На Вінниччині шведи допомагатимуть жінкам-переселенкам знайти роботу

Від початку анексії Криму до Вінницького обласного центру зайнятості звернулося 1730 вимушено переміщених осіб. З них 650 були працевлаштовані, 223 залучені до громадських або тимчасових робіт, 87 пройшли перенавчання, після якого влаштувалися на нову роботу, 27 отримали разову матеріальну допомогу для започаткування власної справи. Решта переселенців залишаються на обліку центру зайнятості. Переважна більшість безробітних – це жінки, при чому 57 % з них мають вищу освіту, а 33 % до переїзду працювали на керівних посадах і заробітну плату вище середньої. Щоб допомогти жінка-переселенкам знайти достойну роботу на новому місці проживання, на Вінниччині розпочали реалізацію міжнародного проекту «Igma-Femina». Проект координуватимуть експерти Фолькуніверситету зі Швеції.
«Питання працевлаштування людей, які переїхали на Вінниччину з Криму чи Донецька, складне. По-перше, наші регіони відрізняються у наборі професій, яких потребує ринок праці. У нас немає металургійних комбінатів, машинобудівних заводів чи шахт. По-друге, розмір середньої заробітної плати дещо більший за мінімальний, а на сході люди отримували більші зарплати. І коли ти пропонуєш людині з вищою освітою і досвідом роботи вакансію з мінімальним окладом, звичайно, вона може не погодитися, – визнає заступниця начальника відділу організації профорієнтації центру зайнятості Ірини Рудковської. – Через це ми ведемо активну співпрацю з громадськими організаціями, які об’єднують переселенців, або ж допомагають їм у працевлаштуванні. Зараз плануємо долучитися до міжнародного проекту «Igma-Femina», який реалізовується у таких країн як Греція, Нідерланди, Швеція, Велика Британія та Україна. Його мета подолати безробіття серед жінок-переселенок».
Експерти Фолькуніверситету навчатимуть консультантів, як потрібно працювати з жінкою, котра шукає роботу. Консультанти створюватимуть регіональну мережу зацікавлених організацій (це центри зайнятості, кадрові агентства, керівні органи, освітні установитощо), які будуть готові працювати за методикою «Igma-Femina». Менеджер проекту в Україні Анастасія Ланова каже, що це по суті програмне продукт, який дозволяє не просто з’ясувати, ким людина працювала на попередньому місці роботи, а виявити усі її позитивні якості, користі для кар’єрного росту.
«Наприклад, для того щоб ви в майбутньому могли працевлаштуватися ІТ-спеціалістом вам необхідно відвідати мовні курси, курси з підвищення кваліфікації знань у сфері інноваційних технологій тощо. Ваш шлях самовдосконалення для пошуку гідної роботи координуватиме кейс-менеджер і на кожному з етапів він залучатиме інші профільні організації: ГО, заклади освіти, приватні структури. В результаті безробітній отримує необхідний багаж знань і стає конкурентним на ринку праці», – пояснює Анастасія.
Президент ГО «Об’єднання переселенців зі Сходу України та Криму» Наталія Парамонова, яка переїхала з Донбасу три роки тому, щиро вірить в те, що міжнародний проект дозволить жінкам не лише знайти довгоочікувану роботу, але й дасть можливість реалізувати себе у новій громаді. Адже з переїздом переселенці втрачають і дім, і роботу, і статус, і навіть право голосу.
«Коли ми переїхали на Вінниччину, я не думала, що в мене будуть проблеми з працевлаштуванням, оскільки за фахом я викладач української мови та літератури. Але роботи для мене не було. Рік простояла на обліку в центрі зайнятості. Пропонували роботу консультом в салоні краси. Зрозуміло, мене це не влаштовувало, – розповідає Наталя. – Через знайомих дізналася про вакансії в Донецькому національному університету і знайшла роботу. Але працевлаштування – це лише одна проблема, з якою доводиться зіштовхнутися переселенцям. Держава не була готова до внутрішнього переміщення громадян в межах країни. Але, якщо бути відвертими, вона досі не визнала нас громадянами, бо переселенці не мають права голосу і не можуть бути учасниками виборчого процесу. Це дискримінація… Тому, маю надію, що в рамках проекту будуть напрацьовані не лише рекомендації щодо працевлаштування жінок переселенок, але й нашого законного права бути громадянами свої країни та активними мешканцями громади, до якої ми переїхали».
На Вінниччині проект триватиме три роки. Зараз він на етапі створення регіональної мережі зацікавлених організацій та розробки національного дослідження про поточний стан послуг для переселенців.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото надано автором