Глухий кут Гостиного двору
Доки пам’ятка сьому зиму чекає на реставрацію, мерія проводить показові обстеження
Торік перед новорічними святами міська влада прикрасила не лише Контрактову площу, а й Гостиний двір. На будівлі з’явився бантик, подібний до тих, якими декорують подарункові пакунки. Якби ж споруда була діюча, відремонтована та наповнена всередині життям, тоді святковий настрій та чепуріння пам’ятки мало б якесь виправдання. А коли сьомий рік поспіль двір у очікуванні реставрації, і кожної зими столичні активісти бояться, що він не витримає чергових снігів та дощів, це все видається злим жартом.
ПРО ЩО НАПИШУТЬ У ЗВІТІ?
Цього року пам’ятку не чепурили, а перевіряли, наскільки вона зруйнована. Нагадаємо, 2012 року товариство «Укрреставрація» під виглядом відновлення споруди запланувала зробити тут торгово-офісний центр. Громадськість вчасно ці плани зруйнувала, однак далі державні органи, що мали б опікуватися об’єктами культурної спадщини, питанням Гостиного двору практично не займалися.
Нещодавно в Гостиний двір таки навідалися чиновники з Київської міської державної адміністрації задля обстеження стану пам’ятки. «Двоє чиновників з Управління збереження культурної спадщини та управління з питань цивільного захисту хвилин 15—20 походили навколо будівлі, не зайшовши навіть у двір. Цікаво буде почитати, що вони напишуть у звіті», — описував підсумки візиту киянин Віталій Селик.
Хоча напередодні інспекції в мерії зазначали, що вона проводиться на виконання доручення Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА. До інспекції залучено Департамент охорони культурної спадщини, Департамент міського благоустрою, Управління з питань цивільного захисту, надіслано листи також до Регіонального відділення Фонду державного майна України по м.Києву та Департаменту комунальної власності.
Вочевидь, така комісія налічує значно більш представників, ніж нарахували присутні під час обстеження містяни. Це якраз демонструє ставлення чиновників до долі пам’ятки. Досі Фонд державного майна не може взяти Гостиний двір на свій баланс. Лише після завершення цієї процедури фонд має право передати споруду в комунальну власність міста Києва, аж тоді можна говорити про реставраційні роботи та планувати, які саме організації чи культурні осередки тут можна розмістити.
«Будівля Гостиного двору, розвалена за часів Януковича, уже рік як перебуває формально в державній власності. Нещодавно Київська міська рада в черговий раз звернулася до Кабінету Міністрів з проханням передати на баланс столичної громади цю будівлю з зобов’язанням зберегти за нею функцію культурного закладу і не приватизовувати», — пояснював юридичні тонкощі екснардеп, радник міського голови Києва Ігор Луценко.
«УСЕ МОЖНА ВІДБУДУВАТИ»
Єдине, на що спромоглася Постійна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА, визнати будівлю Гостиного двору небезпечним об’єктом. Логічно, що після такого визнання в мерії мали б готувати план реставрації, шукати кошти в статтях міського бюджету, адже роботи в дворі чимало.
«Колишній орендар (охорона якого досі чатує за Гостиним двором) зруйнував половину внутрішнього аркадного фасаду двору. Це 100 із 200 метрів внутрішнього фасаду! Власне, аркада є ключовою архітектурною цінністю Гостиного двору. Нагадаю, це ТОВ «Укрреставрація», що належить «завгоспу» Януковича Андрію Кравцю, — ділився враженнями після інспекції Віталій Селик. — Замість частини перекриття внутрішньої аркади, що трималося на цегляному склепінні, залили бетонну плиту. На місці зруйнованих частин фасаду було встановлено два металічні каркаси «етажерки», які перетворюють Гостиний двір на дворик. Колишній орендар шукав можливості, щоби напускати побільше площ для продажу шуб, прикрас та іншого гламурного одягу. Під двором на весь його розмір облаштували великий підвал. Проте верхню і нижню плити залили нерівно. Через це на них накопичуються великі калюжі води завглибжки до трьох сантиметрів».
«Зону над метрополітеном укріпили спеціальною бетонною коробкою, тому людям у вагонах нічого не загрожує. Проте по краю тунелів спостерігаються земляні провали. Найімовірно, є проблеми з ґрунтовими водами. Треба проводити окрему експертизу та облаштовувати водовідведення. Конструкція всієї будівлі за сім років поросла деревами-самосадами. Ніхто не стежив. Їх всіх треба видалити, бо рослини коренями руйнують конструкцію. Через те, що уже сьому зиму Гостиний двір не накритий, почалися процеси руйнування цегляної кладки і старого бетону. Подекуди видні тріщини і обвали. Проте загальний стан будівлі не такий уже і критичний. Усе можна відбудувати», — констатує активіст.
КОЛОСАЛЬНИЙ ОПІР «РЕЙДЕРАМ»
В усякому разі не можна залишати пам’ятку напризволяще, коли для її порятунку зроблена колосальна робота. Юристка та співзасновниця ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» Марина Соловйова нещодавно нагадувала киянам увесь шлях, який пройшов Гостиний двір. «Усе почалося з постанови уряду 2011 року «Про виключення будівлі Гостиного двору в місті Києві зі списку пам’яток архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави». Саме в такий спосіб за часи Януковича відомі всім особи намагалися «рейдернути» в держави історичну будівлю. Але саме тоді громада відчула всю несправедливість та нахабство влади й всі разом — мешканці Києва, громадські організації, архітектори, письменники, адвокати, журналісти, діячі культури, депутати Київради та ВР стали на захист своїх прав та свобод», — пригадує пані Марина.
Крім акції протесту та мітингів, велася боротьба в судах. Згадану постанову уряду про викреслення двору зі списку пам’яток було визнано нечинною та незаконною. Також було визнано протиправним і скасовано рішення Київської міської ради 2012 року «Про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПАТ «Спеціальне науково-реставраційне проєктне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація». Так само визнано нечинним розпорядження Київради «Про проєктування та реконструкцію нежитлових приміщень будівлі «Гостиний двір» будинку N 4 на Контрактовій площі в Подільському районі», скасовано дозвіл ДАБІ м.Києва на виконання будівельних робіт від 15 листопада 2012 року, що давав право на реконструкцію будівлі Гостиного двору під торговельно-офісний центр.
Зрештою, було створено робочу групу КМДА, яка мала вирішити подальшу долю Гостиного двору. Наскільки активно вона працює, можна судити з останнього обстеження будівлі. Щоб справді захистити Гостиний від руйнації й інвесторських зазіхань, треба приймати оперативні рішення. Як з’ясували активісти, на двір чатує ще одна небезпека.
«У жовтні 2019 року нам стало відомо, що існує кримінальна справа (з 02.02.2019, за часи генерального прокурора Ю.Луценка), у межах якої прокурори Генеральної прокуратури України просять накласти арешт на будівлі Гостиного двору з забороною відчуження та розпорядження вказаної будівлі, — зазначає Марина Соловйова. — Слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва Писанець В.А. відмовив у задоволенні клопотання про накладення арешту на будівлю «Гостиного двору» (літ. «А»)».
Однак це не означає, що битва остаточно виграна. Міська влада нарешті повинна проявити свою справжню державницьку позицію: тиснути на Фонд держмайна щодо передачі двору на баланс міста. А далі засукати рукава і відновлювати понівечену пам’ятку.