС Арсен Аваков доповнив: «Сьогодні на нараді ми обговорили зокрема забезпечення публічної безпеки і порядку на території державного підприємства «Поліграфкомбінат Україна» на період виготовлення виборчих бюлетенів для голосування, охорона виборчих бюлетенів під час їх транспортування, забезпечення публічної безпеки на виборчих ділянках» (mvs.gov.ua).

Щодо нещодавніх інцидентів у Києві та Черкасах, пов’язаних з «Національними дружинами», Аваков заявив, що вони не підуть на загострення ситуації під час спостереження за виборами президента країни. «Жодне формування, ні «Нацкорпус», ні «Нацдружини», не матимуть права чинити силовий вплив на виборчий процес. Після деяких заяв представників «Нацдружин» МВС здійснило профілактику цієї ситуації. У нас є певне переконання, що ті, хто «красиво» заявляють, не підуть на прямий конфлікт із владою. А у влади буде достатньо сил для того, щоб цей процес пройшов нормально», — сказав він.

У свою чергу голова ЦВК Тетяна Сліпачук наголосила, що після заяв представників «Нацдружин», яким було дозволено спостерігати за виборами, комісія направила відповідну інформацію до МВС і СБУ, щоб вони оцінили її в рамках своєї компетенції. Вона зазначила, що на сьогодні законодавчо належним чином не врегульовано питання про скасування дозволу спостерігати за виборами тим організаціям, які отримали таке право. «Центральна виборча комісія — це орган, в якому немає місця політичним інтригам і конфліктам», — сказала Сліпачук.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: