«Казкові тури» до міліціонера доведуть
Ця ідея не нова, а питання про створення відповідного органу порушувалося на засіданні профільного комітету ВР з питань молодіжної політики, спорту і туризму ще в квітні минулого року. Розглядали досвід іноземних держав: Туреччини, Таїланду, Єгипту... У цих країнах уже працюють аналоги туристичної міліції, яка тішить державну і муніципальну владу регулярними поповненнями бюджету та виводить туристичний бізнес на кількісно й, що важливо, якісно новий рівень.
Коли створюється нове відомство, природно, постає фінансова проблема. Для муніципального органу потрібні гроші. Й чималі. Як свідчить той же раціональний і багатий на традиції досвід іноземців у сфері туризму, логічно було б спочатку вкладати гроші в розвиток нової структури, а потім перевести її на самоокупність. Можна скористатися прикладом «податківців», які утримують себе за рахунок штрафів. А у нового підрозділу із цим, схоже, «проблем» виникати не повинно. «Правовий хаос» у сфері туризму дозволить зібрати багатий улов. Це й постійні порушення різних екскурсійних фірм, що фактично безконтрольно діють на українських вокзалах та інших місцях масового скупчення людей, і турфірми з давно анульованими ліцензіями, що продовжують активно торгувати неіснуючими «казковими турами» тощо. Покаранню підлягатимуть навіть дрібні «бізнесмени», що нав’язливо пропонують гостям столиці кімнату або квартиру на ніч. Адже й для цього потрібен відповідний патент.
А взагалі, за оцінкою Головного управління комунального й готельного господарства та туризму Києва, яку наводить Інтерфакс-Україна, «тіньовий ринок» приватного сектора для розміщення туристів становить близько 60 тис. місць. Водночас у Києві сьогодні працює 92 готелі різних форм власності, зокрема й державної — 38, колективної — 45, приватної — 6, комунальної — 3. Із них 22 готелі мають понад 100 номерів і нараховують понад 150 місць, що відповідають основним європейським стандартам і сучасному рівню обслуговування. Загалом же в готелях Києва нараховується 8,2 тис. номерів, розрахованих на 15,3 тис. місць. А от заповнюваність у середньому становить 48,3%. Висновки можете робити самі.
Як розповів у інтерв’ю «Дню» начальник управління туризму, заступник начальника Головного управління комунального, готельного господарств і туризму Києва Микола ГРИЦИК , дивна ситуація склалася з деякими екскурсійними фірмами. Він почав розмову з досить несподіваного запитання: «Ви ж не зможете зайти на територію Ватикану і провести там екскурсію?» Після паузи, що виключила риторичний підтекст запитання, довелося погодитися: «Навряд...» І Микола Васильович погодився: «Ото ж. А в нас практично будь-хто може проводити екскурсії. Це не контролюється». Конкретний приклад. З одного боку, є екскурсійна фірма на вокзалі з відповідною ліцензією. На цьому, власне, правова формальність і закінчуються. Повісили на одному з автобусів табличку «Каса» — і поїхали. Ні з ким нічого не узгоджуючи. Навіть у недалекому зарубіжжі — Празі й Варшаві — є підрозділи, що відстежують такі моменти. Там є спеціальні паркувальні майданчики тільки для екскурсійних автобусів, куди іншим в’їзд заборонено. У багатьох наших охочих показати столицю немає обов’язкових машин супроводу й адекватної технічної бази. Та й елементарна техніка безпеки далеко ще не така як слід. Взагалі, Микола Васильович переконаний, що підрозділу туристичної міліції буде цілком до снаги боротися з «тіньовим ринком» туризму.
Сьогодні кожен, хто користується ринком туристичних послуг, має знати, скільки й за що він сплачує. Особливо, коли практично не залишилося профспілкових путівок, що виручали раніше. Тому питання про туристичну міліцію є лише одним із цілого клубка. Туристичний бізнес має бути цивілізованим і багаторівневим. «Необхідність реформ назріла. Ринок туризму має бути конкурентним, а конкуренція добросовісною», — зауважив Микола Васильович. «Будуть розв’язуватися проблеми туристичного транспорту, якості послуг, з розглядом усіх скарг і звернень, яких накопичилося чимало». Проте упродовж 1998—2001 років у розвиток готельного господарства та інфраструктури міста суб’єкти туристичної діяльності вклали 41,2 млн. грн. і $15,8 млн., і їхня робота постійно контролюється. За поданням ГУ комунального господарства і туризму Києва в 2000—2002 роках ліцензійна комісія анулювала 349 ліцензій суб’єктів підприємництва, які надавали неякісні туристичні послуги, ще 118 подань зараз розглядаються. Створення підрозділу допомогло б раніше виявляти порушників і швидше притягувати їх до відповідальності. Споживач, який заощадить на цьому кровні гривні й долари, ображатися, гадаю, не буде.
За станом на 1 грудня в столиці діє 1366 туристичних організацій, в яких задіяно близько 8 тис. працівників. Обсяги туристичних послуг 2001 року становили 509 млн. гривень, загальний обсяг туристичних потоків становить понад 0,5 млн. осіб, а Київ відвідали близько 130 тис. іноземців. Яким буде штат туристичної міліції, поки сказати важко. Але не викликає жодних сумнівів, що її працівники повинні мати певні професійні навички. Знати закон України «Про туризм», умови здійснення туристичної діяльності (що повинен мати екскурсовод, який транспорт має використовуватися тощо). Крім того, на їхні плечі ляже контроль за правильністю укладених туристичних контрактів. Може, тоді вдасться уникнути інцидентів, подібних до того, що недавно стався в столиці. Управління туризмом на канікули надало дітям з української глибинки безкоштовне транспортне обслуговування. А екскурсії проводили... вчитель фізкультури та його товариш — вчитель праці. От такою фізкультурно-трудовою вийшла екскурсія. Точніше, не вийшла. А хто знає, коли ще діти з Луцької чи Луганської області побачать столицю...
Взагалі, працювати є над чим. У той же час серед проблем, що стримують розвиток туризму в Києві, можна назвати загальну економічну ситуацію в Україні, погіршення якої призвело до зниження інтересу потенційних ділових партнерів і, як наслідок, скорочення обсягів «ділового туризму»; певні проблеми, пов’язані з механізмом отримання віз і консульських зборів; високі ціни на туристичні послуги в Києві та в Україні порівняно з іншими країнами і столичними містами з аналогічними туристично-рекреаційними можливостями.
ДО РЕЧІ
У Києві створено Міжвідомчу міську раду з питань туризму й екскурсій. Розпорядження про створення Ради і положення про неї підписав київський міський голова Олександр Омельченко, повідомили агентству Інтерфакс-Україна у прес-службі Київської міськадміністрації в понеділок. Рада займеться організацією, прийомом і обслуговуванням іноземних та вітчизняних туристів, туристичними поїздками за кордон, а також сприянням розвитку масового і спортивного оздоровчого туризму. До повноважень Ради належать також питання створення і розвитку інфраструктури туризму, будівництва, реконструкції і модернізації підприємств цієї галузі; приведення рівня обслуговування туристів у відповідність із міжнародними стандартами, залучення закордонних і вітчизняних інвестицій. Цей орган займеться також розробкою заходів із захисту інтересів Києва у сфері туризму, удосконаленням системи туристсько-екскурсійних маршрутів; розробкою рекомендацій до нових тематичних екскурсійних програм і спеціалізованих маршрутів історико-краєзнавчої, військово-історичної, літературно-мистецтвознавчої, архітектурної, історико-релігійної, природної тематик.