Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

На Вінниччині планують реконструювати стародавню синагогу, щоб відновити паломництво хасидів

21 лютого, 2018 - 15:55
Фото з відкритих джерел

У Чечельнику, що на півдні Вінниччини, іудеї планують відреставрувати синагогу XVIII століття. Нині споруда у занедбаному стані: немає вікон, дверей та покрівлі, більше того приміщення і земля під ним у приватній власності. Та єврейська громада з Ізраїлю готова інвестувати кошти у відновлення культової споруди. Про це повідомив начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА Ігор Салецький.

«Нещодавно я разом із рабином, головою іудейської релігійної громади «Бейс Менахем Любавич Вінниця» Шаулем Хоровіцем відвідали Чечельник, щоб зрозуміти, у якому стані знаходиться приміщення колишньої синагоги та визначити механізми, яким чином можна повернути цю культову споруду єврейській громаді, – розповідає Ігор Салецький. – До війни в Чечельнику мешкала велика єврейська громада, 66 % від загальної кількості населення. Але у 1926 році єдиним указом було націоналізовано культове майно усіх релігійних організацій, в тому числі під закриття потрапила і синагога в Чечельнику. Радянська влада облаштувала у цьому приміщенні меблевий магазин, який існував до незалежності України. Потім споруда була передана у приватну власність, як комерційний об’єкт, де перебуває до сьогодні.

На початку єрусалимська єврейська громада звернулася з проханням посприяти у поверненні культової споруди, відновленні історичної справедливості. Але зважаючи на те, що споруда колишньої синагоги приватна і не є пам’яткою архітектури місцевого чи національного значення, органи державної виконавчої влади не можуть надати дозвіл на її передачу. Зараз в іудеїв є два варіанти вирішення ситуації: домовлятися із власником (і вони готові до цього) або ж шукати юридичні механізми судового розірвання договору купівлі-продажу. Але спершу єврейській громаді слід створити осередок у Чечельнику, який міг би представляти їхні інтереси».

Тим часом у Чечельнику місцеві мешканці вже почали розчищати територію довкола колишньої синагоги, наводять лад і на єврейському кладовищі, де захороненні люди, які вважаються для іудеїв святими. Жителі розраховують, що під час щорічного паломництва до Умані та Брацлава, хасиди заїжджатимуть і до Чечельника.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото з відкритих джерел

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ