Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як обман спричинив катастрофу

Криза в Греції змінила погляди не тільки на євро, але й на сам Євросоюз
13 липня, 2010 - 00:00
НЕВДОВОЛЕНІ РЕФОРМАМИ ГРЕКИ НАМАГАЮТЬСЯ ЗІРВАТИ ЗАСІДАННЯ УРЯДУ, ЯКИЙ ПРИЙМАЄ РІШЕННЯ ПРО СКОРОЧЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ ВИПЛАТ. ДЛЯ РОЗГОНУ ПРОТЕСТУВАЛЬНИКІВ ПОЛІЦІЇ ДОВОДИТЬСЯ ЗАСТОСОВУВАТИ СЛЬОЗОГІННИЙ ГАЗ / ФОТО РЕЙТЕР

Про Грецію останні декілька місяців говорять і пишуть частіше, ніж за останні років десять разом взяті. Але тільки в контексті кризи. Новини з Греції — якщо не про фінансову, боргову й бюджетну кризи з імовірним банкрутством Греції, то про масові протести, страйки, безлад і заворушення. Про проблеми Греції неодноразово писала газета «День», а також про те, як Греція обвалила ринки Європи. Але чому біда сталася саме з Грецією — з країною, яка є членом Євросоюзу з 1 січня 2001 року, а єврозони — з 2002 року?

Нинішні події — наслідок 30 років тіньової економіки та корупції в країні, вважає Александрос Стефанідіс, грек за національністю, редактор додатку до газети Suddeutsche Zeitung. А Бронмен Меддокс у своїй статті «Як греки зламали Європу» (червневий номер британського журналу «Проспект») вважає включення Греції до єврозони тріумфом політичної, але не економічної дійсності. Проте закони економіки врешті-решт взяли своє і відкрили дорогу найбільшій кризі в історії ЄС.

14 травня греки прочитали в газетах список лікарів, яких підозрюють в декларуванні неймовірно малого доходу задля ухиляння від сплати податків. «Бідні лікарі» жили в елітному районі Афін з видом на Акрополь. 57 з них не змогли надати рецепти або записи про відвідання пацієнтів. Один задекларував дохід у 300 євро на рік. Але в Греції всі знають, що адвокати, лікарі, співаки, архітектори і люди творчих професій дуже добре заробляють. Вони мають розкішні вілли, яхти, дорогі авто. Александрос Стефанідіс у своєму інтерв'ю для Deutsche Welle каже: «Єврокомісія вдається до крайніх заходів, беручи під контроль грецький бюджет. Брюссель починає ніби урядувати в Афінах. Що ж тут порадиш? Треба просто сподіватися, що греки усвідомили виклик часу. Не можна ж мати яхту в афінському порту і декларувати лише 10 тис. євро доходу. Це не складається докупи. Не можна паркувати Bentley біля престижного клубу в Салоніках і водночас оподатковувати 8 тис. євро на рік. В майбутньому таке більше не пройде...» Якщо уряд прем'єр-міністра Греції Георгія Папандреу підтримуватиме тиск на неплатників податків, то можна буде сподіватися послаблення страхів щодо банкрутства Греції й говорити про можливість її реформування. Люкас Цукаліс, професор Афінського університету і радник президента Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу, каже, що застосування суворих заходів є суттєвим елементом очищення. «Якщо греки побачать, що когось покарали справедливо, вони сприймуть сувору програму заходів як чесну», — відзначив професор.

Драма в Греції розпочалася в жовтні минулого року, коли соціаліст Папандреу повідомив грекам про те, що фінанси країни в набагато гіршому стані, ніж декларувалося попереднім правим урядом. Тоді прем'єр-міністром Греції був Костас Караманліс, лідер партії «Нова демократія». Він покинув свій пост після нищівної поразки його партії на парламентських виборах, що відбулися 4 жовтня 2009 року. Папандреу сказав, що Греція матиме річний дефіцит бюджету в 12,7% від ВВП. Це у два рази більше, ніж заявляв попередній уряд, і в чотири рази більше офіційно допустимого ліміту для єврозони. Боргів накопичено на 300 млрд. євро, що перевищує ВВП Греції. Оскільки грецькі єврооблігації почали падати, Єврокомісія послала до Греції аудиторів, які з'ясували, що справжня цифра дефіциту бюджету була ще гіршою, — майже 14 %.

Американський науковець Роберт Каплан вважає, що у грецької кризи глибші причини, ніж хтось тільки може собі уявити, — і має на увазі географію Греції. ЄС з його поділом на північ і південь ігнорує історичну тріщину між сходом і заходом. ЄС ігнорує «кордон між Римом і Візантією», пізніше — між процвітаючою імперією Габсбургів і бідною Турецькою імперією. Економіка Греції — крихітна, всього 3% від загальноєвропейської. Бідні сільськогосподарські землі Греції, закритість від зростаючої торгівлі північно-західної Європи, слабкий розвиток середнього класу зробили своє. До того ж Греція була соціально поляризована на багатих і бідних. Невипадково, що за минулі 50 років у грецькій політиці домінували тільки сімейства Караманлісів і Папандреу, відзначає Каплан.

Теперішній борг Греції «йде корінням» у 80-ті роки. У 1981 році прем'єр-міністром Греції став Андреас Папандреу — батько сьогоднішнього прем'єра Георгіуса Папандреу. Андреас Папандреу, який був на вершині політичного олімпу Греції півтора десятка років, вирішив будувати в Греції соціал-демократичну країну — щоб греки назавжди забули травматичні епізоди своєї історії. Він створив державний сектор, який зовсім не відповідає європейським стандартам. Робочий день працівників — з 7.30 до 14.30, двічі на рік — премії у розмірі місячної зарплати. Виходити на пенсію можна в 53 роки. Всього бюджетників більше мільйона при населенні 10,7 млн. Звичайний технік на державній залізниці отримує «чистими» 2 тис. євро, машиніст локомотива — 7 тис. євро. Звільнити неможливо — вони держслужбовці. З сільськогосподарської країни Греція перетворилася на країну чиновників. І з кожним роком їхня армія зростала. Їх більше, ніж в Голландії і Бельгії разом взятих.

У масових акціях протесту і демонстраціях переважно брали участь працівники держсектора — адже вони хочуть зберегти свої високі доходи та хороші умови праці. Як писали грецькі газети, сьогодні прем'єр міністр має «вбити» політику свого батька, якщо хоче врятувати країну.

Але цього буде недостатньо. Корупція й ухиляння від податків пронизали всі сфери життя греків, і уряду дуже важко збирати гроші для бюджету. Заголовок в одній із грецьких газет виглядає як знущання: «Жодних податків — ми ж греки!» Робота «по-чорному», на думку експертів, складає 25% ВВП. Fakelaki (гроші в конверті) — норма грецького життя. «Бюрократія просто душить, — відзначає професор Цукаліс. — Ми маємо капіталізм і радянську державу одночасно».

Греція дійшла до такого плачевного стану, коли в 1981 році кинулася вступати до Євросоюзу — на 14 років раніше багатших Австрії, Фінляндії і Швеції, на п'ять років раніше Іспанії і Португалії. У своєму зверненні на вступ до ЄС Греція використала тему й романтику давньої Еллади, згадуючи про «колиску демократії» і давність еллінської культури. Вступ до зони євро відбувся завдяки обману. Економіка Греції, що піднімалася через субсидії ЄС, щорічно зростала тільки на 3%. Вона «досягла» необхідних показників тільки двома роками пізніше — завдяки фальсифікації. Наприклад, маючи бюджетний дефіцит 4,1% ВВП, заявила про 2%. Без цього Грецію не прийняли б, адже обов'язкова умова єврозони — не більше 3% дефіциту. Тепер вже відомо, що різні уряди Греції завжди подавали фальшиві звіти й махлювали з даними. «Статистичним маскарадом» назвав грецьку звітність голова «Євростату» Вальтер Радермахер. Але й самому політичному начальству в Брюсселі зручно було на все заплющувати очі, аби тільки не зіпсувати імідж ЄС та її єдиної валюти. Це показує також легковажність тих, хто хотів попри все бачити, як євро посилює своє домінування.

Коли Греція розкрила правду про стан своїх фінансів в жовтні минулого року, це спричинило спочатку тривогу, а потім паніку на ринках облігацій. Боялися, що Греція не зможе погасити десятки мільярдів, тому не хотіли позичити ще 45 млрд. євро на покриття витрат до кінця року. Банкіри почали розмови про дефолт і реструктуризацію. Навіть було порушено велике табу — заговорили про те, що Греція може залишити єврозону. Деякі німецькі політики оголосили, що це — єдині ліки для Греції.

40-годинні переговори, що закінчилися о 2 ночі 10 травня в Брюсселі, ЄС, Європейський центробанк та МВФ вирішили разом виділити рятівні 750 млрд. євро: 440 млрд. євро — від країн єврозони, 60 млрд. — від ЄС (включаючи 10 млрд. фунтів стерлінгів Великої Британії) і до 250 млрд. євро від МВФ.

Пересічним німцям не сподобався план порятунку Греції за рахунок їхніх коштів. Вони запитують: чому вони мають працювати до 67 років, щоб платити грекам, які йдуть на пенсію на 12 років раніше? Чому Німеччина має віддати 120 млрд. євро? «Ми знову дурні Європи», — заявила високотиражна німецька газета «Більд».

Криза змінила погляди не тільки на євро, але й на сам Європейський Союз. Після довгих суперечок щодо Лісабонського договору багато хто сподівався, що ЄС знову зможе дивитися вперед. Натомість він може на роки зануритися в саміти з надзвичайних ситуацій та рятівні справи. Криза також показала, що майбутнє розширення зупинилося, оскільки вичерпалися ресурси і готовність багатших країн платити за бідні країни.

ДО РЕЧI

Парламент Греції схвалив проект пенсійної реформи. Голосування завершилося пізно вночі. Як повідомляє газета New York Times, «за» проголосували трохи більше половини депутатів. Засідання намагалися зірвати тисячі жителів Афін. Вони вийшли на вулиці з черговою акцією протесту. Повністю був паралізований рух громадського транспорту. Не працювало метро, стояли автобуси і трамваї. Закривали морську гавань, а також афінський міжнародний аеропорт. Новий закон передбачає скорочення розміру пенсій та підвищення пенсійного віку для жінок з 60 до 65 років, передає телеканал France24. Нині цей віковий поріг дійсний для чоловіків. Зараз держава вимушена витрачати близько 12% свого ВВП на виплату пенсій. Аналітики стверджують, що ця цифра може вирости удвічі до 2050 р. Згідно з даними міністерства праці республіки, середнє пенсійне забезпечення в Греції нині — 720 євро. Напередодні спільна група експертів Європейської комісії, Міжнародного валютного фонду та Європейського центробанку прийшла до висновку, що Греція дотримується даних нею зобов’язань щодо скорочення бюджетного дефіциту і проводить ефективні економічні реформи. Разом із тим міжнародні експерти вказали уряду Греції на низку слабких місць в економічній системі країни, що належить укріпити. У тому числі комісія підкреслила, що інфляція «значно вища», ніж очікували в керівництві країни. Виною тому, на її думку, став низький рівень ринкової конкуренції, що дозволяє постачальникам компенсувати підвищення податків за рахунок підвищення споживчих цін.

Олена КАГАНЕЦЬ
Газета: