Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

На Вінниччині планують реконструювати стародавню синагогу, щоб відновити паломництво хасидів

21 лютого, 15:55
Фото з відкритих джерел

У Чечельнику, що на півдні Вінниччини, іудеї планують відреставрувати синагогу XVIII століття. Нині споруда у занедбаному стані: немає вікон, дверей та покрівлі, більше того приміщення і земля під ним у приватній власності. Та єврейська громада з Ізраїлю готова інвестувати кошти у відновлення культової споруди. Про це повідомив начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА Ігор Салецький.

«Нещодавно я разом із рабином, головою іудейської релігійної громади «Бейс Менахем Любавич Вінниця» Шаулем Хоровіцем відвідали Чечельник, щоб зрозуміти, у якому стані знаходиться приміщення колишньої синагоги та визначити механізми, яким чином можна повернути цю культову споруду єврейській громаді, – розповідає Ігор Салецький. – До війни в Чечельнику мешкала велика єврейська громада, 66 % від загальної кількості населення. Але у 1926 році єдиним указом було націоналізовано культове майно усіх релігійних організацій, в тому числі під закриття потрапила і синагога в Чечельнику. Радянська влада облаштувала у цьому приміщенні меблевий магазин, який існував до незалежності України. Потім споруда була передана у приватну власність, як комерційний об’єкт, де перебуває до сьогодні.

На початку єрусалимська єврейська громада звернулася з проханням посприяти у поверненні культової споруди, відновленні історичної справедливості. Але зважаючи на те, що споруда колишньої синагоги приватна і не є пам’яткою архітектури місцевого чи національного значення, органи державної виконавчої влади не можуть надати дозвіл на її передачу. Зараз в іудеїв є два варіанти вирішення ситуації: домовлятися із власником (і вони готові до цього) або ж шукати юридичні механізми судового розірвання договору купівлі-продажу. Але спершу єврейській громаді слід створити осередок у Чечельнику, який міг би представляти їхні інтереси».

Тим часом у Чечельнику місцеві мешканці вже почали розчищати територію довкола колишньої синагоги, наводять лад і на єврейському кладовищі, де захороненні люди, які вважаються для іудеїв святими. Жителі розраховують, що під час щорічного паломництва до Умані та Брацлава, хасиди заїжджатимуть і до Чечельника.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото з відкритих джерел

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати