Спільний підручник з історії України та Росії: автори "забули" про Голодомор, УПА і навіть Хмельницького
Українські і російські історики, які працювали в міждержавній робочій групі, створили методичний посібник для вчителів, з якого вилучено всі події, здатні викликати хоч якісь розбіжності - у ньому немає ні Богдана Хмельницького, ні Івана Мазепи, ні ОУН-УПА. Книжка стала результатом двох років спроб виробити спільний погляд на історію України та Росії. Найбільш дискусійні моменти планується описати в наступному випуску видання.
Видання називається "Україна та Росія на перехрестях історії". Перший модуль присвячений внеску Києво-Могилянської академії в культуру обох країн.
У другому модулі - "Культура древньої Русі IX-XII століть" - розповідається про фольклор і звичаї давніх слов'ян. Автори - співробітники Інституту загальної історії РАН та Інституту історії НАН України - повідомляють, що культура того часу "поєднувала в собі елементи різних цивілізацій", і перераховують архітектурно-історичні, літературні та релігійні пам'ятники Києва, Чернігова, Смоленська, Суздаля, Новгорода та Пскова.
Третій модуль присвячений соціально-політичному життю російського дворянства та української шляхти в XV-XVII століттях. Автори розділу підкреслюють схожі риси панівних станів українського і російського суспільства, описують взаємини всередині станів, устрій судової та торговельної систем.
Четвертий модуль описує реалії другої половини ХХ століття. Наприклад, розповідається про спроби розв'язати житлову проблему за допомогою будівництва хрущовок.
У розділі згадується про роль кінематографа, дефіцит харчів, про прагнення громадян отримувати альтернативну інформацію, слухаючи радіостанції ВВС, "Голос Америки" і "Свобода", але не досліджуються причини розпаду СРСР. Як пояснив голова робочої групи з російського боку, директор Інституту загальної історії РАН Олександр Чубар'ян, посібник "демонструє конструктивну співпрацю між країнами": "Ми вибрали близько 20 розділів, де є збіг думок, взяли найбільш цікаві сюжети і оформили їх у вигляді окремих модулів. Ми випустили їх однією книжкою, а українці будуть видавати кожен модуль окремо". Про суперечливі моменти автори вирішили взагалі не згадувати.
У книзі повністю відсутній період з 1600 по 1946 рік, нічого не розповідається про діяльність Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, існування України у складі Російської імперії, громадянську війну, Голодомор, Другу світову війну та ОУН-УПА. За словами пана Чубар'яна, події, що викликають найбільші дискусії, будуть описані у другій частині, яка почне готуватися в 2013 році, а в російські підручники історії будуть внесені корективи з урахуванням положень нового посібника.
Нагадаємо, міністр освіти і науки України Дмитро Табачник казав, що цей посібник для вчителів не є обов'язковим, педагоги можуть читати його за бажанням.
"Навіть найбільш прискіпливий і недоброзичливий критик, прочитавши всі п'ять модулів, не зможе знайти тут жодної сторінки тексту, яка б не вирощувала громадянина України патріотом України, а громадянина Росії - патріотом Росії", - сказав Табачник.
Раніше Табачник пояснюючи необхідність написання нового підручника з історії, заявляв, що підручник має наповнюватися тільки незаперечними фактами. До таких, на його думку, належить те, що лідери українських націоналістів Степан Бандера і Роман Шухевич є вбивцями та колабораціоністами, а Йосип Сталін - переможцем.
Джерело: newsru.ua