Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Активне «Повернення до життя»

На базі Спортивно-реабілітаційного центру в Карпатах за сприяння НАТО організують 17 таборів для воїнів АТО
17 червня, 12:05

В Україні за допомогою трастового фонду НАТО з медичної реабілітації розпочинається програма психо-соціально-спортивної реабілітації травмованих діючих та звільнених військових АТО, а також цивільного персоналу сектору безпеки Міністерства оборони України — «Повернення до життя».

Принципи реабілітації — «рівний — рівному» та принцип інклюзії, коли відновленню сприяє знайомство з досвідом іншої людини з інвалідністю, яка вже пройшла етап реабілітації та ресоціалізації, зайняла активну життєву позицію й досягла хороших результатів.

У Західному реабілітаційно-спортивному центрі, що у Львівській області, таку роль виконуватимуть українські параолімпійці. Експерти кажуть, що воїн АТО, який втратив руку чи ногу, часто думає, що життя закінчилося. Але коли він бачить людей, котрі не скорилися обставинам, перемогли їх та самих себе, це надихає й показує, як вести себе надалі по життю. За словами організаторів, протягом двох років має бути відкрито 17 таких таборів. Сьогодні (ще до початку програми з НАТО) подібну реабілітацію вже пройшли 50 військових.

«Півтора року тому ми замислилися над реабілітацією українських військових, які брали участь в АТО: оцінили ситуацію, обговорили її з державними та громадськими установами й побачили потребу розпочати реабілітацію після надання їм у госпіталях медичної допомоги. Мета — щоб військові могли повернутися додому з додатковим натхненням, мотивацією до життя. Йдеться про соціально-психологічну, спортивну та професійну реабілітацію, — розповідає керівник секції програм НАТО «Партнерство заради миру» Фредерік ПЕЖО. — Особливо ми хочемо відзначити спорт як важливий аспект мотивації до життя. Я — полковник французьких збройних сил, брав участь у діях в Іраку, багато моїх знайомих зазнали поранення, стали інвалідами, отже, знаю, як їм допоміг саме спорт. Я — теж спортсмен, і добре розумію це. Підхід «рівний — рівному», коли військові  та цивільні працюють разом, дає чудовий ефект. Ще скажу, що наступного року в Канаді відбудуться спортивні змагання між військовими-параолімпійцями. Давайте думати, щоб Україна була там представлена».

За словами фахівців, реабілітація дозволить пораненим українським воїнам отримати нові побутові навички, що стосуються самообслуговування, репродуктивного життя, набуття нових професійних вмінь. Як наслідок, бійці зможуть стати соціально активними.

«До бойових дій про реабілітацію людей з інвалідністю в Україні говорив мало хто. А вона є ключовим чинником, який забезпечує повернення такої людини до активного життя. Ми почали цю роботу понад десять років тому, зокрема я є автором закону про реабілітацію в Україні людей з інвалідністю. І в межах співпраці Міністерства соціальної політики та Міністерства молоді та спорту (на жаль, за відсутності підтримки з боку Міністерства охорони здоров’я) державні програми дали колосальний результат. Тобто система вже була готова, і коли пішли перші хлопці з травмами з фронту, Західний реабілітаційно-спортивний центр, ще без фінансування, був першим, хто їх прийняв, — розповів Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій СУШКЕВИЧ. — Але сьогодні у нас ще існує пострадянський стереотип, що діяльність НАТО стосується тільки військової сили. На щастя, я для себе відкрив велику гуманітарну місію НАТО: вона стосується підтримки постраждалих воїнів, гуманітарних та освітніх програм. У цій організації розуміння значимості й життєдайності спортивної реабілітації дуже високе, і, як наслідок, маємо таку корисну ініціативу — серед інших проектів НАТО в Україні».

За словами Валерія Сушкевича, першими, кого приймуть у рамках програми «Повернення до життя», будуть військові зі складними спінальними травмами. Планується, що згодом отриманий досвід імплементують у загальну практику реабілітації. Доброю новиною є те, що практично завершено будівництво дороги до Центру в Карпатах, де реалізовуватимуть програму. До того ж на початку 2017 року запрацює нова черга Західного реабілітаційно-спортивного центру — тобто можливості реабілітації розширять. А міністр молоді та спорту Ігор ЖДАНОВ акцентує: «Ми робитимемо все, щоб ця програма стала масштабнішою».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати