Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Без цінностей — ще мінімум рік

Суд Амстердама дозволить Україні брати участь у процесі щодо кримських експонатів, Нідерландам — відмовлено
10 квітня, 11:35
ФОТО РЕЙТЕР

Триває суд в Амстердамі щодо подальшої долі кримських експонатів. Два місяці тому судовий процес офіційно розпочався. Передусім, суд мав вирішити, чи допускати до розгляду справи Україну та Нідерланди, бо основними гравцями процесу є Музей Алларда Пірсона, де була виставка кримських експонатів «Крим — золото та секрети Чорного моря» і де вони поки що зберігаються, та чотирма кримськими музеями, які наполягають на їхньому поверненні на півострів. 8 квітня було винесено рішення суду, що Україну до слухань допускають, а Нідерланди — ні. У Міністерстві юстиції зараз опрацьовують рішення суду, щоб зрозуміти причину відмови, і заспокоюють, що аргументів вистачає, аби отримати перемогу в суді і повернути цінності саме до України, а не окупованого Криму.

Тим паче, що за нідерландським законодавством уряд має право на апеляцію судового рішення. «Остаточно про участь Нідерландів можна буде сказати після того, як вичерпається строк для апеляції. Але у будь-якому випадку у розпорядженні України залишається і гарантійний лист МЗС Нідерландів про те, що всі музейні експонати є власністю держави України, а також підтримка з боку Міністерства культури Нідерландів», — прокоментувала «Дню» заступник голови міжвідомчої групи, голова департаменту представництва інтересів держави у міжнародних та іноземних судах Міністерства юстиції Ольга Костишина.

За попередньою версією (бо рішення суду ще перекладається дської на англійську мову), суд не побачив прямого зв’язку, щоб допустити уряд Нідерландів у справу між кримськими музеями як приватними особами та Музеєм Алларда Пірсона, теж як приватною особою.

Тепер до 20 травня Україна має підготувати подання по суті справи, тобто викласти на папері усі свої аргументи. Але які часові рамки поставлені перед іншими учасниками процесу — невідомо. Так само неясно, коли ж розпочнеться саме слухання справи. «Допустивши нас до справи, суд має узгодити процесуальний розклад. Можливо, згодом нам повідомлять, коли кримські музеї та музей Алларда Пірсона висловлять свої думки з цього приводу. Як пояснили юридичні радники, судочинство там дуже повільне, є великі процесуальні строки, лише два місяці пішло на вирішення питання про допуск, цей строк спливав 1 квітня, а рішення затримали ще на тиждень. За прогнозами радників, не менше, ніж рік, потрібно на розгляд цієї справи», — додала Ольга Костишина.

Тому Україна намагається вирішити цей спір у позасудовому порядку, про що у Міністерстві юстиції розповідали нам і раніше: пробують домовлятись безпосередньо з амстердамським музеєм. Чиновники очікують, що після рішення суду про допуск України до справи, позиція музею зміниться. Звісно, на нашу користь.

Виставка «Крим — золото та секрети Чорного моря» проходила у Нідерландському археологічному музеї імені Алларда Пірсона в Амстердамі з лютого по вересень минулого року. На виставці були представлені об’єкти з п’яти українських музеїв, чотири з яких розташовані у Криму. Конфлікт навколо виставки виник після анексії Криму.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати