Перейти до основного вмісту

Чому «штормить» озеро Качине?

Місто планує звести на місці водойми багатоповерхівку, громада — проти. Забудовники вирішують конфлікт за допомогою «тітушок»
27 квітня, 10:20
КИЇВ, ОЗЕРО КАЧИНЕ, 20 КВІТНЯ 2016 РОКУ. НЕВІДОМІ, ЯКІ НАЗВАЛИ СЕБЕ БУДІВЕЛЬНИКАМИ, РОЗГАНЯЛИ МИРНИХ ПІКЕТУВАЛЬНИКІВ. А РОБІТНИКИ «ЖИТЛОІНВЕСТБУД-УКБ» ПІД ЧАС КОНФЛІКТУ ВСТИГЛИ ЗАСИПАТИ ЧАСТИНУ ОЗЕРА ПІСКОМ / ФОТО УНІАН

Два місяці тривають розбірки навколо озера Качиного, що на вулиці Здолбунівській. Мешканці прилеглих будинків дізналися, що комунальне підприємство «Житлоінвестбуд-УКБ» збирається засипати водойму піском, щоб розпочати будівництво 32-поверхових будинків, і влаштували пікети проти цього. Організували цілодобову охорону, встановили намети, проводили акції з прибирання території — так доводили забудовнику, що тут має бути озеро, а не чергова житлова «свічка». Також із пікетами сюди приходили вкладники «Еліта-Центру» — у скандальному будинку мали б бути квартири для ошуканих інвесторів. «Елітівці» виступали за будівництво.

Минулого тижня мирні акції біля Качиного мало не вилились у збройний конфлікт. Так звані тітушки розганяли пікетувальників бітами, сльозогінним газом, криками та погрозами. У результаті сутичок п’ятьох осіб, серед яких — дві жінки, забрали машини «швидкої допомоги». «Геннадій Сінцов (голова Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації. — Авт.) робить вигляд, що озеро — не озеро, «тітушки» — не «тітушки», а побиті люди — це нормально. Це — війна, бо якщо — ні, то чому ведуться бойові дії?» — коментує місцева мешканка Світлана Благодєтєлєва-Вовк.

ОЗЕРА — НЕ ІСНУЄ

Як переконана депутат Київради Ганна Сандалова, напад «тітушок» на місцевих активістів є справою рук КП «Житлоінвестбуд-УКБ». «Пан В’ячеслав Непоп (директор згаданого підприємства. — Авт.) перейшов межу, порушив домовленості й надав наказ штурмувати людей. Йому допомагав у цьому весь спектр силовиків — від охоронної «тітушної» фірмочки до міліції та спецпідрозділів. Усі вони захищали не вас з нами, а інтереси банди у владі», — прокоментувала депутатка.

Дивує, чому поліція не захистила звичайних громадян і чому в ситуацію не втрутився голова району чи мер, адже «Житлоінвестбуд-УКБ» — це підприємство, що належить місту. Натомість забудовник заявляє, що має всі необхідні документи для будівництва, навіть провів додаткову екологічну експертизу в Науково-дослідному центрі екологічної безпеки і природокористування, підпорядкованому Міністерству екології та природних ресурсів. Зауважте, міністерський експертний центр підготував висновок, що озера на Здолбунівській не існує, це — просто заболочена територія, котра не належить до водного фонду і віднесена до земель житлової та громадської забудови.

ФАЛЬШИВА ЕКСПЕРТИЗА

Екологи переконані, що такі висновки не відповідають дійсності. «За чинним Генеральним планом розвитку Києва до 2020 року, озеро позначено саме як озеро. Проте лише одна державна структура наважилася підписатися під тим, що воно таким не є, й написати: «Заболочена територія, яка стала причиною конфлікту, не є природним водоймищем, а виникла в результаті антропогенних факторів», — ідеться в заяві Національного екологічного центру України.

Екологи вже звернулись до Генпрокуратури, щоб було з’ясовано, як готувався цей експертний висновок, зокрема, чи не міститься тут корупційна складова. Для тих, хто сумнівається в існуванні озера, активісти наводять факти, що 1993 року проводився аналіз планувальної структури Позняків із геологічними картами. Базувався цей аналіз на топозйомці ще 1897 року! І озеро на цих документах зафіксовано.

«ДЕПУТАТИ ХОЧУТЬ ЗНАЙТИ КОМПРОМІС»

Місто до останнього займало мовчазну позицію. Лише після кривавих сутичок, розголосу в ЗМІ та парламенті, коли питання озера Качиного озвучив у Верховній Раді лідер Радикальної партії Олег Ляшко, влада вирішила створити тимчасову контрольну комісію. Остання має дослідити конфлікт між забудовником та місцевими мешканцями. На час роботи комісії будівельні роботи призупиняються.

На думку депутата Київради VII скликання, громадської активістки Олени Єскіної, досвід роботи таких комісій свідчить, що реально вони нічого не вирішують. «Були випадки, коли комісії допомагали щось легалізувати. Депутати хочуть знайти якийсь компроміс. Але який може бути компроміс, якщо порушується чинне законодавство, якщо одних людей нацьковують на інших. До речі, я розмовляла з постраждалими від «Еліта-Центру» на місці, зустріла одну жінку, яку бачила на мітингу проти мене щодо забудови на вулиці Волгоградській».

НОВА «ГАРЯЧА ТОЧКА»

Ситуація на озері Качиному яскраво ілюструє те, що відбувається з протиправними забудовами по всьому Києву. Інший гострий конфлікт невдовзі може спалахнути між владою та громадою через будівництво паркінгу на Михайлівській площі, в охоронній зоні Софії Київської, пам’ятки ЮНЕСКО, де розташовані так звані міста Ярослава та Володимира. Нещодавно Київрада ухвалила рішення про надання ста тисяч гривень на аналіз можливості такого будівництва. А сам паркінг обійдеться столиці у 2,3 мільярда гривень! На останньому засіданні Київради депутати від кількох фракцій заблокували трибуну з вимогою скасувати рішення про паркінг на Михайлівській, а також вирішити проблему озера Качиного. Два незаконні будівництва об’єднали в одну топ-тему.

Наразі питання паркінгу місто відкладає, а конфлікт довкола озера Качиного, схоже, набиратиме нових обертів. Поки біля водойми більш-менш спокійно, вирішення конфлікту переноситься у словесну площину. В’ячеслав Непоп днями зібрав прес-конференцію, щоб ще раз пояснити громаді «законність» будівництва. Кияни готуються спростувати це на нових пікетах.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати