Великою нацією нас робить не наше багатство, а те, як ми його використовуємо.
Теодор Рузвельт, 26-й президент США, лауреат Нобелівської премії миру

Потяг «Белград – війна»

Як сербська влада влаштувала чергове загострення ситуації на Балканах
17 січня, 2017 - 11:07
ФОТО З САЙТА 24HEURES.CH/MONDE/EUROPE/UN-TRAIN-SERBE

У дні святкування так званого Сербського Нового року (або, по-нашому, Старого Нового року), з Белграду до Косовської Митровиці (міста в Косово) вирушив незвичайний потяг. Залізничні перевезення по цьому маршруту не здійснюються вже 18 років — з часів війни.

Потяг для перевезення на лінії Белград — Косовська Митровиця Сербія купила в Росії.

Ззовні вагони були розмальовані в сербській «триколір» та «прикрашені» величезними написами «Косово є Сербія» 21-ю мовою.

Всередині пасажирів чекали фотографії фресок із чотирьох православних монастирів зі списку ЮНЕСКО на території Косово.

Але далі сербсько-косовського кордону «маніфест на колесах» не доїхав. За словами прем’єр-міністра Сербії Александра Вучича, в зв’язку із загрозою зіткнень.

На екстреній прес-конференції Вучич описав ситуацію так: сили спеціального призначення Косова намагалися підірвати частину залізничної колії, але зібралися місцеві серби і оточили спецпідрозділ. Після цього албанці направили на місце подій 17 бронемашин зі спецпризначенцями. «Тоді я вирішив зупинити поїзд, щоб зберегти свободу і життя наших людей», — пояснив сербський прем’єр.

«Моє послання сербам в Косово і Метохії — вони повинні залишатися в своїх будинках. Моє звернення до албанців — не намагатися атакувати сербський народ зі зброєю в Косово, тому що Сербія не допустить ці напади», — сказав Вучич.

Потяг зупинився в населеному пункті Рашка — останньої сербської станції перед в’їздом на територію Косова.

«Вчора були на межі конфлікту з тимчасовими інститутами в Приштині», — сказав президент Сербії Томіслав Ніколіч наступного дня, після засідання Ради національної безпеки, яке відбулося в Головному штабі армії Сербії. Появу спецпризначенців Косова він розцінив  як «знак того, що албанці хочуть війни» та заявив, що Сербія готова направити збройні сили в Косово і Метохію, якщо сербське населення провінції буде під загрозою.

«Це не наша війна, але ми направимо армію, якщо це буде необхідно, щоб захистити сербів», — сказав Ніколіч, відповідаючи на запитання журналістів.

Прем’єр-міністр Косова Іса Мустафа миттєво відповів на заяву сербського лідера. «Косовські серби є рівноправними громадянами нашої республіки. Вони не потребують захисту Белграда..., тому що вони не знаходяться в небезпеці», — написав Мустафа на своєї сторінці у «Фейсбуці». За його словами, те, що потрібно Сербії та Косово, «це спілкування і спільна робота зі створення європейської перспективи». «Всі проблеми, пов’язані з її сусідами, повинні бути вирішені шляхом діалогу. Я вважаю, що час провокацій, конфліктів і війн — у минулому», — зазначив Мустафа.

Президент Косова Хашим Тачі в свою чергу написав у Twitter: «Хороші сусіди не заважають один одному екстремістськими діями, вони розмовляють».

«Непросербські» ЗМІ в регіоні зазначають, що відправка потягу «Косово є Сербія» з Белграда на косовську територію була нічим іншим, як провокацією. Яка, на жаль, стала черговим симптомом загострення загальної ситуації на Балканах.

Наталя ІЩЕНКО
Газета: