Перейти до основного вмісту

26 липня у Кракові стартують Світові дні молоді

«День» бачив, як 700-тисячне місто готується прийняти два мільйони туристів-паломників
01 липня, 10:23
НА ВАВЕЛЬСЬКОМУ ПАГОРБІ РОЗТАШОВАНО БЕЗЛІЧ АРХІТЕКТУРНИХ ПАМ’ЯТОК, СЕРЕД ЯКИХ НАЙВАЖЛИВІШІ І НАЙБІЛЬШ ПРИВАБЛИВІ ДЛЯ ТУРИСТА — КОРОЛІВСЬКИЙ ЗАМОК І КАФЕДРАЛЬНИЙ СОБОР СВЯТИХ СТАНІСЛАВА І ВАЦЛАВА. ЦІКАВО, ЩО НА ТЕРИТОРІЇ МУЗЕЙНОГО КОМПЛЕКСУ Є ЖИТЛОВІ КВАРТИРИ. МІСЬКА ВЛАДА НАДАЄ ЇХ У БЕЗКОШТОВНЕ КОРИСТУВАННЯ ПРАЦІВНИКАМ МУЗЕЮ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

На п’ять днів королівська столиця Польщі, місто святого Івана Павла ІІ та святої Фаустини Ковальської перетвориться на «мурашник». 700-тисячний Краків готується прийняти два мільйони паломників з усіх куточків планети.

Світовий День Молоді (СДМ) — це подія міжнародного значення, організована Католицькою церквою, яка об’єднує молодь усього світу: католицьку та інших віросповідань. Очолює її Святійший Отець Папа Римський, святкується кожні два або три роки, збираючи стабільно понад 1,5 мільйона паломників з усього світу.

Рух СДМ зародився 1984 роу у Вербну неділю. Автором ідеї і першим розпорядником цих Днів був святий Іван Павло ІІ. Він збирав молодь у Римі (в 1984, 1985, 2000 роках), Буенос-Айресі (1987 року), Сантьяго-де-Компостелі (1989 року), Ченстохові (1991 року), Денвері (1993 року), Манілі (1995 року), Парижі (1997 року) і в Торонто (2002 року).

Після смерті Івана Павла ІІ цей діалог Церкви з молоддю почав проводити Папа Бенедикт XVI, який очолив наступні зустрічі в Кельні (2005 року), Сіднеї (2008 р.) і Мадриді (2011 р.).

У липні 2013 року в Ріо-де-Жанейро з молоддю зустрівся Папа Франциск. І саме він оголосив, що темою наступної зустрічі стане вірш із Нового Завіту «Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть» (Мф.5:7), і обрав Краків місцем зустрічі у 2016 році, тому що це місто є батьківщиною людей, які несли ідеї Милості світові — святий Папа Іван Павло ІІ та свята Фаустина Ковальська.

n Міська влада витратила на організацію з міського бюджету близько 40 мільйонів злотих (трохи менше мільйона євро). Гроші в основному пішли на ремонти міської транспортної комунікації та облаштування кемпінгів. «Це інвестиції, які залишаться в Кракові. Тому що за ці гроші ми побудували дороги, комунікації. Тому для міста не було проблем їх виділити з міського бюджету», — зауважив директор Департаменту промоції і туризму Пшемислав ВАЛЯЩАК.

МЕШКАНЦІ КРАКОВА НАДЗВИЧАЙНО ПИШАЮТЬСЯ І ШАНУЮТЬ СВОГО ЗЕМЛЯКА — КАРОЛЯ ЮЗЕФА ВОЙТИЛУ (ПАПУ ІВАНА ПАВЛА ІІ) / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

 

Нехитрі математичні підрахунки показують, що в середньому прийом одного туриста-паломника обійшовся мерії у 20 (!) злотих — менше п’яти євро. А залишать гості у місті набагато більші суми. Середній чек («перше, друге і компот») у краківському недорогому кафе — 10 злотих — близько 2,5 євро. А проживання у найбільш популярному серед молоді помешканні — хостелах — вже сьогодні коштує 300 злотих за добу — близько 70 євро. Місцеві кажуть, що у дні проведення СДМ ціни точно підскочать. Підзаробити на такій оказії збираються й ... університети Кракова. Як і в Україні на ЄВРО-2012, тут стиснули навчальний план для студентів, аби ті до СДМ звільнили гуртожитки під заселення туристів-паломників. А це, ні багато ні мало, — 200 тисяч із «хвостиком» на місць.

У мерії Кракова у розмові з «Днем» зізналися: готуючись до СДМ, подивилися на паломницький туризм як на перспективну галузь промоції міста і ще одне солідне джерело надходження прибутків у казну міста за мінімальних, по суті, затрат. Такі туристи не потребують якихось особливих «концерт-холів», чи шоу-програм. Крім того, у католицькому Кракові паломники-католики не створюватимуть жодної соціальної напруги, звідси посилена робота правоохоронців потрібна буде лише в контексті збереження гаманців гостей від кишенькових злодіїв.

Хоча самі жителі зізнаються: попри те, що до туристів вони звикли давно (щорічно Краків приймає 10 мільйонів туристів), як місто «витримає» два мільйони гостей зараз —  вони думають з острахом. Люди бояться, що шансу на відпочинок  на вуличках рідного міста у них не буде.  

Послання

Папи Франциска на XXXI ВДМ — Краків-2016      

...Краків, місто св. Івана Павла II і св. Фаустини Ковальської, чекає нас із розпростертими обіймами і відкритим серцем. Я вірю, що це Божественне Провидіння привело нас до святкування Ювілею Молоді саме там, де жили ці великі апостоли Милосердя нашого часу. Іван Павло II передчував, що настав час Милосердя. На початку свого понтифікату він написав енцикліку «Бог багатий милосердям» (Dives in Misericordia). У 2000 Святому Році він канонізував сестру Фаустину і встановив Свято Божого Милосердя, яке відзначаємо у другу неділю Пасхи. У 2002 році він особисто освятив санктуарій Божого Милосердя в Кракові, доручаючи весь світ Милосердю Божому і висловлюючи бажання, щоб це послання досягло всіх мешканців Землі і наповнило їхні серця надією: «Потрібно розпалити цю іскру Божої благоді. Потрібно передавати світу вогонь Милосердя. В Милосерді Бога світ знайде спокій, а людина — щастя!

(Проповідь під час освячення санктуарію Божого Милосердя у Кракові, 17 серпня 2002 р.).

Ватикан, 15 серпня 2015 р.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати