Дніпропетровській культурі показали місце
Студентів примусили вчитися в більярдному клубіЦього навчального року студенти Дніпропетровського училища культури, в якому готують музикантів, артистів і бібліотекарів для всієї України, розпочали свої заняття в приміщенні... торговельно-розважального комплексу. Тут, у колишньому приміщенні більярдного клубу, тепер проходять лекції та практичні заняття, навчають грі на народних інструментах і фортепіано, звучить сольний і хоровий спів. А неприваблива історія, в ході якої студентів і викладачів виселили з «альма-матер», почалася півроку назад із гучного скандалу.
«НАЇЗД» НА УЧИЛИЩЕ КУЛЬТУРИ
На початку літа приватні забудовники, розширюючи майданчик під спорудження чергового «шедевру» дніпропетровської архітектури — багатофункціонального центру «Каскад-Плаза» — зруйнували один із двох навчальних корпусів училища культури на вулиці Виконкомівській. Як розповідають очевидці, до двоповерхової будівлі, в якій ще напередодні йшли заняття, робітники присунули будівельну огорожу, а ввечері, під покровом темряви, підігнали екскаватор і почали ламати стіни й дах. Зупинити їх вдалося лише після втручання міліції. Директор училища звернувся до керівництва області за допомогою, але голову облдержадміністрації Надію Деєву та голову облради Юрія Вілкула, які прибули в супроводі журналістів, охоронці будмайданчика не пустили до комунального об’єкта. Ворота вiдчинилися лише після того, як міський голова Іван Куліченко видзвонив за мобільним телефоном забудовників — двох відомих у місті бізнесменів. Один із прибулих звернувся до міського голови, намагаючись нагадати про довірчу розмову, проте той поспішив від усього відхреститися. Глава облдержадміністрації, обурена до глибини душі, твердо пообіцяла не залишати самоуправство безкарним...
Відтоді минуло майже півроку, проте забудовники гуляють на свободі і, судячи з усього, почувають себе в повній безпеці. Після відставки губернатора вони довершили задуману справу: остаточно знесли напівзруйнований навчальний корпус і значно розширили земельну ділянку. «Взамін нам запропонували площі в приміщенні торговельного комплексу, адже про відновлення нашого корпусу навіть не йшлося, — розповідає директор Дніпропетровського училища культури В’ячеслав Рижов. — Приміщення розгородили на два десятки аудиторій, де тепер навчається 120 осіб — практично половина студентів. Нам обіцяють, що за два-три роки, коли за головною спорудою училища побудують багатофункціональний центр, місце в ньому знайдеться й для студентів. Проте, не ми вирішуємо всі ці питання, адже власником зруйнованої будівлі є обласна рада».
Тим часом, ніякої ухвали про долю навчального корпусу сесія обласної ради досі не приймала. «Це питання поки що лише готується до розгляду на сесії», — повідомив заступник начальника відділу комунального господарства і комунальної власності Юрій Васюченко. Із забудовниками нібито підписано якийсь протокол... Як повідомили в Бабушкінському РВВС Дніпропетровська, кримінальна справа за фактом руйнування навчального корпусу, який перебуває в комунальній власності, не порушувалася. Цю інформацію підтверджують і в обласній прокуратурі, якій належить стежити за законністю.
Тим часом, бурхлива діяльність забудовників, які домоглися відселення студентів, не дає спокою й мешканцям навколишніх будинків. З іншого краю будівельного майданчика забудовники прихопили частину двору трьох будинків на проспекті Карла Маркса, 45, 45А і 45Б. Там було вирубано дерева, за якими мешканці дбайливо доглядали три десятиріччя. Найбільш обурливим, вважають мешканці, стало пошкодження багатометрової підпірної стіни: інженерна споруда утримує схил крутої гори, на якому розташовано три 14 поверхових будинки, і одиніз них опинився на краю гігантського котловану, який виник на місці навчального корпусу училища культури та інших будівель, що стояли поряд із ним.
Мешканці багатоповерхівки тепер всерйоз побоюються за цілісність свого будинку, показуючи тріщини в під’їзді. Окрім того, вони вимагають проведення громадських слухань про доцільність будівництва «Каскад-Плаза» — величезної споруди з житловими вежами, крамницями, ресторанами та паркінгами, яка, на їхню думку, не вписується в історичні квартали Дніпропетровська. Протягом двох років мешканці будинків на проспекті Карла Маркса пишуть скарги не лише в усі міські та обласні інстанції, але й Президентові України Віктору Ющенку, але отримують відписки.
Незважаючи на висновок фахівців обласного управління МНС про необхідність чіткого дотримання меж будівельного майданчика, міська влада дивиться на дії заповзятливих бізнесменів крізь пальці. «Ми неодноразово намагалися присоромити цих молодчиків, розповідають представники будинкового комітету, проте вони лише сміються з нас, а минулого року навіть вирішили страхати нас за допомогою суду, щоб ми припинили писати скарги й не заважали їм будувати». Члени будинкового комітету розповідають, що в їхньому районі в останні роки згоріло чимало житлових будинків — на їхньому місці зі скла та бетону виросли прибуткові об’єкти. Жертвам паліїв не допомогли ані скарги до міліції, ані звернення до мерії — їх буквально викурили з будинків, де поколіннями жили їхні предки.
ВІЙНА ЗА ПРИБУДИНКОВІ ТЕРИТОРІЇ
Не менш безпощадна війна йде за прибудинкові території та двори в центральній частині Дніпропетровська: на проспекті Карла Маркса, 45 Б справа дійшла до того, що в один із днів, почувши звуки бензопилки, мешканці будинку вийшли на захист дворових зелених насаджень, викликали міліцію та представників громадських організацій. Вони вирішили самі розібрати злощасну огорожу та звільнити захоплену дворову територію. Один із активістів — помічник депутата міськради Іван Тихоненко — зайшов за огорожу й почав відкручувати гайки. Услід за тим, за свідченнями очевидців, вони почули два постріли з боку будівництва, після яких І. Тихоненко зі словами «стріляють» повалився з ніг. Мешканці викликали «швидку», а прибулі працівники міліції склали протокол. Потерпілого відвезли до обласної лікарні ім. Мечникова, де йому зробили складну операцію — пришили сухожилля і м’язи в колінному суглобі. У Жовтневому РВВС не заперечують, що протокол про випадок складали, але продовження цієї історії чомусь так i не було. Потерпілий, як твердять у районній міліції, нібито не надав висновку судмедекспертизи й не написав заяви, а тому матеріали передали до архіву. Начальник управління МВС у Дніпропетровській області Іван Ступак при згадці про цей інцидент здивовано підіймає брови й говорить, що для порушення карної справи підстав не було. Судячи з усього, нічого особливого головний міліціонер області не вбачає і в тому, що на очах у громадськості був знищений навіть не житловий будинок, як це вже не раз траплялося в Дніпропетровську, а комунальний об’єкт — навчальний корпус училища культури.
Як відомо, апетит приходить під час їжі, а зростає він у ненаситних забудовників прямо пропорційно їх безкарності. Її причина для мешканців міста — секрет Полішинеля. За переконанням багатьох із них, місцеві чиновники самі нерідко «кришують» спорудження прибуткових об’єктів, перебувають «у долі» із забудовниками і страждають від такого недугу як «земельна лихоманка». Причому в досить важкій і хронічній формі.