Геотермальні джерела: і гріють, і лікують
Як повідомив журналістів заступник голови Ради міністрів Криму Геннадій Бабенко, «представники Європейського банку реконструкції та розвитку дали добро Кримові подати заявку на участь у тендері за двома пілотними проектами з використання геотермальних джерел енергії». Зараз Рада міністрів автономії готує документи для реалізації проекту з використання гарячих джерел на загальну суму $1 мільйон. «Ми прохатимемо у ЄБРР спочатку десь до $1 мільйона, а потім сума буде, я гадаю, в межах $ 5 мільйонів. Якщо ми покажемо, що гроші було витрачено на ті цілі, на які вони виділялися, то попрохаємо вже більш серйозні цифри…», — сказав Геннадій Бабенко.
Як повідомляє Кримська агенція новин, на першому етапі, вважає віце-прем’єр, грант у $1 мільйон буде спрямовано на створення геотермальних теплопунктів у селі Медведівка Джанкойського району та селі Янтарне Красногвардійського району. Поблизу експериментального модуля геотермальної теплоелектроцентралі Сиваська-1 у Медведівці вже до осені планується спорудити теплицю, а в перспективі — сушарку і басейн для розташованого поряд дитячого садка «Сонечко». Крім цього, передбачається подати тепло до 39-квартирного житлового будинку і приватних будинків, територіальний центр для літніх людей. У Янтарному планується замінити теплотрасу й подати тепло до ще 8 населених пунктів району, де є геотермальні свердловини.
За даними віце-прем’єра, в Криму нараховується 310 термальних джерел, 240 із них уже досліджено, а дослідна експлуатація ведеться лише в Медведівці і Янтарному. Як повідомив доктор технічних наук Анатолій Шурчков, до 2030 року Крим за рахунок газу і нетрадиційних джерел зможе забезпечити себе енергією на 70 — 80 відсотків, хоча зараз нетрадиційні джерела в Криму дають лише 2 відсотки енергії. У минулому кримські геотермальні джерела використовувалися примітивно й неефективно — в основному для подачі гарячої води до пристосованих лазень, для миття посуду на кухнях і подібного. Але вже 2001 року в Медведівці було змонтовано геотермальну міні-електростанцію на попутному газі, що міститься в термальній воді. Вона має теплову потужність близько 1 МВт і електричну — 100 кВт. Дві свердловини цієї електростанції побудовано на місці, де на глибині близько 1700 метрів під землею проходить пласт гарячої води, температура якої на поверхні + 64 за Цельсієм. Вода використовується для отримання теплоенергії, а газ, що міститься в ній, є джерелом електроенергії. Даний проект реалізували Інститут технічної теплофізики спільно з державним виробничим підприємством «Кримгеологія». Електрику та тепло з геотермального джерела в Медведівці отримують об’єкти соціальної сфери.
У той же час геотермальні джерела можуть використовуватися значно різноманітніше. Наприклад, влада Красногвардійського району збирається створити в селі Янтарному санаторій для лікування термальними водами, які також мають цілющі властивості і лікують різні захворювання, передусім суглобів. Як повідомив журналістів голова Красногвардійської райдержадміністрації Григорій Глобинець, вже існує домовленість щодо закупівлі для майбутнього санаторію лікувальних грязей у санаторіях Сак. Санаторій передбачається створити на базі недобудованого багатоквартирного будинку. З приводу цього проекту ведуться переговори з однією з фірм, які працюють на території Криму.