Хто ми?
Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України провела оцінку етнічного складу наших громадян.
За умови виваженої політики, багатонаціональність може розглядатись як багатство держави. Нині в Україні проживають представники понад ста різних народів. На загальному тлі своєю чисельністю різко виділяються українці та росіяни - відповідно 38 та 10 мільйонів або 75 та 20 відсотків населення. Третє місце посідають білоруси, четверте - молдовани. Далі йдуть євреї, кримські татари, болгари, поляки, угорці... Їх співвідношення постійно змінюється, як змінюються рівні народжуваності, смертності у різних народів. Ще більше впливають на етнічний склад міграційні процеси. Після розпаду СРСР почалося повернення на батьківщину етнічних українців - колишніх учасників освоєння Сибіру, цілини, а також жертв політичних репресій, їх нащадків. Повертаються на Південь України колись вивезені звідси до Центральної Азії кримські татари, німці, греки, вірмени та болгари. Різко зросли масштаби еміграції з України за межі колишнього СРСР, переважно представників єврейської, німецької та грецької національностей.
Деякі народи протягом століть мають свої етнічні території: молдовани - в Одеській, Чернівецькій та Миколаївській областях, угорці та словаки - в Закарпатті, греки - в Донбасі... На наших очах відтворюється ареал компактного розселення кримських татар в Криму та на Херсонщині (з 1989 по 1997 рік їх кількість в Україні зросла більш ніж у п`ять разів).
Представники багатьох народів - головним чином, жителі міст. Найбільшим міським етносом в Україні є євреї, найбільш сільським - гагаузи. Українців найменше - в Автономній Республіці Крим та Севастополі, проте 60% населення Криму й понад 40% Донбасу - росіяни. Найближча до однонаціональної - Тернопільська область. Там з кожних 50-ти мешканців лише один - неукраїнець.
Випуск газети №:
№79, (2007)Рубрика
Суспільство