Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Контрактова площа стане... «вітальнею Києва»

Центр Подолу хочуть зробити пішохідним, з великою кількістю дерев і підземним музеєм. «День» дізнався, як, коли і хто це буде втілювати
22 липня, 12:13
ЧЕРЕЗ НАПІВЗРУЙНОВАНИЙ ГОСТИНИЙ ДВІР УСЯ КОНТРАКТОВА ПЛОЩА ПОТРОХУ ЗАНЕПАДАЄ. ЕКСПЕРТИ ВВАЖАЮТЬ, СПОЧАТКУ ТРЕБА ПРИВЕСТИ У ПОРЯДОК САМЕ ЙОГО — І КОНТРАКТОВА ТРІШКИ «ПІДТЯГНЕТЬСЯ» / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Днями представили проект-переможець конкурсу на найкращу концепцію організації громадського простору Контрактової площі. Конкурс відбувся у травні цього року, в ньому брали участь 14 проектів. «Ідея оновлення історичного середовища Подолу зародилася 2013 року. Розробили концепцію програми «Київ самобутній», провели опитування, як громада міста бачить майбутнє Контрактової площі, — розповідає координатор конкурсу, начальник відділу Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації Анна Бондар. — Але наприкінці 2013 року в місті почалася революція. Усі зусилля ми спрямували на проведення конкурсу «Територія Гідності» (конкурс на концепцію оновлення громадського простору центрального ядра Києва з меморіалізацією подій Революції Гідності. — Авт.). 2015 року ми повернулися до роботи з Контрактовою площею. Організували конкурс на оновлення її громадського простору та вулиць поблизу».

ОАЗА ЗАМІСТЬ АСФАЛЬТУ

До складу журі конкурсу увійшли представники різних спільнот: архітектори, громадські активісти, співробітники КМДА. Зокрема проекти оцінювали: головний архітектор Києва Сергій Целовальник, директор Департаменту культури КМДА Діана Попова, викладач Києво-Могилянської академії і культуролог Владислава Осьмак, представниця спільноти «Подоляночка» Ольга Закревська.

Переміг проект «Київська вітальня», який підготувала організація «Buro-o». «Ми хочемо зробити Контрактову площу «вітальнею» Києва, зустрічати там туристів із усіх куточків світу, — пояснює архітектор «Buro-o» Сергій Ферлей. — Сьогодні Контрактова площа — це море асфальту, ріки з автомобілів, стихійна торгівля біля метро. Але є й позитивні моменти, від яких ми відштовхувалися».

Серед плюсів Контрактової — транспортна розв’язка з трамваями, метро, автобусами та маршрутками. Також поруч є два сквери, де відпочивають люди. Місце завжди приваблювало туристів, бо багате на історичні пам’ятки. Крім цього, тут проводять різні фестивалі.

Архітектори умовно поділили простір на сім ділянок: вулиця Петра Сагайдачного; ділянка біля церкви Пирогощі; сквер, який хочуть зробити Контрактовим садом; транспортний хаб; Подільський Пасаж; Контрактова площа як така — вільний простір з кордонами.

«Усі ці ділянки утворять єдину пішохідну зону з інформаційними табличками, великою кількістю дерев, місцями для фотографування, вуличними кафе. Плануємо створити підземний музей археології поруч із розкопками, проведеними у 1970-х роках», — ділиться Сергій Ферлей. Архітектори хочуть зробити простір вільним від автівок, щоб там їздили лише громадський транспорт і велосипедисти.

НАЙБІЛЬШЕ ПИТАНЬ — ІЗ ТРАНСПОРТОМ

Реконструкція Контрактової площі може початися навесні 2016 року. «Взимку, можливо, проводитимуться роботи з благоустрою і розчищення площі. Якщо буде фінансування, навесні можемо почати реконструкцію території, — зазначає Анна Бондар. — Відповідні пропозиції до програми соціально-економічного розвитку на наступний рік подасть Департамент містобудування восени».

Переможці конкурсу з оновлення простору Контрактової площі вже розробили план, за яким хочуть впроваджувати проект. «Перша фаза -прибираємо автомобільний рух з частини простору, зокрема поруч із транспортним хабом, і обладнуємо паркування. Не знаємо, скільки це займе часу. Наступна фаза — реконструюємо вулицю Сагайдачного, прибираємо з неї автомобілі. Чистимо площу перед Київським магістратом і починаємо реконструкцію скверу біля транспортного хабу. Потім займаємося самою транспортною розв’язкою, марафетимо площу навколо церкви Пирогощі. І найбільш складний етап, остання фаза, це — реконструкція ділянки навколо Гостиного двору», — розповів архітектор «Buro-o» Влодко Зотов.

Бюджет «Київської вітальні» порахують, коли розроблять детальний проект програми. За словами Влодка Зотова, в Європі облаштування пристойного публічного простору коштує 400 євро за квадратний метр.

На презентації проекту почалися гарячі полеміки щодо його реалізації. Це стосується й транспортної розв’язки, й підземного музею, й самого впорядкування простору Контрактової площі. У КМДА запевняють: ідеї, які пропонуються в проекті, доопрацюють після громадських обговорень, які відбуватимуться впродовж липня.

«НЕ ТРЕБА ЧЕКАТИ ІДЕАЛЬНИХ УМОВ ДЛЯ ПЕРЕТВОРЕННЯ ВСЬОГО. ТРЕБА РОБИТИ ТЕ, ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ ЗАРАЗ»

Владислава ОСЬМАК, культуролог, києвознавець, член журі конкурсу на кращу концепцію організації громадського простору Контрактової площі:

— Конкурс був закритий. З огляду на це, дібрали не найгірших учасників, і, в цілому, всі проекті були цікаві. На певному етапі оцінювання я розгубилася. Деякі проекти стояли врівень, було важко визначити, хто має посісти шосте, сьоме чи дев’яте місце. Але щодо проекту-переможця в мене не було жодних вагань — закохалася в нього, як тільки побачила. Проект «Київська вітальня» максимально зберігає середовище, найбільше відповідає конкурсному завданню, яке не стосувалося добудови, реконструкції чи реставрації будівель.

Контрактова площа — жах і сором національного масштабу, з нею треба щось робити. Дехто вважає, що до питання її оновлення треба підходити глобально, ремонтувати одразу весь Поділ. Не буває так. Усередині Контрактової площі стоїть напівзруйнований Гостиний двір. Це призводить до того, що вся площа потроху занепадає. В ідеалі, треба було б упорядкувати насамперед Гостиний двір — після цього й Контрактова площа трошки «підтягнеться». Але немає такої можливості: тривають суди через Гостиний двір, це — не комунальна власність, немає грошей тощо. І створити більш цікавий, зручний та «людяний» публічний простір — це настільки нагально!

Є питання, наприклад, щодо облаштування транспортної розв’язки на Контрактовій площі. Але існують фахівці, які багато зусиль доклали для створення альтернативних транспортних схем. Узагалі, не бачу проблем, які не можна розв’язати, якщо між владою міста, громадськими активістами та представниками бізнесу буде певна суспільна угода.

Для багатьох людей Контрактова площа — «біла пляма». Я, зокрема, працюю екскурсоводом. Часто люди плутають Гостиний двір і Контрактовий будинок. Привернути більше людей на Контрактову площу через покращання її стану означає, серед іншого, створити потенціал для ширшого ознайомлення киян із власним містом. Коли з’являється емоційний зв’язок із певними точками — біля якоїсь будівлі пили каву, десь зустрічалися з друзями — воно вже не чуже. І раптом якійсь із цих будівель буде загрожувати реальна небезпека, городяни вийдуть на її захист. Саме тому не треба чекати ідеальних умов для перетворення всього. Слід робити те, що можна зробити зараз.

Після оголошення результатів конкурсу треба продовжувати покрокову роботу з облаштування площі. Якщо поступово зробити все задумане в проекті, вийде «ляля». Зараз Контрактова площа дуже неприваблива й занедбана, але в неї фантастичний туристичний потенціал.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати