Українсько-угорський кордон готується до "безвізу"

Цієї неділі, 11 червня, для громадян України, які мають намір в’їхати до країн Євроунії, починає діяти безвізовий режим. З цього приводу генеральний консул Угорщини в м. Ужгород Йожеф Бугайло провів у п’ятницю, 9 червня, прес-конференцію для українських ЗМІ, на якій роз’яснив ключові моменти застосування безвізового режиму, розповів про новації у роботі угорських прикордонних та митних служб та Генконсульства.
«Безвізовий режим перетину кордону застосовується виключно до тих громадян України, які мають біометричний закордонний паспорти. Власники таких паспортів, які планують перетинати українсько-угорський кордон починаючи з нуля годин середньоєвропейського часу (01.00 за київським часом) 11 червня, повинні розраховувати на окремі конкретні вимоги щодо прикордонної перевірки документів на угорському боці кордону», - наголосив Й.Бугайло.
Зокрема, слід мати на увазі, що вʼїжджати на територію шенгенської зони можна буде при наявності відповідного фінансового забезпечення у готівковому виді. Різні країни «шенгену» мають свої вимоги щодо фінансового забезпечення. У випадку, коли цільовою країною для вʼїзду виступає Угорщина, сума, необхідна для кожного нового вʼїзду, складає 10 000 (десять тисяч) форинтів (приблизно 35 євро).
При перетині кордону співробітник прикордонної служби Угорщини обов’язково спитає про мету поїздки, перевірить наявність необхідних для перебування коштів, і, при необхідності, перевірить бронювання проживання в готелі чи наявність, або бронювання авіаквитків.
Від 11 червня 2017 року ці вимоги не стосуватимуться громадян, які мають у біометричному закордонному паспорті раніше видану візу. Від них угорські прикордонники не вимагатимуть предʼявлення оригіналів документів, на підставі яких була видана віза.
Генеральний консул наголосив, що для громадян України дозволеним терміном перебування на шенгенській території залишається 90 днів протягом періоду 180 днів. Перевищення дозволеної кількості днів перебування рахується адміністративним порушенням.
Необхідно взяти до уваги також, що при перетині кордону перевірятимуть технічний стан транспортних засобів, наявність технічного паспорта, міжнародного страхового поліса, а при виявленні технічної несправності, або порушення – транспортний засіб може бути недопущений до перетину кордону.
Небіометричні закордонні паспорти залишаються дійсними до закінчення терміну їхньої дії. Отримання візи у такі паспорти залишається обов’язковою умовою перетину кордону, а Генеральне консульство і надалі видаватиме візи для власників дійсних не біометричних паспортів.
Не зачеплять новації і малий прикордонний рух – власники таких посвідчень можуть і надалі користуватися можливістю відвідувати 90- кілометрову прикордонну зону за наявності дійсного закордонного паспорта.
Угорський дипломат запевнив журналістів, що його країна вжила усіх можливих заходів, аби збільшити пропускну можливість існуючих на нашому спільному кордоні КПП і тісно співпрацюватиме з українськими колегами, аби перетин кордону не став для подорожуючих втомливим випробуванням. Однак зрозуміло, що збільшення кількості подорожуючих значно збільшить черги на кордонах, а, відповідно, і час на його перетин.
Альтернативою цьому може стати лише активна розбудова нових КПП. За інформацією голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля, для повноцінного перетину кордону в режимі безвізу на Закарпатті необхідно додатково відкрити ще 19 міжнародних пунктів пропуску. У списку, переданому ним Службі автомобільних доріг та Кабінету міністрів України, значаться 8 пунктів на українсько-угорському кордоні ( 3 поромні через річку Тиса і 5 автомобільних), 6 – на українсько-румунському кордоні (2 залізничні і 4 автомобільні), 4 – на українсько-словацькому кордоні (всі автомобільні) та 1 пішохідний на українсько-польському кордоні. До всіх слід прокласти, або відремонтувати дорогу.
«Закарпатська ОДА постійно педалює цю тему, однак вирішити її на своєму рівні не може, оскільки потрібні міждержавні угоди. Цього року ми відкриємо тільки один новий міжнародний пункт пропуску – «Велика Паладь – Нодьгодош» на українсько-угорському кордоні. Там уже ведуться інтенсивні роботи з будівництва нової дороги, які планується завершити до вересня. Питання по інших МПП залишаються відкритими», - зазначив Г.Москаль.
Василь Ільницький, для «Дня», Ужгород.