Перейти до основного вмісту

«Fair Play» від «Динамо»

«Позиція клубу — це неповага до нашого міста, до всіх мешканців Маріуполя, а не лише до футбольних уболівальників», — маріуполець Євген Сосновський
28 серпня, 19:17
ЗАМІСТЬ «ДИНАМО» НА ПОЛЕ ВИЙШЛА ЗБІРНА ВЕТЕРАНІВ УКРАЇНСЬКОГО ФУТБОЛУ. ЗІРКИ 90-Х І 2000-Х РОКІВ ІГОР ШУХОВЦЕВ, СВЯТОСЛАВ СИРОТА, В’ЯЧЕСЛАВ ШЕВЧУК, ВОЛОДИМИР ЄЗЕРСЬКИЙ, ВЛАДИСЛАВ ВАЩУК, ЕДУАРД ЦИХМЕЙСТРУК, СЕРГІЙ НАЗАРЕНКО, МИРОН МАРКЕВИЧ ТА ІНШІ ЗІГРАЛИ З ФК «МАРІУПОЛЬ» УНІЧИЮ — 2:2

Скандальний прецедент трапився цими вихідними у світі українського футболу — київське «Динамо» бойкотувало матч у Маріуполі і не приїхало на гру до приазовців. Таким чином матч 7-го туру Прем’єр-ліги між віце-чемпіоном України і «Маріуполем» не відбувся.

Для тих, хто стежить за футболом, відмова киян грати в Маріуполі доти, доки клубу офіційно і письмово не гарантують безпеку в прифронтовому місті, не стала новиною. Ця історія тягнеться ось уже два місці, фактично зі старту нового футбольного сезону. Спочатку «динамівці» просто попереджали, що не приїдуть, потім пропонували грати на нейтральних полях, або «змінити дати» — спочатку зіграти матч у столиці, а в грудні, якщо нормалізується ситуація на сході, — в Маріуполі. Однак клуб «Маріуполь», обурений тим, що інші команди приїжджають, а «Динамо» боїться і вимагає привілеїв, категорично відмовився від компромісного рішення. Тим паче, напередодні гри, коли скандал набирав обертів в медіа, виконком Федерації футболу України своїм рішенням підтвердив, що матчі чемпіонату та Кубка України сезону 2017/2018 років можуть проходити у місті Маріуполь. «Федерація зробить все від неї залежне, аби у Маріуполі було свято, на футбольному полі зустрічалися хороші команди. Переконаний, правоохоронні органи також докладуть максимум зусиль, продемонструють професіоналізм і забезпечать безпеку», — заявив президент федерації Андрій Павелко.

НАВІТЬ ЗНАЮЧИ, ЩО «ДИНАМО» НЕ ПРИЇДЕ, 6270 МАРІУПОЛЬЦІВ (ЗОКРЕМА БАГАТО ДІТЕЙ) ПРИЙШЛИ НА МАТЧ І ПОБАЧИЛИ ГРУ СВОЄЇ КОМАНДИ ПРОТИ ЗБІРНОЇ ВЕТЕРАНІВ

Керівництво «Динамо» ж залишилося на своїй позиції. «ФК «Динамо» (Київ) вкотре офіційно заявляє про готовність зіграти календарний матч 7-го туру УПЛ з ФК «Маріуполь» саме у місті Маріуполі. Це відбудеться відразу після нормалізації оперативної обстановки на Маріупольському (Приморському) напрямку та надання поточних оперативних листів від органів СБУ та ГУНП про вжиття ними усіх можливих заходів для забезпечення безпеки перебування та пересування гравців та персоналу ФК «Динамо» (Київ), забезпечення безпечного прибуття та перебування уболівальників клубу у місті Маріуполь», — повідомив офіційний сайт клубу.

І хоча вболівальники з Маріуполя у неділю не залишилися без футбольного свята — киян оперативно замінила ветеранська збірна України — програв у результаті довкола футбольного політичного скандалу все одно його величність спорт. Тисячі маріупольців не розуміють, чому матчі їхнього клубу проти рівненського «Вересу», одеського «Чорноморця» чи львівських «Карпат» вже відбулися в рідному місці без прецедентів, а титуловані футболісти зі столиці бояться приїхати. Крім того, в Маріуполі відбувалися масштабні і багатотисячні концерти і акції, на яких, завдяки професійній роботі СБУ та поліції, вдалося уникнути спроб терактів і провокацій.

Бойкот від «Динамо» також викликав бурхливу реакцію в соціальних мережах та блогосфері. Люди, які десятиліттями були вірними вболівальниками «біло-синіх», заявили, що більше не підтримуватимуть клуб. Обурення українців рішенням «Динамо» — закономірне та логічне. Під час війни, у складний для країни час для мешканців Маріуполя та інших міст і сіл сходу особливо важливо відчувати приналежність до України — її політичного, соціального, культурного і, безумовно, спортивного життя.

В одному з останніх коментарів президент ФК «Динамо» Ігор Суркіс натякнув, що в разі зарахування його команді технічної поразки «з рахунком 0:3» (нагадаємо, за регламентом, неявка однієї з команд на виїзний матч без поважної причини зараховується технічною поразкою), він готовий буде судитися в міжнародних інстанціях. «Вони знають наперед, що програють всі суди, які будуть в незалежних органах, не в нашій Федерації футболу, яка «під козирьок» щось виконує. Якщо мене запитають, чи донецький «Шахтар» повинен туди їхати, я теж відповів, що не впевнений, що є сьогодні безпека для футболістів, — заявив у коментарі програмі «Про футбол» президент ФК «Динамо» Ігор Суркіс. — Ми готові їхати туди, куди нам скажуть, але повинна бути безпека для вболівальників, для команди, для співробітників клубу. Всяке може трапитися — але якщо не рекомендують, ми не будемо їхати, бо їдуть всі. Невже вартий футбольний матч таких ризиків? Тим, хто з гарячими головами хочуть бачити «Динамо» в Маріуполі, я рекомендую заспокоїтися, ми і в Донецьку, і в Маріуполі ще будемо грати у футбол».

Звісно, є шанс, що в разі подання до суду «динамівцям» можуть дозволити переграти матч проти «Маріуполя», але, скоріше за все, це буде тривала судова тяганина з появою в медіа все нових подробиць про неспортивні кроки українського футболу. Хто від цього виграє? Точно не Україна і не український спорт.

 — Позиція «Динамо» — це неповага до нашого міста, до всіх мешканців Маріуполя, не лише футбольних вболівальників. Мова про ставлення команди до всього міста. Останнім часом про Маріуполь кажуть у ЗМІ лише як про «гарячу точку». А тут триває мирне життя, наскільки це можливо в наших реаліях. Місто розвивається, відбувається багато культурних заходів. Цієї весни до нас уперше приїхала виставка газети «День», що стало визначною подією для маріупольців. Газета показала місцевим глядачам Україну через призму найкращих світлин, це стало серйозною підтримкою місту... Також був кількатисячний виступ гурту «Океан Ельзи», а на концерт до Дня Незалежності на центральній площі міста зібралося до 20 тисяч людей... Ви знаєте, можливо, Маріуполь зараз безпечніший, ніж Київ, де ми регулярно чуємо новини про попередження терактів та чимало різних провокацій, — коментує «Дню» маріупольський фотограф Євген Сосновський. — Наше місто під надійною охороною, все рідше чуємо вибухи з фронту. Але навіть під вибухи, 2014 року, коли на місто перла «орда», місцеві люди надягали вишиванки і виходили на площу з прапорами України. Тоді у місті дійсно було небезпечно... А сьогодні, у 2017 році, казати, що Маріуполь дуже небезпечний і в ньому 20 хлопців не можуть зіграти у футбол — просто смішно і обурливо водночас. Зрештою, до нас приїздив Президент України, євродепутати, посли... і на цьому тлі дуже негарно виглядає позиція клубу. Ми розуміємо, що це не позиція всіх гравців, а радше лише керівництва «Динамо», яке має якісь свої політичні розбірки, зовсім не пов’язані зі спортом. Але чому страждає наше місто?

У спорті є усталене поняття Fair Play (принцип «чесної гри») — це збірка етичних та головне —моральних законів і правил, заснованих на благородстві, справедливості і честі. Безперечно, цей принцип передовсім застосовується на полі чи іншому спортивному майданчику. Але якщо говорити про суспільну відповідальність і розуміння, що де-юре «Динамо» дійсно має право вимагати гарантування безпеки для клубу і, можливо, виграє позов у судах, але де-факто це сприймається як нечесна і неморальна боротьба проти «Маріуполя» та цілого міста, інакше, ніж Fair Play від киян проти своєї країни, це назвати важко. І якщо «динамівці» в 1942 році написали героїчну сторінку в історії клубу про вже легендарний «матч смерті» на стадіоні «Старт», то нинішнє покоління команди, знову ж у серпні через 75 років після цього, схоже, пише зовсім іншу, альтернативну історію зі своїм розумінням честі, гідності та патріотизму.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати