Невідво­рот­ний хід бут­тя ве­де нас від ба­га­ть­ох тра­диційних цінно­с­тей. Та я вірю, що ми до них обовяз­ко­во по­вер­не­мо­ся
Іван Миколайчук, український актор, кінорежисер, сценарист

Як я розгадував кросворд

або Дрібнички «української» преси
28 листопада, 2014 - 15:49

До української преси республіканського значення, мабуть, можна віднести ті газети і журнали, які внесені в «Каталог видань Україні», призначений для передплати на всій території України, і деякі інші з обмеженим накладом, що не увійшли до названого вище каталогу ДП «Преса». У цьому каталозі для передплатників пропонується безліч журналів розважального характеру. Барвисті, на крейдованому папері, ці журнали видаються величезними накладами (150—200 тис.), поширюються по всій Україні.

Нехай хтось назве хоч один науково-популярний український журнал з таким накладом! Ну, не в моді у нас наука! Видавати науково-популярний журнал, зокрема й наш — «Загадки природи і Всесвіту», не маючи спонсора, дуже важко. Більше в моді розважальне чтиво, зокрема й на кшталт журналів кросвордів (правильно називати їх «журнали сканвордів», бо там тільки сканворди).

Придбав якось у супермаркеті журнал кросвордів і на дозвіллі почав їх розгадувати. І ось що мене вразило і, власне, змусило взятися за перо. Читаю: «Столиця із золотими куполами?». Ну, я, як і, мабуть, будь-який інший українець, одразу ж пишу: «Київ». На жаль, не чотири, а шість букв має бути.

Ніяк не можу відгадати, поки не написав «Москва». Підходить. Про всяк випадок підглянув відповідь і зазирнув на останню сторінку журналу, де друкуються вихідні дані. Читаю: «Адреса редакції: Україна, м. Київ». Тобто, безперечно, це наш, український журнал, а не російський. Зазвичай якщо такі запитання ставить не українська редакція, то уточнюється, наприклад: «Кам’яна столиця Литви», «Білокам’яна столиця Росії» тощо.

І далі теж деякі запитання здивували: «Вугільний край?» (сім букв). Пишу: «Донбас». Знову помилився, не Донбас, а Кузбас, що в Росії. Або ось таке запитання: «Обласний центр», п’ять букв. Пробував підставити Рівне, Львів, ні, не підходять. Довго мучився, поки не підглянув відповідь: «Кіров». Це обласний центр Росії, на річці Вятка.

І ось ще одне запитання: «Наш мотоцикл із коляскою?» (чотири букви). Нумо, українські мотоциклісти і байкери, напружте свої мізки! Ставлю 100 проти 1, що й за тиждень не відгадаєте! І за місяць! Що, Запорізький автозавод, можливо, випустив мотоцикли! Або Кіровоградський автозавод? Не напружуйтеся, нічого не вийде. А ось сепаратисти в Донецьку або Луганську одразу його відгадають. Бо мізки у них спрямовані в потрібний бік —  потрібний сусідній державі. Підказую (сам зазирнув у відповідь): це мотоцикл «Урал». З інтернету дізнався, що випускає його Ірбітський мотоциклетний завод, Свердловська область, Росія. Це вам не «харлєї» з «сузуками»! Це «наш» мотоцикл!

І ще багато-багато подібних запитань, але що стосуються України — жодного!

Щоправда, зі 100 сканвордів (стільки їх у кожному номері журналу), в кожному з яких по 80 запитань, тобто з восьми тисяч запитань все ж одне, що стосується України, знайшов. Ось воно: «Країна з відмінним салом?» (сім букв). Відповідь: «Україна». Передбачаю, що в інших номерах цього журналу кросвордів можна буде знайти і такі подібні запитання: «Країна, де люблять свиней?», «Країна, де багато хрюш?» тощо.

Ось вам і «українська» преса. З упевненістю можна сказати, що всі ці запитання вигадують не в Україні, а вказана на останній сторінці журналу українська редакція — не що інше як звичайний «дах». Вона ж, ця «українська» редакція, що в Києві, зміркував я, ще раз переглянувши усе видання, отримавши з Москви вже зверстаний і відредагований журнал (його оригінал-макет), додає в нього 3—4 невеликих оголошення рекламного характеру київських фірм українською мовою.

Звичайно, все це дрібниці. Але якщо вже видаєте свої ЗМІ під брендом «Україна», то вже постарайтеся поворушити мізками і завантажити кросворди й українською тематикою. Цікаво, а чи багато українських газет і журналів виходить у Росії з додатком «Росія» (на кшталт «Молодь України — Россия», «Київський Вісник — Росія» тощо)? Чи у них інші закони?

Зрозуміло, існує і «Каталог видань зарубіжних країн», куди вносять для передплати свої газети і журнали Росія, Німеччина, США, Англія та інші країни. І без усіляких додатків «Україна». На них і підписні ціни інші (вищі), і податки інші (вищі).

Інформація, як це показали події і в Криму, і на Донбасі, є вельми ефективною «зброєю». І навіть з такою дріб’язковою, як запитання кросвордів у журналах російської закваски, що видаються у нас з додатком «Україна». І з нею, з цією «зброєю», треба поводитися обережно.

Анатолій ВОРОНИЙ, головний редактор науково-популярного журналу «Загадки природы и Вселенной», м. Харків
Газета: 
Рубрика: