Хочеш бути багатим — будь ним
Але не обкрадай державу— Анатолію Євгеновичу, рік тому податкова міліція отримала новий статус. Як це вплинуло на вашу роботу?
— Нашу силову структуру створено Президентом країни 1996 року. Тоді на базі підрозділів МВС по боротьбі з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування й організували податкову поліцію. А лютий минулого року ввів нас у повноцінне правове поле. Закон чітко визначив наші завдання і права, став керівництвом до дії. Передусім це виявлення випадків кримінального ухиляння від сплати податків. Людська жадібність штовхає людей на злочини: хитромудрі, виверткі й хижі ділки вважають, що бюджет може поповнюватися й без їхньої участі. А по-справжньому починають думати лише тоді, коли їх вистежили, притиснули фактами, порушили справу про ухиляння від сплати податків в особливо великих розмірах.
Ще одна мета — боротьба з порушеннями законодавства про акцизний збір, припинення діяльності фіктивних фірм, які ростуть, неначе погані гриби після дощу... Ми розшукали й вилучили підакцизних товарів майже на двадцять мільйонів гривень. Це й відеоапаратура, і спиртні напої, і сигарети, і одяг — чого либонь не везуть до нас, воліючи незаконно збагатитися! Ось чому в нас особливе ставлення до «тіньових» структур.
За матеріалами податкової міліції столиці, в держбюджет перераховано понад 108 мільйонів гривень. А це майже в півтора раза більше, ніж 1997 року! Повернено майже три мільйони доларів, захованих за кордоном.
— «Тіньовики» йдуть усе далі в кримінальну тінь. Що протиставила податкова міліція такій протиправній діяльності в Києві?
— Давайте конкретизувати питання. Заняття бізнесом, як відомо, вимагає знання економіки, норм бухгалтерського обліку, правових документів. А щоб обійти податкові «рифи», потрібні не просто елементарні знання, потрібен високий рівень компетенції в різних сферах життя. Для досягнення своїх цілей «тіньовики» наймають на роботу, а простіше кажучи — перекуповують, найдосвідченіших бухгалтерів, юристів, економістів.
Співробітники відділу особливо важливих справ нашого управління, котрі вивчають схеми «лівого» товарообороту, відстежили розгалужену торговельну мережу, яка охоплює майже всі великі міста країни. В Україну з країн Балтії контрабандним шляхом у широкому асортименті завозили продукти харчування. Оптову торгівлю вели за готівку, без сплати податків. Для обліку й контролю була своя, «чорна» бухгалтерія, для звітів у податкову інспекцію (а простіше — для окозамилювання) — «біла». В останній оборот товару, ясна річ, не відбивався, основні показники фінансово-господарської діяльності дорівнювали нулю. А продуктові боси працювали потужно й солідно. Вони мали свої юридичну й аудиторську фірми. Перша прикривала «тили», друга «підчищала» бухгалтерію, тим часом як зі складів незаконно реалізували контрабандний товар. За нашими підрахунками, оборот цього своєрідного концерну тільки в Києві становив не менше мільйона доларів на місяць. Фахівці управління розробляють і використовують на практиці методики розкриття злочинів, зокрема в банківській системі, паливно-енергетичному комплексі, у боротьбі з фіктивними комерційними фірмами, без яких тіньова економіка не може жити. Торік ми зупинили «роботу» близько півтисячі таких фірм, діяльність яких полягала тільки в тому, що вони швидко набивали свої кишені й випаровувалися. Припинено функціонування й декількох комерційних банків, які сприяли таким фірмам-одноденкам. З банківських рахунків списано в бюджет 15 мільйонів гривень. Проте, мабуть, найрезонанснішою справою стала ліквідація найбільшого в столиці конвертаційного центру. До його послуг вдавалися понад три тисячі комерційних організацій і держустанов. Скільки грошей «прокрутили» на вулиці Уманській, можна уявити з «улову» оперативників: тільки в момент проведення операції знайдено й вилучено 148 тисяч доларів, 125 тисяч марок і понад мільйон гривень...
— Розмах вражає. До речі, Анатолію Євгеновичу, як оцінюється робота податкової міліції — за перерахуванням грошей у бюджет, за розкриттям злочинів? Чи за їх недопущенням? Адже саме від запобігання злочинам і залежить майбутнє держави.
— Давайте звернемося до закону. У перших його рядках чітко визначено, що завданням податкової міліції є запобігання злочинам й іншим правопорушенням у сфері оподаткування. І тільки після цього формулювання йдуть слова — «їх розкриття». Тут, як то кажуть, двох думок бути не може. Запобігали, запобігаємо і працюватимемо саме так. Торік ми перевірили в Києві близько шести тисяч суб’єктів підприємницької діяльності. Хіба це не робота з людьми, не боротьба за чистий бізнес, за нормальне ставлення підприємця до закону?
Ну, а як оцінювати роботу податкової міліції? За перерахуванням грошей у бюджет. Ті, хто в матеріальній скруті, хто місяцями чекає зарплату чи пенсію, зрозуміють мене. З розрахунку на одного співробітника столичної податкової міліції ця цифра становить майже 213 тисяч гривень за рік. Солідне «підживлення» державного бізнесу, погодьтеся. І розслаблятися ми не збираємося.
Випуск газети №:
№22, (1999)Рубрика
Суспільство