Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

У Дніпрі пройдуть Дні художника Вадима Сідура

27 червня, 2017 - 14:25
Фото з відкритих джерел

У дніпровському Музеї українського живопису пройдуть Дні Вадима Сідура - талановитого скульптора, графіка і поета. В рамках програми музей запланував цілу низку культурних заходів: показ фільму про художника, літературні читання, відкриття меморіальної кімнати, скульптурний пленер. Про це на прес-конференції повідомив заслужений працівник культури України Григорій Гельфер. «Наше місто вперше так масштабно заговорить про свого талановитого земляка. Дуже важливо, щоб жителі міста знали про цю видатну особистість - скульптора, графіка, живописця, поета, який дав імпульс багатьом явищам культури у світовому масштабі. Ідея провести Дні Сідура народилася у нас спільно з засновником Музею українського живопису Олегом Наумовим, і її підтримала Художня рада при міському голові. Захід відбудеться в рамках програми Бориса Філатова «Культурна столиця», - сказав Г. Гельфер.

Офіційне відкриття Днів Вадима Сідура відбудеться ввечері 27 червня. «Цього дня демонструватиметься перша частина фільму Ірини Коновалової «Вадим Сідур. Одіозна фігура». Показ другої частині запланований на жовтень, до Дня художника. Крім того, прозвучать доповіді про творчість і життя Вадима Сідура, виступлять відомі скульптори. Музейний сад прикрасять фотографії робіт В.Сідура, також там буде розміщуватись інсталяція молодих художників за мотивами творчості відомого майстра. Наступного дня гостей заходу познайомлять зі скульптурним пленером, присвяченим Вадиму Сідуру, який буде проводити відомий київський скульптор Олексій Владіміров. Відбудеться також вечір поезії, оскільки В.Сідур був ще й талановитим поетом. Загалом програма буде насиченою і цікавою», - зазначила мистецтвознавець Музею українського живопису Людмила Тверська.

Дослідження і біографії відомого скульптора були видані в Австралії, Німеччині, Австрії, Франції, Голландії, Данії і в багатьох інших країнах. «Вадим Сідур - дуже цікава, багатогранна особистість. Про нього можна багато розповідати. Відкриттям цього імені ми зобов'язані не радянським мистецтвознавцям, а німецькому вченому, професору Карлу Аймермахеру, який видав велику монографію про творчість Сідура, а також три альбоми про нього. Його одна з найвідоміших робіт - бюст Альберта Ейнштейна, який має два вирази обличчя. Якщо дивитися з одного боку - це обличчя вченого, який захоплений своїм відкриттям, а з іншого - погляд на те, до чого може призвести це відкриття - атомний вибух», - сказав журналіст і письменник Володимир Платонов.

Нагадаємо, Вадим Абрамович Сідур (1924 - 1986) - найбільший представник радянського авангарду в скульптурі другої половини ХХ століття, народився в Дніпропетровську. Юнаком пішов на фронт, а в 19 років - став інвалідом, отримавши важкі поранення обличчя під Кривим Рогом. Після війни він закінчив Строгановське вище художньо-промислове училище і з тих пір жив у Москві. Творча мова скульптора і художника безпрецедентна. Його знамениті роботи зроблені не з мармуру, а з залізних болванок, з усього того, що практично можна знайти на смітнику. На думку мистецтвознавців, В.Сідур наче тесав людські страждання. За іронією долі за радянської влади В.Сідура різко засуджували, не розуміли його творчості і переслідували, бо його роботи як за формою, так і за змістом різко контрастували з канонами соціалістичного реалізму. Навіть після його смерті чотири роботи, які демонструвалися в Московському манежі, були пошкоджені православними фанатиками. В.Сідура звинувачували в формалізмі і пацифізмі. Він не міг виставляти свої роботи в СРСР, і понад 30 його виставок пройшли за кордоном. Так скульптури В. Сідура є в Німеччині («Загиблим від насильства»), США - «Голова Ейнштейна». Найбільш відомими скульптурами Вадима Сідура вважаються «Поранений» (1963), «Відчай» (1963), «Бабин Яр» (1966), «Пам'ятник загиблим від насильства» (1974), «Жіноче начало» (1974), «Формула скорботи» (1981).

Вадим Рижков, «День», Дніпро

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ