«Хата...», збудована «Вієм»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030221/433-24-1.jpg)
— Нарешті група «Вій» підготувала новий альбом «Хата з краю села». Розмови про цей реліз я чув десь за півроку до його появи. Усі, хто чув новий матеріал, схиляються до думки, що «Хата…» разюче відрізняється від попереднього альбому «Чорна рілля».
— Звичайно, відрізняється. Передусім тому, що між цими альбомами лежить відстань довжиною в десять років! Стилістично це — інший альбом. Інша і більш різноманітна атмосфера пісень. Хоча я думаю, що дух «Вія» ми зберегли на рівні текстів, метафор, світобачення.
— Багато людей вважають, що музика «Вія» акпелює до призабутих джерел, до якихось язичницьких культів. Власне, тим вона і цікава…
— Це правда. Але йдеться не лише про праслов’янське коріння. Ми намагаємося апелювати до загальнолюдських джерел і до різних культур. Мене взагалі цікавить традиційна культура. Її знання допомагає мені відшукати і створити гармонійну формулу чогось дійсно нового. Коли Олег Скрипка стверджує, що «ВВ» грають етно-рок, мені стає смішно. Вони використовують якісь поверхові етнічні візерунки, але справжня етніка — це глибоке занурення. Я можу стверджувати, що «Вій» дійсно грає етно-рок. Свідомо чи підсвідомо ми звертаємося до скандинавської, арабської, єврейської, балканської традиції і скрізь знаходимо спільне коріння з українським мелосом. Те, наскільки світова культура глибоко цілісна, починаєш розуміти пізніше, після того, як добре дослухаєшся до тих чи інших етнічних джерел.
— Очевидно, пісні «Вія» — на рівні текстів, гармонії і мелодії виникають підсвідомо. Видно, що ти інтуїтивно спираєшся на ті, чи інші джерела натхнення. Але саме тому пісні мають особливий шарм самобутності, власне те, що містить народна автентика. Разом iз тим, «Вій» звучить цілком сучасно, адже і далі використовує ритмічні конструкції рок-музики. То яким воно є — нове обличчя «Вія» в альбомі «Хата з краю села»?
— Воно таке, яким є сьогодення з усіма його фобіями, ілюзіями, одкровеннями і розчаруваннями. В альбомі є кілька пісень, тематично пов’язаних між собою глобальним питанням про війну і мир, про сллаву та безчестя. Це — «Лист додому», «Вогняне коло» та «Колискова для лялькових немовлят». Нарешті знайшла своє місце на диску відома балада «Як летіли бугаї». До речі: ці й кілька наших інших пісень молодіжний хор народної пісні включив до свого репертуару. На титульну пісню «Хата з краю села» ми відзняли відеокліп. Це — перше в історії «Вія» відео. Стосовно самої пісні, її знають під різними кодовими назвами — «Пісня про лайно», «Розмова з Богом», «Україна…» Саме ця пісня дала назву альбому, адже вона тягне на статус такого собі маніфесту групи «Вій».
— Певний час в музичних колах циркулювала інформація, що виник дуже цікавий дует під назвою «Добрий Вечір Середа». Себто — творчий тандем лідерів двох культових формацій — «Вій» і «Кому вниз». Це правда?
— Існує такий проект. Але поки що Андрій Середа не закінчив роботу над текстами, хоча я свою музичну частину вже підготував. Сенс нашого альянсу з Середою полягає в тому, щоб реалізувати музичний матеріал, який естетично знаходиться десь посередині, а точніше — на перетині стилів «Кому вниз» і «Вія».