Перейти до основного вмісту

Хлібороб — професія небезпечна

20 листопада, 00:00

У День сільськогосподарського працівника з трибун різної висоти селян засипають дифірамбами. Фахове свято, як-не-як. Тому навіть у найглухішому хуторі змучені роботою люди почують по «радіві» чи прочитають в «районці», яка в них тяжка, але необхідна державі професія. Я не помилюсь, якщо додам, що вона ще й одна з найнебезпечніших. Адже в агропромисловому комплексі показники виробничого травматизму і смертності одні з найвищих. Тільки у Вінницькій області у цьому році на роботі загинуло 16 селян. Це — половина від усіх смертей на виробництвах регіону. Однак ця сумна статистика йде на покращення. Ще в кінці 90-х років Вінниччина займала перше місце в державі по смертності селян під час роботи. Так, в 1997 році тут від травм, отриманих на робочому місці, помер 91 працівник АПК, вже не говорячи про травмування різних ступенів. Причин багато, часом винні і самі потерпілі. Як кажуть, стромляють голову, куди не треба, та ще й п’яну. Куди ж тільки тоді дивились тверезі, як дозволяли механізаторам працювати «під мухою»? Але що було, те загуло. Залишились тільки сім’ї без хазяїв і діти без батьків. А ще здорові люди, яких ніхто не інструктує з безпеки праці. Половина господарств в області після реформування з економічних міркувань скоротила таку обов’язкову у радянських колгоспах посаду, як інженер безпеки праці.

— Якщо раніше кожен голова колгоспу ніс відповідальність за своїх людей, то тепер в селах до влади приходять випадкові люди, які віддані тільки самим собі й заробітку, і від організації безпеки праці дуже далекі, — турбується Олександр Волинець, начальник вінницької державної інспекції охорони праці в АПК та промисловості.

Якщо в якихось господарствах ще зрідка робітникам і нагадують, куди не треба пхати пальці, то це роблять їхні бригадири. Якість і регулярність таких навчань обласне управління охорони праці контролювати не в силі. Після всіх кадрових «утрясок» за одним інспектором закріплено до 1000 підприємств і господарств АПК. Побувати у кожному він фізично може один раз на 10 років. Тому про результати навчань та перевірок знань з питань охорони праці в тому чи іншому господарстві інформують нещасні випадки.

Останній був 1 листопада. Під час копання цукрових буряків о 10-й годині вечора, коли надворі вже ніч темна, вийшов з ладу транспортер. Усуваючи поломку, 36-річний механізатор порушив правила безпеки і серйозно травмувався. Дружина і двоє дітей його не дочекалися — він помер прямо на полі.

— Поряд з порушеннями техніки безпеки та незабезпечення її на підприємствах керівниками, третина причин нещасть — несправність техніки, — продовжує Олександр Волинець. — 30 відсотків механізмів, які ми забороняємо експлуатувати в АПК — це трактори.

Робота тракториста давно віднесена до розряду підвищеної небезпеки і щороку її посилює зношеність техніки. На Вінниччині термін експлуатації сільськогосподарської техніки вийшов у 80 відсотках наявної сільськогосподарської техніки. За останні 10 років машинотракторний парк області скоротився на третину. Минулого року селяни Вінниччини спромоглись купити лише 144 трактори і 76 комбайнів, що дуже мало.

— При збитковості більшості господарств та незначній рентабельності прибуткових, нема за що купувати нову техніку, — пояснює Анатолій Коваль, перший заступник начальника управління АПК Вінницької області. — І перспектив при теперішній ціновій політиці немає.

За попередніми розрахунками, для повного забезпечення сільськогосподарською технікою тільки Вінниччині необхідно 3,4 млрд. грн. Про такі гроші ніхто й не мріє, і реальніше з кількох поламаних скласти один трактор, що й роблять механізатори, не дивлячись, що зношена техніка приводить їх до смерті. Поки живі, вони будуть сіяти і збирати, бо їх спонукає почуття значно глибше за ентузіазм. Це вроджена тяга до землі і відповідальність перед нею. Та стоячи посеред тисячі гектарів родючих грунтів, навіть з обома нетравмованими руками, селянин перед землею безсилий, і щоб знову засипати в засіки держави щедрий урожай, не отримуючи від неї підтримки, йому потрібно на тому полі хіба вмерти. З архаїчними серпом та ціпком.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати