15 адрес для небайдужих
Громадська активістка, правнучка відомого архітектора Олена Рофе-Бекетова — про порятунок харківської культурної спадщини
Олена Рофе-Бекетова — громадська активістка, лідер добродійного фонду «Харків з тобою», правнучка відомого харківського архітектора і академіка архітектури Олексія Бекетова. Його ім’ям назвали станцію в харківській підземці та університет міського господарства. Будівлі, що їх спроектував Олексій Миколайович, досі прикрашають Харків і формують його архітектурне обличчя. За словами Рофе-Бекетової, у місті зараз щонайменше 15 історичних будинків потребують негайної реставрації, порятунку. Саме тому харківські активісти ініціювали національний проект «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини України», і відзняли фільм «Зберегти не можна зруйнувати», побувавши в дев’ятьох містах України (нагадаємо, «День» писав про цей фільм у № 38-39 від 2 березня 2018 року, див. матеріал «Небайдужі спадкоємці»).
«Ми обрали міста, в яких багато історичних будівель. А ще — хотілося показати, що історичні будівлі та пам’ятки культурної спадщини є і на сході України, що тут є теж проблема їх збереження. Ми хотіли подивитися, як вона розв’язується в інших містах, але виявилося, що ця проблема загальна», — каже Олена Рофе-Бекетова, яка презентувала фільм у різних містах України і погодилася поділитися враженнями з газетою «Днем».
«Я задоволена тим, як відбувалися презентації в Харкові, як відбулася зустріч із студентами в Києві. Вони дивилися фільм, затамувавши подих. Для мене це показник, тому що молодь, як на мене, складно чимось захопити», — каже громадська активістка. До речі, показ фільму по Україні буде до 29 березня. Серед міст, в яких його можна побачити, — Запоріжжя, Івано-Франківськ, Одеса, Дніпро, Ужгород і Львів.
Олена Рофе-Бекетова стверджує — у Харкові із збереженням архітектурної культурної спадщини не все так погано. Цей висновок активістка і мешканка цього міста зробила, поспілкувавшись із режисером Павлом Сироменком, який знімав документальний фільм «Зберегти не можна зруйнувати».
«Здебільшого негайного порятунку потребують будівлі в центрі міста. Але неподалік центру, на вулиці Москалевської, є будинок, який тісно пов’язаний з долею Григорія Квітки-Основ’яненка. Ми дуже хочемо, щоби цю будівлю реставрували і повернули до життя, тим паче що на сайті міськради зазначається — реконструкція будівлі планується, і там навіть нібито буде філія школи. Але, на жаль, нічого там поки що не робиться, будівля так і перебуває в поганому стані», — каже Олена Рофе-Бекетова, яка зараз активно займається «порятунком» ще одного історичного будинку, але вже не від руйнування. «Будинок на Дарвіна, 37 — має культурну та історичну цінність. У ньому двадцять дев’ять років мешкав академік архітектури Олексій Бекетов, мій прадід. На першому поверсі будинку було помешкання художника Михайла Пестрикова, його друга. Коли він помер, художник Микола Самокиш одружувався із вдовою і теж мешкав у цій квартирі. Історична цінність будівлі в тому, що тут мешкали відомі художники, останнім з яких був Микола Гноєвий. У лютому 2017-го помешкання розграбували, вивезли з нього всі коштовні речі. Ці люди мали договір купівлі-продажу, підписаний вже покійним сином Гноєвого. Але активісти зчинили галас довкола цієї ситуації — не можна було допустити, щоби це помешкання потрапило до рук шахраїв. Порушено адміністративну і кримінальну справи. За адміністративною — суд визнав договір купівлі-продажу недійсним, а кримінальна справа ще в процесі. Ми хочемо зробити в цьому будинку культурний центр для молодих художників, але поки що він опечатаний, а ми сподіваємося, що міська рада прислухається до наших прохань і зробить усе, щоби забрати його знову в комунальну власність», — розповідає Олена Рофе-Бекетова. За її словами, і міська влада Харкова, і обласна активно відгукуються на ініціативи активістів, які займаються питанням збереження культурної та архітектурної спадщини, але поки що далі обіцянок справи не дійшли. Але ні в кого не опускаються руки, і ініціюється підготовка програми щодо збереження спадщини не лише в Харкові, а й в області — на Слобожанщині багато гарних садиб, що руйнуються. Хоча Рофе-Бекетова каже, що все ж більший акцент на Харків, тому що в районних містечках і селах немає активістів, яких непокоять ці питання. «Якщо активні громади з’являться — ми готові допомагати їм консультаціямита інформаційною підтримкою», — стверджує правнучка відомого архітектора. Вона дуже сподівається, що вдасться втілити в життя головну ідею проекту проект «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини України» — розробити пропозиції для зміни законодавчої бази, щоби закон працював, щоби були не лише каральні заходи, а й підтримка людей, готових інвестувати в пам’ятки архітектурної та культурної спадщини.
Випуск газети №:
№44, (2018)Рубрика
Суспільство