Найбільша і найважливіша частина виховання кожного — це те, що ми даємо собі самі.
Едвард Ґіббон, британський історик, член Парламенту Великої Британії

Бібліотека – від ідеальної до ефективної

або Найцікавіші події VІІІ Львівського міжнародного бібліотечного форуму
19 вересня, 2017 - 10:39

13-16 вересня 2017 р. у межах 24-го Форуму видавців у Львові пройшов VІІІ Львівський міжнародний бібліотечний форум, участь в якому взяли близько 250 керівників та провідних фахівців бібліотек майже з усіх регіонів України, науковці, викладачі вищих навчальних закладів, видавці, автори, читачі, провайдери інформаційних послуг й поціновувачі читання.

Форум, що розпочинався у 2010 році як регіональний, набув всеукраїнського та навіть міжнародного масштабу і став найбільшим бібліотечним майданчиком в Україні. Ініціатором та постійним організатором Львівського бібліотечного форуму є Всеукраїнська громадська організація «Українська бібліотечна асоціація» за підтримки основного партнера – ГО «Форум видавців».

Форум працював чотири дні на понад десяти майданчиках бібліотек та університетів м. Львів. Пленарне засідання "Золотий перетин бібліотеки", що відкривало перший робочий день VIII Львівського міжнародного бібліотечного форуму, було присвячене найбільш гострим та дискусійним питанням роботи українських та зарубіжних бібліотек.  Про державу, суспільство та  бібліотеки в період реформ говорив заступник Міністра культури України Юрій Рибачук. Про спільні цілі й можливі шляхи партнерства між Українським інститутом книги та бібліотечною сферою доповідала директор Українського інституту книги Тетяна Терен. А про бібліотеку майбутнього в українських реаліях розповів директор Центру імені Митрополита Андрія Шептицького Українського католицького університету Олег Яськів. Новостворений Центр - це: сучасна бібліотека та медіатека, центр наукових та культурних подій, сервіси для дистанційного навчання, місце зустрічі гуманітарних та природничих наук, підтримка соціального і технологічного підприємництва, місце неформального спілкування студентів з викладачами.

Однією з пріоритетних тем, що активно обговорювалася на заходах Бібліотечного форуму, стала адвокація. Учасники розглянули можливості бібліотек у реалізації Цілей сталого розвитку ООН до 2030 р., а також шляхи підвищення обізнаності уряду та громадськості щодо ролі бібліотек у цих процесах, обговорили можливості ефективного партнерства бібліотек з урядовими структурами та іншими організаціями.

Але це не єдиний світовий бібліотечний тренд, увагу якому було приділено на Форумі. Учасники за програмою IFLA's Global Vision Discussion обговорили майбутнє бібліотек, виклики та можливості, що стоять сьогодні перед ними. Бібліотекарі разом шукали відповіді на складні питання: які сильні та слабкі сторони мають сучасні бібліотеки, як об’єднане бібліотечне співтовариство може допомогти зустріти виклики майбутнього.

Студія «Бібліотеки і новинна грамотність» зібрала спеціалістів, яким не байдужа інформаційна грамотність, тотальне поширення фейкових новин та пропаганди. Українські та американські фахівці обговорювали, як бібліотеки можуть допомогти своїм користувачам орієнтуватися у засиллі інформації, як відділяти факти від вимислу.

Піл час Форуму бібліотекарі-професіонали також обговорили:  

  • виклики бібліотечної освіти в Україні, світові тенденції, перспективи міжнародного співробітництва та особливості розвитку неформальної бібліотечної освіти;
  • формування культури академічної доброчесності у навчальних закладах України та роль бібліотек і бібліотекарів;
  • можливості та перспективи використання хмарних технологій в роботі бібліотекарів;
  • дизайн сучасної бібліотеки, як зробити так, щоб усі потреби читачів, бібліотекарів та учасників заходів були задоволені, співіснуючи в просторі однієї бібліотеки;
  • європейські цінності та послуги європейських бібліотек. Так, наприклад, в Норвегії бібліотека – чи не єдине відкрите місце, де в одній черзі може стояти біженка та норвезький бізнесмен.

Окрім суто бібліотечних питань за програмою Бібліотечного форуму відбулись два заходи, метою яких було обговорити спільні важливі питання разом із видавцями. Так, директор Державного спеціалізованого видавництва «Мистецтво» Ігор Степурін представив різні способи забезпечення бібліотек книгами, в тому числі досить детально зупинився на державній програмі «Українська книга». Проте чи не найактивніше обговорення серед учасників Форуму викликав круглий стіл «Тріада буття: видавництво, бібліотека, читач». Бібліотекарі та видавці гостро обговорювали створення електронного каталогу усіх нових видань України, що видані за три останні роки, відмітили потребу книжкового ринку в українських наукових виданнях, а також домовились про подальші спільні кроки в розробці Плану дій щодо реалізації Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України».

Львівський бібліотечний форум – це не тільки дискусійні та навчальні майданчики, а й різні неформальні заходи, наприклад – вуличні читання в самому центрі Львова. І оскільки 2017 рік оголошено в Україні роком Японії, то учасники Форуму читали японські вірші в оригіналі та в перекладі українською.

Не можемо не поділитись ще однією приємною подією Форуму. Під час офіційного відкриття 24-го Міжнародного книжкового «Форуму видавців у Львові» заступник міністра культури України Юрій Рибачук вручив Українській бібліотечній асоціації почесну грамоту від Міністерства культури України «за вагомий колективний внесок у розвиток бібліотечної справи». Українська бібліотечна асоціація, в свою чергу, відзначила Видавництво Жупанського за книгу Йелле Роймера «HОMO URBANUS».

Завершився ж VІІІ Львівський міжнародний бібліотечний форум дебатами «Бібліотека знань vs бібліотека емоцій», учасники якого наводили свої аргументи щодо того, якою має бути сучасна бібліотека. У цій суперечці перемогли знання, але зважаючи на обговорення після акції, тема точно не вичерпана. Дискусію продовжимо наступного року!

Безперечною цікавинкою цьогорічного Форуму стало відкриття у Львові Центру імені Митрополита Андрія Шептицького Українського католицького університету, головною метою якого є втілення принципів етики та моралі в освіту, культуру, науку та економіку України.  Екскурсія  Центром та новою бібліотекою стала чудовим завершенням VІІІ Львівського міжнародного бібліотечного форуму.

Оксана Бояринова, голова Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації (УБА),  PR-менеджер Виконавчого офісу УБА

Новини партнерів