Громадськість вимагає знизити ціни на ліки
І звертається до прем’єр-міністра України, щоби втрутився у процес проведення державних закупівель медпрепаратів
Після завершення тендерних закупівель пацієнтські організації відверто шоковані цінами, які пропонують фармацевтичні компанії — в деяких випадках вони зросли до 300%. Тепер громадськість звертається до Арсенія Яценюка, аби втрутився у тендерний процес. Як варіант, уряд має шукати в бюджеті додаткові кошти на дофінансування державних закупівель. Інша вимога організацій — не ухвалювати проекту постанови, яку пропонує затвердити Міністерство охорони здоров’я. У ній ідеться, що через такі високі ціни МОЗ на власний розсуд і в одноособовому порядку визначатиме, в якій кількості та які саме препарати купувати для регіонів, тобто на що вистачить коштів.
«Якщо лікується 60 тисяч хворих на СНІД, то штучно цією постановою кількість пацієнтів буде зменшено до 50 тисяч. Але йдеться про хвороби смертельні, коли всі пацієнти мають отримувати лікування, — каже піар-менеджер однієї з пацієнтських організацій Олександра Устінова. — Ми сподіваємося, що фармкомпанії підуть на зустріч і знизять ціни. Якщо МОЗ погодиться з цінами, що виставили компанії, то за нашим законодавством вони автоматично будуть закріплені як стартові наступного року. Нині ж МОЗ пішов простішим шляхом: замість того, щоб домовлятись, пояснювати, що таке підвищення цін необґрунтоване, вони просто зменшують кількість людей, яких будуть лікувати».
Натоміть Міністерство охорони здоров’я обґрунтовує свою постанову тим, що тендери доведеться переоголошувати, заново збирати заявки від місцевих органів, на що знадобиться кілька місяців. А якщо «МОЗ отримає право коригувати зібрані заявки на закупівлю товарів та послуг, у питанні кількості й номенклатури, без погодження з територіальними органами охорони здоров’я, це дозволить скоротити до одного-двох тижнів ухвалення рішень», — ідеться у проекті постанови.
Громадськість же наполягає на продовженні переговорів із фармацевтами. Можливо, відповідні заяви від уряду теж відіграють свою роль. А міністерству радять звертатись до Антимонопольного комітету, до комітетів ООН, що займаються захистом прав пацієнтів та безпосередньо до фармвиробників, аби не наживалися на пацієнтах.
Олександра Устінова додає, що були випадки, коли компанії вже підписали договори з міністерством про продаж ліків, але під тиском пацієнтів знижували свої ціни утричі. Тому вже вкотре пацієнтська спільнота бере на себе боротьбу за власне виживання. Вони підготували звернення та відеоролики зі зверненнями хворих і надіслали їх до головних офісів фармацевтичних фірм. Сподіваються, що інформаційний тиск та розголос змусить їх піти на поступки і, врешті-решт, урятувати тисячі хворих.