Горять поля, комбайни і зерно
А в селах Житомирщини все менше команд місцевої пожежної охорониУ розпалі жнива, але водночас свій зловісний «урожай» збирає на полях вогонь. Головний державний інспектор Житомирської області з пожежного нагляду Ігор Стельмашов повідомив, що на початку серпня сталося кілька великих загорянь хлібних масивів і сільськогосподарськоі техніки. Зокрема, від тліючого смітника, влаштованого на узбіччі траси Житомир-Київ, загорілася стерня на полі в 5 гектарів, де незадовго до того агрофірма «Брусилів» зібрала озимі. Тільки завдяки тому, що на межі цього масиву вдалося швидко виорати рів, який відсік полум’я, був врятований озимий ячмінь, що достиг на площі в 160 га поруч. Кілька днів назад загорівся комбайн «Дон-1500», який належав селянському фермерському господарству «Зоря» (село Заріччя Овруцького району) — розірвався паливний шланг і запалала солярка. Внаслідок цього вогнем знищено двигун і кабіну комбайну.
Невтішна картина, зі слів інспектора, і по Україні — кількість пожеж на хлібних масивах держави на даний період уже перевищила минулорічні показники і складає 21 випадок у місцях збирання хлібу і три — на об’єктах зберігання сільгосппродукції. Вогнем знищено 456 га зернових на корені, а збитки склали близько 675 тис. грн.
Особливого клопоту, говорить І. Стельмашов, пожежникам додала травнева постанова Кабміну України про обмеження позапланових перевірок суб’єктів господарювання. Тепер керівники господарств часто просто не допускають пожежних інспекторів на об’єкти, внаслідок чого не можна встановити наявність засобів первинного пожежегасіння (хоча б вогнегасників), тим більше їхню справність. Тому ГУ МНС пішли іншим шляхом — на його запити голова облдержадміністрації Юрій Забєла видав розпорядження про спеціальне окреме доручення пожежникам проводити такі перевірки.
Особливу тривогу МНС-ників викликає зниження боєздатності місцевої пожежної охорони: з 278-ми пожежних команд, які офіційно існують в області на даний час (за нормами потрібно 617), лише 28 перебувають у бойовій готовності, але поки й вони рідко залучаються до боротьби з вогнем на полях, комбайнах і у коморах. Більше того, їхне число постійно зменшується (відповідно до державної програми має збільшуватися), до того ж у нинішньому році в обласному бюджеті на це взагалі не передбачені кошти.
На запитання «Дня», чи не варто було давно поставити питання про створення в структурі МНС спеціальних професійних підрозділів у сільській місцевості, зрозуміло, з відповідним виділенням коштів і засобів, І.Стельмашов відповів, що доводиться сподіватися на розвиток місцевої пожежної охорони під егідою сільського самоврядування. Але, на пам’яті автора, це питання постійно на порядку денному вже щонайменше 5 років, та справа з кожним роком лише погіршується. То ж чи не час урядовцям кардинально змінити підходи?