Перейти до основного вмісту

I людям свято, і пожертви на добрі справи

У Володимирі-Волинському відновлюють традицію благодійних різдвяних балів
15 грудня, 09:06

Чимало мешканців Володимира-Волинського, які, як виявилося, і не вміли танцювати ні вальс, ні танго, ні полонез, ні навіть польку, вже беруть уроки в Ірини Божик, тренера клубу спортивного танцю «Грейс». Різдвяний бал «Кришталева  туфелька» вже обіцяє  стати  непересічною подією в місті. Проводять його Фонд «Людина року» Володимира-Волинського, міський  відділ культури і туризму, клуб спортивного танцю «Грейс», дитяча музична школа і культурно-мистецький центр за сприяння володимир-волинського  міського голови Петра Саганюка. Власне, благодійні різдвяні бали у Володимирі мають свою давню традицію. Науковий співробітник місцевого Історичного музею Богдан  Янович підготував  історичну довідку щодо таких балів. Опрацював  не тільки документи, а й опитав старожилів.

«Чи були у Володимирі бали і світські раути?» — ставив  він запитання й отримав таку картину. Однозначно були, адже в різні періоди історії міста воно входило до складу Київської Русі, Волинсько-Галицької держави, Литви, Польщі, Російської імперії, в кожній з цих держав була своя еліта, яка полюбляла змістовно і весело провести дозвілля, отже, бали та гучні гуляння організовувалися. Проте інформації про це збереглося небагато. Одна з найдавніших відомостей сягає ще ХІІІ століття — в Галицько-Волинському літописі записано про нашестя монголо-татар на Володимир — до міста прийшов хан Бурундай із військами-ордами, і він захопив місцевих князів зненацька. Літописець писав, що якраз у той час князь Василько Романович справляв для своєї доньки весілля, був гучний бенкет (бал), на якому був присутній і король Данило Галицький, і інші князі, але оскільки вони святкували, то не встигли організувати відсіч ворогові, тому Василько на вимогу Бурундая був змушений розібрати міські укріплення (вали і брами), й місто постраждало від вторгнення чужинців.

Очевидно, що бали влаштовувалися в місті й у XIV — XVIII століттях — в той час володимирчани перебували під литовсько-польським пануванням, а польська шляхта любила й вміла веселитися. У будинку, де нині розташований Історичний музей, певний час діяв повітовий сейм, куди дворяни приїздили на свої з’їзди, цілком ймовірно, що там же могли організовуватися й бали. У приміщенні військового комісаріату (по вулиці Січових Стрільців) з 1900 року (у часи правління російської царської влади)  був Будинок офіцерського зібрання, як відомо, офіцери дуже полюбляли бали  і розваги, тож такі заходи могли проводитися в тому будинку.

У XIX столітті у Володимирі проживали пани Люценські. Їхній будинок стояв поблизу сучасної школи для глухих дітей, там же був чудовий сад Люценських, який пам’ятають старожили міста. Люценські були добрими господарями. Доньки пана вчилися в одному з європейських університетів, проте не цуралися праці біля землі-годувальниці, коли приїздили до батька — працювали на городах, одягнувши шкіряні галіфе, а після обіду приймали ванни й організовували бали. У 20 — 30-х роках ХХ століття в місті діяв Союз українок. Старожили розповідають, що перед Ніною Річинською його очолювала пані Озерова. То була патріотка, грамотна й творча жінка, яскрава особистість. У той час з’явилася загроза для союзянок від польської влади, яка хотіла закрити організацію національно-патріотичного спрямування — Союз українок. Пані Озерова разом з колегами організувала вишуканий бал для польських чиновників, і Союз українок був урятований від закриття. Бали та вистави організовувалися в 20 — 30-х роках і місцевим товариством «Просвіта». Зокрема  ставилися твори місцевих класиків у залі педагогічного коледжу, в приміщенні якого певний час діяла міська управа.

Благодійний бал «Кришталева туфелька» у Володимирі-Волинському відбудеться 12 січня вже нового, 2018 року. Найкращій танцювальній парі буде вручено нагороду — «Кришталеву туфельку». Також газета «Місто вечірнє» підіб’є підсумки фотоконкурсу «Три весілля», що проводили впродовж 2017 року на сторінках газети. На балу лунатиме наживо музика двох колективів Володимира-Волинської музичної школи, а також виступатимуть найкращі учасники клубу спортивного танцю «Грейс» і «Колорит». Свято відбудеться в колонному залі культурно-мистецького центру, що найбільше нагадує атмосферу світських балів. Буде й людям свято, й пожертви на добрі справи.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати