Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Кінематографічне німецьке літо

22 травня, 2007 - 00:00

Днями показами в столичному кінотеатрі «Київ» почався фестиваль «Нове німецьке кіно».

Свого часу кінематограф Німеччини пережив два колосальних піднесення: розквіт експресіоністського стилю в першій третині минулого сторіччя, і прихід нової хвилі в 70 ті,що дали світові такі імена, як Вендерс, Герцог, Фассбіндер. І, хоча ці прекрасні часи вже далеко позаду, інтерес до німецького кіно не слабшає. За останні 10 років фільми з Німеччини п'ять разів було номіновано на премію «Оскар» у категорії «Кращий іноземний фільм», дві картини перемогли, в тому числі 2007 року володарем «Оскару» стала стрічка «Життя інших» режисера Флоріан Генкель фон Доннерсмарк. Голлівудські продюсери вже купили права на рімейк фільму.

Організатори фестивалю (серед яких потрібно назвати «Гете-інститут» і прокатну фірму «Артхауз Траффік»), проте, зосередилися на маловідомих іменах. Так, відкрив фестиваль «Пінг-понг» — дебют Матіаса Лутгарда. Цей фільм частина київських глядачів уже могла бачити на торішньому фестивалі «Молодість». Лутгард показує історію звичайної бюргерської родини. Красуня-дружина, чоловік — успішний бізнесмен, син, який готується поступати до музичної школи, свій будинок із садом — і в цю налагоджену ідилію несподівано вдирається молодий родич, 16-річний Пауль. Така зав'язка сюжету дозволяла розвивати історію в найбільш непередбачуваному руслі. На жаль, у режисера виявилося дуже коротке «дихання» — фільм виглядає затягнутим, емоційно млявим, драматургія — передбачуваною. Проте, загалом для дебюту картину зроблено досить професіонально; у Лутгарда може бути майбутнє, якщо він уважніше й чіткіше стане працювати зі сценаріями своїх картин.

Безсумнівно, увагу глядачів привабить екранізація роману відомого французького письменника Мішеля Вельбека, однойменна стрічка «Елементарні частинки». Книжка стала володарем Гран-прі в галузі літератури. Кіноверсію виконано Оскаром Релером. Особливий інтерес у публіки викличе возз'єднання зоряного дуету, який прославився за фільмом «Біжи, Лоло, біжи»: головні ролі виконали Франка Потенте і Морітц Бляйбтрой (отримав «Срібного ведмедя» за кращу чоловічу роль у «Елементарних частинках» на Берлінале-2006).

Історична драма з детективним сюжетом «Дирижабль!» нагадає київським синефілам про режисера Гордіана Мауге. Свого часу (1993 рік) його дебютний фільм, вишукана чорно-біла драма «Олімпійське літо», завоював Гран-прі на фестивалі «Молодість». У новому фільмі Мауг знову зосереджується на історії нацистської Німеччини: «Дирижабль!» розказує про знаменитий цепелін «Гінденбург» і його загибель 1937 року.

На більш сучасному матеріалі зроблено стрічку про дорослішання за умов берлінських нетрищ «Досить крутий» (реж. Детлеф Бук). П'ятнадцятирічний Міхаель (Давид Крос) і його мама Міріам (Дженні Елверс-Елбертцгаґен) змушені переїхати з престижного району в нетрі Нойкельн. Наркотики і наркодилери, жорстокість і загальне неблагополуччя — одним словом, типове європейське соціальне кіно. Досить жорсткою є й драма «Чотири хвилини» (режисер і автор сценарію Кріс Краус) — в'язничну історію про дружбу талановитої та непередбачуваної ув'язненої і літньої вчительки музики, яка намагається пробудити в своїй непростій підопічній інтерес до виконавського мистецтва. «Істина та обов'язок» (режисери Арне Нольтінг, Ян Мартін Шарф) — те, що називають ще підлітковим кіно. За рік до випускного іспиту Анніку виключають зі школи, вона не зважується сказати про це батькам і в результаті живе в такому дивному стані майже цілий рік, і ситуація все більш і більш заплутується...

Різні фільми, різні рівні обдарованості режисерів — але, переважно, добрі акторські роботи і загальний постановочний професіоналізм. Безсумнівно, що кожен глядач знайде щось для себе. А глядачів буде досить багато — фестиваль триватиме цілий місяць і пройде також у Харкові, Львові, Одесі, Донецьку та Дніпропетровську.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: