«Каприс Класик» - квартет солістів
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010119/411-18-2.jpg)
Що таке «Каприс Класик»? Це співдружність чотирьох чарівних молодих дівчат, яких Бог наділив прекрасним даром. Це струнний квартет, який складається з юних, але таких, що вже вiдбулися, музикантів. Це постійний творчий пошук та незвичайні вирішення, синтез жанрів та співпраця з різними неординарними обдарованими особистостями. Це до того ж талісман, який нерідко приносить дипломатичний успіх нашій державі. Однак дозвольте про все по порядку.
Квартетові Національної філармонії України «Каприс Класик» уже шість років, але в нинішньому складі він почав свою діяльність лише з вересня. Свого часу із квартетом співробітничала Асія Ахат. Тепер же його склад такий: Олександра Савченко (скрипка), Тетяна Андрійчук (скрипка), Леоніла Грушковська (альт, художній керівник квартету), Світлана Гаврикова (віолончель). Характерно, що у квартеті не передбачено, хто саме зі скрипачок має постійно грати партію першої скрипки. У різних творах перша партія доручається то Олександрі, то Тетяні. «Нарешті ми знайшли одна одну і в нас запанувала цілковита творча гармонія», — каже Леоніла Грушковська.
У житті квартету величезну роль зіграла підтримка генерального директора Національної філармонії України Дмитра Остапенка та її художнього керівника Володимира Лукашова. Саме вони і запустили квартет на концертну орбіту. На сьогодні квартет уже побував у Франції, Італії, Японії, Португалії, Білорусі, Литві.
Дебютом на дипломатичному терені квартету стало музикування на дипломатичній вечері перших осіб держави із представниками Світового банку. Потім був виступ на зустрічі із представниками Європейського банку реконструкції та розвитку. У всіх випадках участь квартету приносила успіх і незмінно привертала до себе увагу.
Виступи квартету також увійшли в програми презентацій книжки Леоніда Кучми «Вірю в Україну» і книжки Людмили Кучми «Любов’ю зігріте серце», що відбувалися в «Українському домі».
Під час перебування Президента України в Білорусі відбулося відкриття посольства України в Мінську. І там був виступ «Каприс Класик». Особливо ж запам’яталася поїздка з офіційною делегацією України в Португалію, де дівчатам випало виступати в лісабонському палаці Джеронімуш під час українсько-португальської зустрічі на найвищому рівні. Під час цієї події квартет уперше подав на суд публіки свій новий підхід до концертування, який був потім продемонстрований і на філармонічній сцені. А саме: під час виступу один з учасників квартету стає солістом, устає і грає сольний твір на своєму інструменті під акомпанемент інших музикантів. Так уперше прозвучали «Циганські наспіви» Пабло Сарасате у виконанні Тетяни Андрійчук. Після виступу до Тетяни підійшов хтось із слухачів, довго розпитував про виконану музику і висловлював своє захоплення. Згодом виявилося, що це був сам президент Португалії пан Сампайо!
Такий значний перелік відповідальних виступів свідчить про те, що політики відчувають велику потребу в підтримці муз.
У серпні посол України в Литві Валентин Олександрович Зайчук запросив «Каприс Класик» узяти участь у святкуванні 9-ї річниці незалежності України в нашому посольстві у Вільнюсі. Під час святкування українське посольство відвідав президент Литви пан Адамкус, який пробув там удвічі довше, аніж було передбачено протоколом. У дипломатичному світі подібні випадки сприймаються як своєрідні дипломатичні перемоги. Причиною затримки стало і те, що пан президент захоплено слухав виступ квартету. Відтоді так і повелося: квартет, з’являючись на офіційних дипломатичних заходах, рішуче ламав протокольної рамки і перетворював манірних дипломатів на щирих та безпосередніх людей, які захоплювалися грою юних представниць України. Тому в дівчат зібралася ціла колекція фотографій квартету в товаристві президентів різних країн.
Після першого відвідування Вільнюса було запрошення на престижний фестиваль камерної музики. Серед учасників цього фестивалю були Квартет імені Чюрльоніса, ансамблі видатних музикантів з усіх куточків Європи. До програми виступу «Каприс Класик» увійшов Квартет Равеля, моцартівський Дивертисмент № 3, Танго для чотирьох Астора П’яццоли, низка мініатюр.
Музиканти квартету з особливою теплотою розповідають про свою творчу співпрацю із заслуженою артисткою України, лауреатом міжнародних конкурсів, скрипачкою Ольгою Рівняк. Недавнім свідченням взаємних симпатій квартету і прославленої української скрипачки був спільний виступ у філармонічному концерті з п’єсами Фріца Крейслера.
Надалі дівчата планують виконувати й інші твори для соло скрипки, альта або віолончелі з акомпанементом інших музикантів квартету. Окрім цього, готується програма із творів Шостаковича та програма під умовною назвою «Жінка в музиці». Можливо, в майбутньому половину однієї із програм буде присвячено джазовим ім