Буревій, винахід і відсутність коштів
Цими днями Вінниччину «відвідав» буревій.
В обласному центрі вітер порвав трамвайні дроти, дерева впали на колії. Бригада ТТУ вже третю добу розпилює і вивозить деревину. В області без струму залишився 21 населений пункт. 23 бригади монтерів відновлюють в селах світло. А в обласному управлінні надзвичайних ситуацій готуються до наступної бурі, яку очікують сьогодні (19 січня). За попередніми прогнозами, вітер буде 17—22 метри на секунду, ще й з дощем. Тому оперативно-рятувальні бригади МЧС перейшли на стан підвищеної готовності. До речі, буревій мав і свій позитив, а саме — змусив запрацювати винахід науковців вінницького технічного університету. Вони виготовили і встановили на даху установку, що виробляє з вітру теплову енергію. За день машина виробила енергії, якої вистачить, щоб обігріти цілий поверх інституту. Автор вітряка — генератора, співробітник ВНТУ Віктор Горенюк виготовив прилад з старого колеса від велосипедa, кількох метрів поліетилену та статора від автомобільного двигуна. Під час легенького вітерцю у 2—3 метри за секунду він виробляє кількість енергії, необхідної для освітлення трикімнатної квартири. А коли на вулиці буревій, як цими днями, потужність вітряка у 8 разів більша.
— Такої енергії практично достатньо для дачного будинку. На освітлення, полив дачної ділянки. Може, на телевізор і пральну машину й не вистачить, але на необхідне — цілком, — стверджує Віктор Горенюк.
Виробляти енергію з вітру вінницькі науковці навчилися у Голландії. Там на вітровій енергії живе майже вся країна. А вітряки дають світло при більш-менш сильному вітрові. Свій вітряк вінницькі науковці зробили значно легшим, ніж голландський, тому він не зупиняється і працює навіть при легенькому вітерцеві. Винахідники запевняють, якщо подібні вітряки зробити з алюмінію, то їхньою енергією можна було б обігріти вінницькі села, де немає газу. Вінницькі науковці запропонували винахід місцевим комунальникам. Проте останні із запуском ноу- хау «в широкі маси» не поспішають.
— На дачу громадяни, якщо їм подобається ця розробка, можуть вітряк замовити. А от на державному рівні — вона має бути запатентована. Це по- перше. По-друге, на це мають бути використані державні кошти, які сьогодні, на жаль, відсутні, — каже начальник Вінницького обласноно управління комунального господарства Роман Аксельрод.
Поки влада не знайшла грошей, науковці вчать будувати вітряки своїх студентів. З дерева та поліетиленових пляшок.