Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

ВIДКРИТТЯ

25 липня, 2006 - 00:00


Iгрова мобілка

Компанія Samsung Electronics презентувала новий ігровий сотовий телефон. Мобільник SCH-B450 відрізнятиметься стильним дизайном і широким набором мультимедійних функцій, повідомляє lenta.ru. Новинку від Samsung оснастять 2 мегапіксельною цифровою камерою, вбудованим MP3-плейєром. Відеоадаптер мобільника дозволить запускати на SCH-B450 ігри з трьохмірною графікою, а спеціальна клавіатура зробить ігровий процес максимально комфортним. При бажанні мобільник можна підключити до телевізора і грати в ігри на великому екрані. Сотовий телефон SCH-B450 вже дебютує на корейському ринку.


«Родичі» слонів

З’ясувати походження мамонтів як виду вдалося групі російських вчених на чолі з професором Євгеном Рогаєвим, яка співробітничала з фахівцями з Массачусетського університету, пише «Российская газета». Дослідники проаналізували генетичний матеріал, виділений з ноги мамонта, що жив приблизно 33 тисячі років тому. Замерзлий труп тварини було знайдено в басейні ріки Анюй на північному сході Сибіру.

Дослідження мітохондріальної ДНК підтвердили, що загальний предок всіх трьох видів жив у Африці. Як засвідчила група Рогаєва, близько шести мільйонів років тому самостійним видом стали африканські слони. Через два мільйони років відокремилися і мамонти, які, таким чином, є азіатськими слонами, що видозмінилися. Точно датувати періоди видоутворення і встановити, в яких «родинних» зв’язках перебувають між собою три відомих нам види слонів, дозволив надзвичайно хороший стан викопної тварини. Із останків вдалося виділити фрагменти ДНК завдовжки 1700 пар мітохондріальних нуклеотидів, що і дозволило встановити істину.

Недостатньо задовільний стан попередніх зразків, що підлягали дослідженню, не давав раніше можливості застосувати відпрацьовану методику аналізу мітохондріальної ДНК для даних цілей. Швидкість накопичення випадкових змін в ДНК мітохондрій, що передаються по материнській лінії, постійна. Тому, оцінюючи міру «розбіжності» між мітохондріальною ДНК кількох видів тварин, можна встановити, наскільки давно в них була загальна праматір.

Проблема, що не дозволяла раніше зробити таку оцінку, полягає в тому, що з мітохондрій заморожених мамонтів вдавалося виділити фрагменти генома тільки 200—500 пар завдовжки (при загальному обсязі мітохондріальної ДНК у шість тисяч пар). Потім нуклеотидні послідовності потрібно «розмножити» — клонувати, а потім зшити з них таке кільце, яке вони складали за життя тварини. Повний геном отримано, але в швах нагромаджується помилка. Ці помилки і заважали встановленню істини. Високоякісний зразок тканини мамонта, що потрапив, нарешті, до рук учених, дав можливість розв’язати ще одну палеозоологічну задачу. Зображення з сайту Dinosauria.com

Зображення з сайту Dinosauria.com
Газета: 
Рубрика: