I глухе немовля здатне «почути»,
доводять голландські й українські сурдопедагогиГуманітарні організації Королівства Нідерландів «ProForKids» (Loosdrecht) і «Stichting Humanitaire Hulp Kinderen Oekraine» (Tilburg) спільно з Міжнародним інститутом «Віатаал» розпочали реалізацію проекту, покликаного допомогти українським малюкам із вадами слуху подолати чималі бар’єри у спілкуванні, не допустити затримок у їхньому розвитку. Справа в тому, що, як правило, більшість таких дітей пропускає найефективніший час для свого мовного розвитку, а потрапивши в школу, вони не можуть уже на рівних із здоровими дітьми долати дорогу знань Адже починати їм потрібно з елементарного: навчитися спілкуватися зі світом.
Проект «Priviet» базується на мультидисциплінарному підході і планує об’єднати зусилля освітян, медиків та працівників соціальної сфери. Цікаво, що презентація проекту розпочалася із демонстрації напрацювань Львівської спешколи-інтернату для глухих дітей імені Марії Покрови. Львів’яни не випадково стали своєрідними консультантами для своїх колег із спецшкіл інших областей — Хуста, Кіровограда, Луганська та Чернівців, адже протягом останніх трьох років брали участь у попередньому проекті «JUICE», що теж реалізувався в Україні з допомогою голландських фахівців, і до нього залучена була також Чернігівська область. Спільними зусиллями сурдопедагоги розробили модель соціальної адаптації глухих дітей. Тепер її намагатимуться поглибити — поширити відповідне діагностування немовлят уже в пологових відділеннях, забезпечити, в разі необхідності, малюків слуховими апаратами, надавати батькам необхідні консультації та допомогу. Таким чином, планується поліпшення не лише медичного обслуговування, удосконалення процесу спеціального навчання, а й рівня добробуту сімей, що мають дітей із вадами слуху.
— Ми вирішили продовжити співпрацю з Україною, бо зустрілись із фактами, коли педіатри-практики мало ознайомлені з методиками перевірки слуху, способами спілкування з глухими, новітніми технологіями в цій галузі, — зазначив координатор проекту з Міжнародного інститут «Віатаал» Ганс Розієр під час свого перебування у Львові. — Чимало людей не володіють інформацією про аудіологічні центри в Україні, відповідні батьківські організації, не ознайомлені з практикою допомоги на дому. Тому матері з глухими дітьми у багатьох випадках залишаються сам на сам із бідою та не знають, як їй зарадити. Наша мета — на рівні регіонів, що задіяні у проекті, створити мультидисциплінарні команди, які об’єднають спеціальні школи-інтернати, медико-психолого-педагогічні комісії, логопедів і психологів, працівників дитячих лікарень, аудіологічних центрів, активістів батьківських організацій та зацікавлених осіб, що зможуть допомогти загальній справі.
За словами Ганса Розієра, відпрацьована модель стане уніфікованою для решти спеціалізованих навчальних закладів України. Вона допоможе удосконалити програми, методики, матеріально-технічну базу. Робота проходитиме в рамках урядової допомоги «МАТРА» під патронатом Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів і врахує соціальні досягнення країн Східної і Центральної Європи, де фізично обділені люди залучаються до активного життя, повноцінної праці, не відчуваючи своїх вад. Такий курс відповідає євроінтеграційним процесам України, націленим на запровадження світових стандартів у різних сферах суспільного життя.
«Привіт» надаватиме підтримку українським дітям до кінця 2007 року. Хоча презентація проекту відбулась у Чернігові, в Інституті післядипломної педагогічної освіти, наступні семінари та навчання організатори проекту планують проводити не лише в Україні, а й у Польщі та Нідерландах, де означений досвід досяг чималих висот. Для батьків та вчителів невдовзі вийде з друку спеціальний посібник. А потім — у самостійне плавання.