90 тисяч переселенців шукають роботу
Поки Міністерство соціальної політики готує програму для їхнього працевлаштування, громадськість самостійно відкриває власні біржі праціДержавну програму працевлаштування та перенавчання переселенців готують на найближчі два роки, вона передбачає, що можливості знайти роботу стануть перспективнішими. У Міністерстві соціальної політики планують такі новації. Дублікат втраченої трудової книжки видаватимуть за спрощеною процедурою; роботодавці, що братимуть на роботу переселенців, отримають компенсації витрат на оплату праці таких осіб. Так само відшкодовуватимуть витрати на перенавчання чи перекваліфікацію переселенців. Для тих, кому не вдається знайти підходящої роботи, видаватимуть ваучери для перенавчання, курси спеціалізації тощо.
Чому цього не зробили раніше? У відомстві кажуть, що цим мала б зайнятися Державна служба зайнятості. Але міністр соціальної політики Павло Розенко роботу служби критикує і вважає незадовільною. На думку міністра, службі зайнятості не вдалося змінити акценти у своїй роботі щодо переселенців, по-іншому співпрацювати з роботодавцями, хоча законодавча база для цього була. Тому тепер усі надії на нову програму. Правда, для її реалізації шукатимуть міжнародних партнерів.
Наразі, за даними міністерства, без роботи залишилося 90 тисяч переселенців. Найбільше її шукають у столиці, а також у Київській, Харківській, Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях. Майже та сама географія діяльності у громадського об’єднання «Центр зайнятості вільних людей», яка стала своєрідною біржею праці для переселенців. І не формально, а з позитивними результатами.
За місяць їм вдається працевлаштувати десь 500 осіб, і це лише зусиллями волонтерів, без значних інформаційних та матеріальних ресурсів. У центру є список тих, хто шукає роботу, та тих, хто її пропонує. Але останнім користуються у крайніх випадках. Як пояснила експерт «Центру зайнятості вільних людей» Наталя Швайковська, їхнє завдання — підштовхнути людину до самостійного пошуку, а не зробити все за неї. Іноді звичайна консультація, як скласти резюме, як себе поводити під час співбесіди, робить свою справу. Наталя пригадує, був випадок, коли жінка з десятирічним досвідом роботи бухгалтером після співпраці з центром, суто консультаційної, змогла швидко знайти роботу.
Тим, хто працює над програмою працевлаштування, Наталя радить звернути увагу, що часто переселенці виїжджають із зони АТО без трудової книжки та необхідних документів, іноді не мають можливості звільнитися так, як того вимагає закон. Тож мають бути якісь інші умови працевлаштування для таких людей. А самі курси перепідготовки чи підвищення кваліфікації повинні бути практичного характеру. Наприклад, центр нещодавно проводив заняття для фахівців ресторанної справи прямо у ресторані з топовими кухарями. Перевага волонтерської біржі праці полягає й у тому, що такі додаткові навчання не забирають багато часу, у той час як у державній службі на це треба кілька місяців. І ще волонтери відзначають, що важливу роль має особисте спілкування з переселенцями, розгубленими від того, що вирвані зі звичного середовища. Було б добре, якби чиновники скористалися волонтерськими порадами.