Клітини-творці
Українські медики роблять успіхи в лікуванні стовбуровими клітинамиДва роки тому 70-річний Іван Солодкий з Вінницької області практично втрачав здатність ходити. Всього 50 метрів із важкими зусиллями міг пройти дідусь. Повернути йому здоров’я допомогли лікарі Інституту клітинної терапії, застосувавши новий у біомедицині метод лікування — стовбуровими клітинами.
— Звернувся в місцеву лікарню, де мені поставили діагноз — артроз нижніх кінцівок, який фактично означав втрату ніг. Якось побачив замітку в газеті про новий спосіб лікування і сказав дітям, що поїду — страху не було, треба було рятувати ноги, знав, що гірше вже не буде. Після лікування в Інституті клітинної терапії став на ноги, через півроку зміг ходити вже метрів 500—600. Сьогодні почуваю себе значно краще, можу ходити по селі, буду весною садити картоплю, — радіє Іван Солодкий.
Уже рік у Інституті клітинної терапії тривають клінічні випробування в галузі лікування стовбуровими клітинами. Наразі медики можуть похвалитися, що шляхом трансплантації стовбурових клітин можна успішно лікувати 12 важких захворювань і синдромів, які раніше були вироком для пацієнта. Серед пацієнтів Інституту — хворі із діагнозом цукровий діабет, критична ішемія кінцівок, цироз печінки, хронічне запалення шлунково-кишкового тракту, остеоартроз, інсульт і навіть безпліддя. І це передовий досвід, яким Україна випереджає світову медицину, адже саме наші вчені навчилися розмножувати стовбурові клітини.
Стовбурові клітини — продукт, отриманий із пуповинної крові та плаценти, який за згодою породіллі вилучають після пологів. Розроблена ціла технологія щодо збереження та обробки цих клітин. В Україні існує чотири банки такої крові, найбільший з яких у Інституті клітинної терапії. Тут зберігається понад тисяча зразків.
— У цілому по Україні сьогодні клінічними дослідженнями лікування стовбуровими клітинами охоплено близько 300 хворих, — розповідає професор, заступник директора з наукової роботи Інституту клітинної терапії Олександр Кухарчук. — Варто наголосити, що хворі до нас приходили в надзвичайно складних станах, від них відмовлялася традиційна медицина. Після трансплантації стовбурових клітин у 25 хворих на цукровий діабет протягом трьох місяців рівень глюкози понижувався практично до норми й залишався стабільним протягом року. Крім цього, в пацієнтів нормалізувалися показники обміну речовин, покращувалася робота печінки. Досить складний випадок ми мали і в хворого з цирозом печінки після вірусного гепатиту, який був фактично приречений, проте після введення стовбурових клітин уже через 10 днів була досягнута повна ремісія. Нам вдалося набути вражаючих результатів у лікуванні новим методом панкреонекрозу — запалення підшлункової залози, кардинально змінити статистику, згідно з якою із десяти хворих виживав один, після застосування методу клітинного лікування, нам вдалося досягти зворотного показника — дев’яти хворих з покращеними показниками здоров’я на десять важкохворих.
На час проведення клінічних досліджень лікування для пацієнтів, як і їх стаціонарне утримання в лікарні, проводиться безкоштовно.
— Ми переконані, що майбутнє медицини в біолікуванні, коли вже при народженні людини будуть зберігати її пуповинну кров і плаценту, які за правами належатимуть матері народженого, а з 18 років переходитимуть у його розпорядження, у такий спосіб кожен матиме природній резерв для відновлення здоров’я, — говорить головний лікар Інституту клітинної терапії Юрій Гладких.
Утім, говорити про конкретні результати поки що занадто рано. Для того, щоб досліди, згідно з чинним законодавством, було визнано на державному рівні й застосовано для широкого кола лікування, повинно пройти п’ять років випробувань нового методу. Ще чотири роки триватимуть клінічні випробування, результати яких і покажуть, чи набуде новий метод загального визнання.