Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Бієнковим плавням – жити!

Українське товариство охорони птахів спільно з компанією «Кока-Кола Україна» реалізовують проект відновлення прісної води на півдні України
19 червня, 11:55
ФОТО ВОЛОДИМИРА КУЧЕРЕНКА

Екологи, працівники заповідників самі дивуються, але це вдалося — на території Національного природного парку «Білобережжя Святослава», що у Миколаївській області, повернули воду в Бієнкові плавні. Природний парк, а також регіональний ландшафтний парк Кінбурнська коса розташовані  в дивовижному місці Миколаївщини — на Кінбурнському півострові. Це унікальний природний комплекс Європи з річками, болотами та виходом до моря — середовище існування багатьох червонокнижних видів рослин і тварин, грибів, серед яких є такі, що не зустрічаються більше ніде у світі. На жаль, через безгосподарність та недбале ставлення ця унікальна частина України ледь не загинула. Ще в листопаді 2014 року тут була майже пустеля: засолена земля, висохлі канали, пересушені озера. Рідкісні птахи зникли. Флора і фауна поволі стали гинути.

Саме торік у листопаді Українське товариство охорони птахів у партнерстві з компанією «Кока-Кола Україна» розпочали спільну роботу по відновленню Кінбурнської коси: запрацював спільний проект «Відновлення прісних водойм на півдні України». Протягом листопада — грудня 2014 року та на початку 2015 року спільними зусиллями, за допомогою техніки, розчистили водотоки і канали, поглибили русла, прибрали сміття та надлишкову рослинність — для того, щоб забезпечити нормальну роботу водойм.

ПРО СПІЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Вдалося відновити роботу з’єднувальних каналів довжиною 1800 м у водно-болотних угіддях, які, до речі, мають міжнародне значення. Канали та озера наповнилися прісною водою, загальна площа яких — не менше 400 га. Ці озера, через свою невелику глибину і площу, добре прогріваються сонцем, тому є унікальним місцем для нересту дніпровської риби. Сюди вже повернувся пелікан рожевий. Зараз проект проходить етап перевірки та підтвердження результатів із боку незалежної міжнародної компанії LimnoTech. За її попередньою оцінкою,  завдяки проекту було відновлено 2,5 млн м3 води.  

— Приклад відновлення Бієнкових плавнів — чи не найкращий для демонстрації такого поняття, як «золотий трикутник», коли держава, неурядова організація та великий бізнес об’єднуються з великою метою. Ми надзвичайно пишаємося проектом. Перш за все тому, що він відповідає  нашій глобальній стратегії. Адже Coca-Cola виробляє напої, основним інгредієнтом яких є вода. Через це ми маємо глобальне зобов’язання щодо такого важливого інгредієнта: до 2020 року повертати у природу стільки води, скільки ми використовуємо для виробництва наших напоїв, -сказав генеральний директор компанії «Кока-Кола Україна»  Роджер ГАУНТЛЕТ. — Ми пишаємося ще й тим, що ці речі є правильними і для бізнесу, і для громади, в якій ми працюємо. Бо це — наша спільна відповідальність... Я виріс у Південній Африці, провів там більшу частину свого свідомого життя. У моїй країні захист природного середовища є ключовим. Він є надважливим не лише для природи і громади, а й для економіки: у Південній Африці бізнес орієнтовано на туризм, і ця галузь приносить величезні кошти. Це гарний приклад для України. Тому що, коли зараз держава перебуває в процесі віднаходження себе, то такі проекти можуть бути корисні не тільки для відновлення довкілля, а й для допомоги економіці. Ми дуже сподіваємося, що у майбутньому з’явиться все більше й більше проектів, які стануть важливими не лише для природи та стану екології, а й приноситимуть прибутки державі.

ЩОБ ПРИБЕРЕЖНІ СМУГИ БУЛИ ЧИСТИМИ...

Голова Українського товариства охорони птахів Олег Дудкін закликав усі компанії більш активно підтримувати природоохоронні ініціативи в Україні, оскільки без фінансової допомоги організацій-донорів відновлення природних багатств неможливе. 

— Українське товариство охорони птахів має багаторічний досвід запровадження практичних проектів у поліпшення стану природних екосистем, важливих для існування рослинного та тваринного світу. Організація існує на теренах України вже 20 років, і за цей час ми впровадили понад 130 природоохоронних проектів, — розповів голова Українського товариства охорони птахів Олег ДУДКІН. — Такий результат був би неможливим без фінансової, моральної та інтелектуальної підтримки міжнародних організацій, однією з яких є компанія «Кока-Кола Україна». З цією компанією нас пов’язує понад 12-річна співпраця... 

За словами Олега Дудкіна, співпраця ведеться не лише в цій галузі — відновлення джерел прісної води, а й у напрямі роботи з відходами. Адже пластикові пляшки, обгортки, упаковка часто не дають дихати узбережжям річок, озер та боліт. Відходів — дуже велика кількість, і компанія «Кока-Кола Україна» витрачає кошти й на те, що б наші прибережні смуги були чистими.

«ЦЕ НЕ ДИВО, А СПІЛЬНА РОБОТА»

Міністерство екології та природних ресурсів високо оцінило результат спільної природоохоронної ініціативи Товариства охорони птахів та компанії «Кока-Кола Україна». 

— Переоцінити  важливість цього проекту — важко, результати — неоціненні. Навіть працівники заповідників відновлення лиману називають дивом. Але це не диво, а робота, створена руками людей. Ми маємо абсолютно унікальний досвід співпраці між бізнесом і громадським сектором. Я дуже рада, що до роботи залучено й нас — міністерство. Тому що тільки тристороннє партнерство може дати ще більший поштовх для розвитку цього проекту — наголосила заступник міністра екології та природних ресурсів України  Світлана КОЛОМІЄЦЬ. — На жаль, у нас  не так багато таких проектів, тому хотілось би, щоб він розвився. Ми надзвичайно відкриті до соціально партнерства, до пропозицій соціально відповідального бізнесу.

Всі, хто брав участь у роботі, згадують, що були вражені природою мальовничої Кінбурнської коси: це справжнє відкриття незайманої  краси півдня України. І, щоб відкрити Бієнкові плавні й для людей —  а там живуть унікальні птахи, занесені до Червоної Книги, — «Кока-Кола Україна» провела фотоконкурс робіт, «героями» яких є пернаті. Зараз робота триває. Подібні природоохоронні заходи, які вже провели в Національному природному парку «Білобережжя Святослава», Українське товариство охорони птахів спільно з компанією «Кока-Кола Україна» та Мінекології в 2015 році планують зробити на кількох водно-болотних угіддях Херсонської та Запорізької областей. Проект буде продовжено до 2020 року, щоб відновити природний екологічний баланс півдня України, де не буде конкуренції між природою та людиною.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати