Ніхто так не шанує нашої свободи як Бог. Але ми не маємо відваги бути вільними. Бо бути вільними – це бути відповідальними.
Любомир Гузар, український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001—2011)

Філософ із Закарпаття

20 жовтня в Національній академії мистецтв України відкриєтьсяперсональна виставка творів неординарного митця Золтана Мички (1949 — 2017)
18 жовтня, 2017 - 16:59

У експозиції представлено творчий доробок відомого закарпатського майстра, народного художника України, лауреата Премії в галузі образотворчого мистецтва ім. Й. Бокшая та А. Ерделі, почесного академіка НАМ України Золтана Федоровича Мички.

Він залишив яскравий слід у мистецтві, увійшов в історію як інтелігентна, мудра та ерудована людина, чудовий художник-живописець, організатор та учасник багатьох живописних пленерів на Закарпатті. Пленеризм Золтана Мички — бездонне джерело його натхнення та уяви, це той пленеризм, завдяки якому сформувалася закарпатська малярська школа, увібравши досвід французького та мюнхенського пленеризму Адальберта Ерделі й досвід Нодьбанської школи. Його картини сформовані простором, у якому кожен знаходить свою істину.

Майстер конструктивного нефігуративного живопису, в багатьох композиціях вибудовував архітектонічну модель образності, основною домінантою якої є засади протилежностей. Художник також полюбляв монохроматичну побудову живопису, в якій пошуки форми й композиції зводяться до використання партії умбр або білого, із вкрапленнями фіолету або жовтого. Митець часто використовував алегорично-метафоричний вислів, уживав асоціативну символіку, знаковість. Нефігуративний живопис Мички перейнятий великою малярською культурою, що включає сміливі зіставлення площин у просторі полотна, динамічні акорди певних барв на суцільному тлі.

Основні твори митця: «Тіні забутих предків» (1979), «Церковна пісня» (1995), «Сон» (1998), «Балканський сон» (1999), «Спогади» (2000) та інші.

«У ХХІ столітті художник повинен бути мислителем,  філософом  і мати національне коріння», —  вважав Мичка.

Творчість Золтана Федоровича органічно продовжувала традиції Закарпатської школи, і майстер у своїх роботах вмів тонко передати колорит Карпатського краю. Мичка  був учасником багатьох виставок, 130 європейських міжнародних пленерів та симпозіумів у 28 країнах світу! Його твори нині зберігаються в музеях і колекціях як в Україні, так і поза її межами.

Святослав БЕРДИНСЬКИХ. Ілюстрації надано організаторами вернісажу
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ