Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Луганській області вперше провели театральний фестиваль

27 березня, 2017 - 21:09

У Луганській області вперше провели театральний фестиваль «Східний ExPress». За три дні творчі колективи з Києва, Харкова, Чернігова, Запоріжжя, Луцька та Сєверодонецька показали дев'ять вистав. Професійні режисери та продюсери організували для театралів-аматорів кілька тематичних майстер-класів. За підсумками трьох днів журі визначило два колективи, які отримали сертифікати в розмірі 15 тис. грн на розвиток своїх театрів.

Анастасія Вергелес - ментор проекту «Обличчя міст» у Сєверодонецьку - розповіла «Дню» про те, що за два тижні заявки на участь подали 32 колективи. «Це була ідея місцевих активістів, які сказали про те, що в місті є чотири театри: Луганський обласний, театр Олександра Шмаля і два народних. Й у них з'явилася ідея їх об'єднати. До Сєверодонецька подали заявки навіть театри з Нью-Йорка, Білорусі, Литви. Це насправді вражає! Виходячи з наших бюджетів, ми не можемо їх цього року привезти, але я впевнена: наступного року все вдасться».

Назву придумав один із членів журі. За його ідеєю, експрес - це зовсім не поїзд. Головне слово він поділив на дві частини: «Екс» - колишній і «прес» - тиск. Таким чином, фестиваль символізує свободу від минулого гноблення.

Актор Володимир Кучма - родом із Тернополя, а зараз живе в столиці. Він виступав у мініатюрах на відкритті фестивалю. «Дню» вдалося поспілкуватися з ним у гримерці перед виступом. Чоловік зізнається, що їхати в зону АТО було і боязко, і цікаво. Тут вдалося подолати деякі стереотипи про Донбас. «Військова територія, близько до військових дій, до «нових республік» ЛДНР - страшнувато насправді. Але моє враження про Донбас не підтвердилося: я думав, що тут багато заводів, шахт і зовсім степ. А виявляється, тут багато молодих лісів, і це дуже кльово!».

Театр із Луцька на Луганщині також вперше. Гості привезли на фестиваль виставу за твором своєї землячки Лесі Українки «На полі крові». За сюжетом - це сповідь біблійного персонажа Іуди, який після зради Христа відчуває муки совісті і намагається пояснити свій вчинок. Актор Юрій Моклиця каже, що сам вибрав роль негативного героя; погляд з боку зрадника не менш важливий, ніж традиційний.

У фіналі фестивалю виступав київський експериментальний театр «Транслабораторіум».

У їхній постановці головними були пісні радянської епохи. Поява на сцені оголених акторів викликала неоднозначну реакцію глядачів. Багато хто покинув залу, не додивившись до кінця.

За підсумками трьох днів фестивалю журі визначило два колективи, які отримали сертифікати по 15 тис. грн на розвиток своїх театрів. Це «Дикий театр» з Києва і «Театр 19» із Харкова. Переможці подарункам раді, але кажуть, що це суб'єктивна оцінка. Головне для них - що фестиваль такого масштабу з'явився в невеликому місті.

Спеціальний приз - 5 тис. грн - отримав від обласної адміністрації Театр переселенців (м. Київ), у якому грають актори з Луганської області. А організатори запланували проведення в Сєверодонецьку другого театрального фестивалю навесні наступного року; не виключено, що він стане міжнародним.

Наталія БІЛЕНЬКА, фото автора

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ