У Вінниці міністр закордонних справ передав сторічні експонати Музею української марки

Днями у Нью-Йорку співзасновник Вінницького музею української марки імені Якова Балабана Олександр Балабан зустрівся з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним. Під час зустрічі він передав міністру одну з найкоштовніших частин своєї унікальної колекції марок, щоб той доставив її до Вінниці. Сьогодні, 30 червня, Павло Клімкін завітав до Музею української марки і передав раритетні експонати, деякі з них збережені в одному екземплярі. Передані марки стануть основою для створення нової експозиції, що дозволить краще презентувати історію України у світовому розрізі.
«Завдяки колекції пана Олександра цей музей вже є унікальний і єдиним в Україні. У привезеній мною колекцій містяться не лише марки, але й конверти та листівки. Це поштова історія УНР, особисті історії людей сторічної давності, які будували державу і народжували націю. Лише та країна вважалася державою, яка мала гроші, армію і поштову марку, що нині є беззаперечним доказом багатьох історичних процесів, – каже Павло Клімкін. – Я мрію, щоб у вас з’явився інтерактивний термінал, щоб кожен з відвідувачів, натиснувши на ту чи іншу картинку, отримав інформацію, що було у Вінниці, Львові чи Києві. Бо коли дивишся на марку першої авіапошти, що була між Львовом, Віднем і Києва, то відчуваєш гордість – такий вид послуг був першим в Європі і діяв саме в Україні. Водночас, коли бачиш марку, яка була надрукована після Злуки, але ніколи не використовувалася, усвідомлюєш важливість історичних уроків і вчишся не повторювати помилок».
Міністр додав, що сприятиме подальшій передачі колекції до Вінниці, використовуючи дипломатичні зв’язки, зокрема пошту. І запевнив, що незабаром буде сформована експозиція із фондів Музею української марки імені Якова Балабана, яка експонуватиметься по посольствах та консульствах України у світі. Особливо важливо, на думку міністра, презентувати ті марки, листівки та поштові конверти, які є доказом сили та міцності держави на різних етапах її розвитку.
«На сьогодні перевезено лише 20 % від усієї колекції, яка зберігається в Олександра Балабана у Нью-Йорку. Це тримала справа, яка потребує каталогізації і відбору. Але робота триває, і добре, що до цієї справи долучився міністр закордонних справ, бо це значно полегшить процес перевезення, – запевняє директор Музею української марки Олександр Білецький. – Сьогодні Павло Клімкін передав музею марки Поділля на конвертах. Це унікальні експонати! Важко знайти марку столітньої давності разом із цілим конвертом. А ще це близько тридцяти типів тризубів, які потребують дослідження. Такі українські марки завжди, зараз зокрема, активно скуповуються з тієї самої причини, що марка це доказ того, що була українська держава. Можна багато розповідати, але коли бачиш марку із тризубом на конверті 1918 року, що надісланий з Ростова-на-Дону, то це свідчить, що у тому місті була українська адміністрація і українська влада. І це факт».
Музей української марки імені Якова Балабана, який не має аналогів в Україні, відкрили у Вінниці 16 вересня 2016 року. В експозиції представлена колекція американця українського походження Олександра Балабана. Музей носить ім’я його батька Якова Балабана, який був сотником Армії УНР і народився на Вінниччині. За неповних два роки заклад відвідало кілька тисяч туристів, особливою популярністю він користується у школярів та студентів. Відвідувачі музею можуть не тільки подивитись на поштові марки та конверти, які були виготовлені ще у 19 столітті, а й відкрити для себе нові грані історії України. За оцінками американської асоціації філателістів, це найбільша колекція українських марок у світі.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора