Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Екстрим на гойдалці

«В Україні ніхто не сертифікує дитячі майданчики на безпеку», — експерт
09 лютого, 11:04
ГЕЛЬСІНКІ

Там, де батьки з дітьми мали б відпочивати, дорослим доводиться ставати контролерами та «ременями безпеки», щоб малеча не випала з гойдалки чи не спіткнулася на гірці. За нещасного випадку до виробників та утримувачів дитячих майданчиків практично неможливо висунути претензії. А нові, гарно пофарбовані та облагороджені території теж не гарантують якість. Адже часто конструкції встановлюються поспіхом, перед виборами чи державними святами. З усіх заходів безпеки помітно тільки огороджувальну стрічку перед здачею в експлуатацію. Жодних перевірок чи інспекцій. Чому?

МАСШТАБИ НЕЯКІСНИХ РОЗВАГ

Нещодавно про небезпечні конструкції для дітей розповіли батьки міста Васильків у Київській області. Наприкінці минулого року по всьому місту почали встановлювати дитячі майданчики. З міського бюджету на це виділили понад три мільйони гривень. Однак металеві конструкції, як-от гойдалки, драбини, гірки та стенди, встановили просто у ґрунт, який після танення снігу і дощів перетвориться на купу бруду. Опори незабетоновані та неукріплені, важкі конструкції хитаються. Чи безпечно тут гуляти з дітьми — питання риторичне.

Батькам є чого боятися. Час від часу у ЗМІ з’являються новини про трагічні випадки на дитячих майданчиках. Минулої осені в Одесі після падіння з гойдалки загинув 11-річний хлопчик. Аварійний дитячий майданчик у черкаському сквері «Надія» ледь не травмував малечу: на мотузковій драбині стирчали металеві дроти, які легко могли поранити дитину. В Ужгороді місцева прокуратура подала позов про визнання протиправною бездіяльність Ужгородської міської ради, оскільки чиновники не опікуються дитячими майданчиками взагалі: не проводяться ані ремонти, ані технічні огляди, навіть не всі території мають визначених балансоутримувачів. У кількох селах Сумщини майданчики не мали технічної документації, відновити її сільраду зобов’язав суд. А полтавські активісти нещодавно підрахували, що за один квартал 2017 року до травматологічного відділення дитячої міської лікарні надійшло 46 звернень з приводу травм, отриманих дітьми саме на майданчиках.


АМСТЕРДАМ

Чому зона відпочинку стає зоною небезпеки? Міський голова Василькова Володимир Сабадаш заявляв, що неякісні конструкції з’явилися через поспіх: чиновникам треба було освоїти виділені на це кошти до кінця року. Але тепер місто проведе перевірку нових майданчиків. Мер додав, що роботи зі встановлення конструкцій завершені лише на 60%, триватимуть вони аж до літа.

«НА ПРИКЛАДІ НАШИХ ГОЙДАЛОК ПОКАЗУЮТЬ, ЯК НЕ ТРЕБА РОБИТИ»

Експерт зі стандартів дитячої безпеки Роман Копитін бачить іншу причину: жоден майданчик не відповідає європейським нормам безпеки, бо такі вимоги у нас просто відсутні. Тобто конструкції встановлюють, урочисто відкривають, добре, якщо передають на баланс комунальним установам, і все.

«Виробники таких конструкцій під час виробництва та встановлення мають керуватися державними будівельними нормами та вимогами до атракціонів, оскільки дитячі майданчики належать до цієї категорії, — продовжує Роман. — Але ніхто не перевіряє, чи безпечно тут гратися дітям. Європейські норми безпеки мають вимоги до конструкцій, до вікових обмежень. У нас це описано загальними фразами, кожен може клепати у гаражі такі гірки чи гойдалки. У Європі на кожен елемент майданчика надається сертифікат. Коли місто купує ці майданчики, то цими сертифікатами убезпечує себе від проблем у майбутньому. У нас ніхто не сертифікує дитячі майданчики на безпеку. Виробникові достатньо показати сертифікат на фарбу чи метал».


ГЕЛЬСІНКІ

Скільки стається нещасних випадків саме на дитячих майданчиках, статистики немає. А от у Великобританії знають, що 40% таких випадків трапляється через неякісні гойдалки. «За європейськими стандартами гойдалки не можуть установлювати на трубах чи арматурі, мають бути м’які канати чи ланцюги. Сидіння теж мають бути з амортизуючою поверхнею, а у нас вони всі з металу, фанери, мають велику вагу і легко можуть вдарити дітей. Фахівці з Європи, коли приїжджають до України, фотографують наші гойдалки і потім вчать, що так робити не треба», — додає Роман Копитін.

В ЄВРОПІ Є ІНСПЕКТОРИ ДИТЯЧИХ МАЙДАНЧИКІВ

На думку експерта, Україна могла б просто взяти за основу європейські норми безпеки дитячих майданчиків та стежити, щоб виробники їх дотримувалися. Але це нікого не цікавить, крім батьків. Саме батьківська спільнота бере все у свої руки. Так, у січні в Івано-Франківську завдяки зусиллям громадської організації «Мами Прикарпаття» у міста з’явився перший громадський простір для дітей. Гуляти тут гарантовано безпечно та весело, бо за монтажем кожного елементу стежили мами. А кілька років тому активісти хотіли створити портал про стан усіх дитячих майданчиків країни. Та на реалізацію забракло коштів.


І... КИЇВ

Якщо ж батьки помітили небезпечні для дітей конструкції, чиновники радять звернутися до ЖЕКу чи двірника. «Порядок на дитячих майданчиках контролюють служби, у яких вони на балансі, — пояснювала раніше Юлія Грамотна, радник заступника голови Київської міської держадміністрації Петра Пантелєєва. — Якщо пісочниця розташована поруч із будинком, то відповідає за її утримання керівництво ЖЕКу або ОСББ. Перевіряти чистоту на дитячому майданчику повинен двірник».

У Європі система працює інакше. За порядком стежать спеціальні інспектори дитячих майданчиків. Роман Копитін навів приклад Швеції: там інспектори щороку проходять курси покращення кваліфікації, отримують відповідні сертифікати та навчають підлеглих нормам безпеки. Якщо стався якийсь випадок на майданчику, то аналізувати подію приїжджають не журналісти, а інспектори. Вони дивляться, чи відповідає обладнання нормам безпеки, чи це дійсно нещасний випадок. Якщо обладнання не відповідає вимогам, накладають штраф на балансоутримувача. Чому б і нам так не спробувати?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати