Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Доки триває війна...

Як приймають соціально незахищених переселенців на Одещині
20 серпня, 10:56
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Вони просто ходять вулицями, здаються звичайними відпочивальниками на пляжах або в парку. Переселенців не просто впізнати серед перехожих, якщо тільки не познайомитися з цими людьми ближче.

Уже третій тиждень луганчанин Олександр Плахов із родиною перебуває в селі Приморське Одеської області. Саме там він і ще близько двохсот вимушених переселенців із Донбасу чекають на закінчення війни. «Я приїхав сюди понад місяць тому. Дуже вдячний організації «Восток-SOS», яка потурбувалася про таких людей, як ми, — розповідає Олександр. — Приємно, що є підтримка не лише від товаришів по нещастю та волонтерів, а й від місцевих жителів».

У 18-річному віці хлопець втратив обидві ноги внаслідок залізничної аварії. У Приморському волонтери забезпечили його та інших інвалідів візками, медикаментами, побутовими засобами та багато чим іншим. Олександр зізнається, що очікував гіршого ставлення до нього з боку тутешніх мешканців, але помилився. Одесити не тільки з розумінням поставилися до переселенців, а й взяли безпосередню участь у розв’язанні гуманітарних питань.

Також у пансіонаті разом із тимчасовими переселенцями живуть люди з різними захворюваннями: переважно — ДЦП, із серцевими хворобами, інваліди з дитинства, літні люди та їхні родичі. «Я й мріяти не могла, що опинюся так близько до моря. Моя сестра, що має синдромом Дауна, взагалі ніколи його не бачила. Але з кожним днем дедалі більше хочеться додому. Яка може бути радість від моря, коли руйнують наші будинки і міста?» — говорить жителька Алчевська Тетяна Кузьміна.

Не виникає питання й щодо мовного бар’єра. Незважаючи на те, що переселенці з Донбасу спілкуються російською, це не заважає знаходити спільну мову з україномовним населенням одеського регіону. «Я знав, що до нас приїдуть люди із зони АТО, — зазначає житель Приморського Сергій Гаврилюк. — У нас достатня кількість баз відпочинку та пансіонатів, які здатні забезпечити пристанищем, хоча б і тимчасовим. Зрозуміло, туристів цього року значно поменшало, але ми розуміємо, що в цих людей немає іншого виходу. Хай будуть живі та здорові, а ми не збідніємо».

Одесити майже щодня влаштовують розважальні заходи для дітей і дорослих. Часто приїжджають аніматори з Києва. Робиться все можливе, щоб реабілітувати людей після стресу.

«Усе літо ми працюємо в напруженому темпі. Приїжджають нові люди, всім потрібно приділити час та сили. Я вирішую побутові та організаційні питання», — розповідає сестра-господиня пансіонату Валентина Федоришина. Вона підкреслює, що санаторій «Приморський» приймає лише соціально незахищену категорію громадян. Передусім це — інваліди та їхні родини, через що відповідальність у приймаючої сторони чимала. Нерідко комусь із людей стає зле — тоді в будь-яку годину доби приїжджають лікарі, представники Червоного Хреста, соціальні служби.

«Переселенці часто запитують мене про термін перебування в нас. Відповідь одна: доки триває війна», — додає Валентина.

Громадянська організація «Восток-SOS» не припиняє своєї роботи й сьогодні. Якщо раніше людей вивозили потягом, то тепер, коли ситуація погіршилася, волонтери рятують життя людей усіма можливими способами. Утікачів розподіляють до Києва, Харкова, Одеси та інших міст України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати