Боремося з наслідками, а не з причинами
Проведення в Сімферополі виїзного засідання комітету Верховної Ради України з боротьби з корупцією та організованою злочинністю значною мірою було викликано недавньою перевіркою Генеральною прокуратурою, яка виявила чимало зловживань посадових осіб, ініціювала порушення 33 кримiнальнi справи тощо. Крім того, кількість звернень кримчан до комітету за останній час зросла в шість разів: 307 звернень за 9 місяців 2003 року проти 50 за 2002 рік. У першу чергу вони стосуються серйозних порушень законів у сфері власності, земельних відносин, приватизації, кредитно-фінансової й зовнішньоекономічної діяльності.
Профільний комітет заслухав звіти практично всіх правоохоронних відомств України та Криму й дійшов висновку, що стан боротьби з корупцією та організованою злочинністю в АР Крим не відповідає вимогам часу й здебільшого є формальним. Криміногенна ситуація в республіці залишається складною й напруженою, захист конституційних прав і свобод громадян, інтересів суспільства й держави належним чином не забезпечується. За даними комітету, на території Автономної Республіки Крим за 9 місяців поточного року зареєстровано 19 078 злочинів, що на 5,8% відсотка більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Кількість тяжких та особливо тяжких злочинів зросла на 5,7%, розбійних нападів — на 7%. За 9 місяців нинішнього року по направлених до суду кримінальних справах правоохоронними органами автономії виявлено 25 угруповань та злочинних організацій, серед них працівниками спецпідрозділу ГУ СБУ в АР Крим — лише одну злочинну організацію, із порушених ГУ СБУ в АР Крим 127 оперативно-розшукових справ припинено 64, зокрема половину без реалізації.
У 2003 році засуджено 59 (проти 89 за аналогічний період 2002 року) осіб за скоєння злочинів у складі ОЗГ, із них лише 37 (проти 87 у 2002 році) — до позбавлення волі. Як наслідок низької якості досудового слідства в кримінальних справах щодо ОЗГ, на додаткове розслідування в поточному році повернуто 4 кримінальні справи (минулого року — 2) .
Комітет відзначив, що робота по забезпеченню відшкодування завданих збитків по кримінальних справах стосовно ОЗГ є малоефективною. Так, із виявлених у 2003 році матеріальних збитків на загальну суму 8 399 893 гривень відшкодовано лише 4 045 607 гривень — 48,2% проти середнього показника по Україні 61,3%.
На думку членів комітету, боротьба з корупцією адміністративними заходами ведеться незадовільно й спрямована головним чином проти службовців нижчих рангів та депутатів низових рівнів. Серед осіб, притягнутих до відповідальності в поточному році, держслужбовців першої, другої, третьої категорій немає, 48 із них — державні службовці найнижчої, сьомої, категорії й лише чотири особи — четвертої категорії.
У членів комітету особливу стурбованість викликає ситуація з дотримання вимог чинного законодавства в сфері землекористування, охорони навколишнього середовища, при відчуженні об’єктів санаторно- курортного призначення. Поширення набули факти самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за призначенням, незаконного використання земельних ділянок під розміщення кар’єрів з видобутку корисних копалин, приватних здравниць тощо. Через порушення земельного законодавства в бюджети всіх рівнів у Криму не надійшло 25,4 мільйона гривень. Натомість, на думку комітету, боротьба з організованою злочинністю й корупцією підміняється викриттям невеликих злочинів та притягненням до адміністративної відповідальності за корупційні діяння другорядних службових осіб.
За словами, зокрема, голови комітету Володимира Стретовича, боротьба з корупцією в Україні поки що не торкнулася корінних причин організованої злочинності — недоліків у законодавстві та причетності до ОЗГ високопосадовців як у сфері правоохоронних органів, так і в сфері державного управління.