Перейти до основного вмісту

В Ужгороді презентували виставку-конкурс "Світ писанки"

23 квітня, 14:45
Фото Оксани ДУДАШ

У п’ятницю, 22 квітня, в Закарпатському обласному музеї архітектури та побуту відкрилася виставка-конкурс «Світ писанки», започаткована минулого року завдяки спільним зусиллям працівників Закарпатського художнього інституту, музею, обласного організаційно-методичного центру культури. Цьогоріч на виставці представлено 590 писанок, виконаних в традиційних та новаторських техніках тридцятьма майстрами із різних куточків Закарпаття, Львівщини, Івано-Франківщини та Києва.

Тема писанки нині особливо актуальна, адже вже через тиждень християни східного обряду відзначають одне з найбільших релігійних свят – Воскресіння Христове. «Наразі в Закарпатському музеї архітектури та побуту налічується близько 350 писанок із Закарпаття та з інших куточків України. Це, порівняно з Музеєм етнографії і художнього промислу у Львові, Київським скансеном чи єдиним в Європі – Музеєм писанкового розпису в м. Коломия, - не багато», – каже завідувач відділу експозиції  музею народної архітектури та побуту Василь Коцан. Завдяки цій виставці музейна колекція значно поповниться, адже, за умовами конкурсу, учасники повинні передати музею кілька своїх витворів. Відрадно, що киянка Оксана Білоус, Заслужений майстер народної творчості України і учасниця конкурсу, презентувала усі свої писанки, які представляють традиції східного Поділля, музею.

Один із організаторів виставки, мистецтвознавець та викладач Закарпатського художнього інституту ім. А. Ерделі Роман Пилип розповів, що «особливістю цієї виставки є те, що тут представлені особливо цінні рідкісною автентичною орнаментикою роботи, виконані майстринями з глибинок нашого краю. Конкурс у рамках виставки проходив у трьох номінаціях: традиційна, авторська та новаторська писанка. У номінації «Традиційна писанка» переможцями стали Оксана Білоус із Києва, Марія Хававка із с.Тур'я-Ремета на Перечинщині, Наталія Ковач х Хуста. Кращими авторськими писанками визнано роботи Наталі Янішевської з м.Золочів на Львівщині, Ольги Жулій зі Львова та Терези Варги з м. Ужгород. Серед кращих майстрів-новаторів: Ксенія Рибалко з Ужгорода, Терезія Якоб із с.Крайниково на Хустщині, Христина Герц із смт.Чинадієво на Мукачівщині».

Серед тридцяти писанкарів, лише троє чоловіків – всі інші жінки. Найстаршою учасницею конкурсу стала 81-річна Марія Хававка, а наймолодшою – Христина Герц, якій 1 травня виповнюється 20 років. Дівчина розповідає, що нині вона навчається у Закарпатському художньому інституті ім. А. Ерделі спеціальності дизайнера інтер’єру. У шкільні роки займалася образотворчим мистецтвом у школі мистецтв у рідному Чинадієві. «Випалювати» писанки почала два роки тому. Хоча вдома ще з дитинства разом із батьками до Великодня робили крашанки, які готували у цибулевому відварі. Два роки тому в інтернеті натрапила на матеріал про випалювання писанок. Зацікавилася, чи можна робити це вручну. Потім замовила спеціальний верстат з Німеччини і нині вже вдосконалює свою майстерність «випалювання» писанок з ялиці та тополі. Окрім того, що Христина створює чудові писанки, вона ще й володіє чудовим колоратурним сопрано, який продемонструвала присутнім на відкритті «писанкової виставки» талановитим виконанням молитви «Аве Марія».

Оксана ДУДАШ,  для «Дня», Ужгород. Фото автора

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати