Коротко / СУСПIЛЬСТВО
Курців стає менше?
У травні 2009 року Київський міжнародний інститут соціології на замовлення компанії Quirk Global Strategies провів загальнонаціональне опитування 2 008 респондентів, які репрезентують доросле українське населення віком від 18 років, щодо законодавчих вимог до медичних попереджень на упаковках тютюнових виробів. Згідно з ним, переважна більшість українців схвалює ідею збільшення розміру попереджень з нинішніх 30% поверхні пачки до 50% поверхні пачки та додання до тексту попереджень зображень, які наглядно демонструють шкоду куріння для здоров’я. Нинішні попередження вважають ефективними лише 12% опитаних. Текстові попередження, що займають 50% передньої і зворотної сторони пачки сигарет, підтримують 17% опитаних, а попередження, які містять текст та зображення і займають 50% передньої і зворотної сторони пачки сигарет, вважають ефективними 48% опитаних. 51% опитаних вважають, що якби до теперішніх попереджень було додано зображення, які наглядно показують шкоду куріння для здоров’я, це могло б утримати частину молодих людей від початку куріння. 42% теперішніх курців вважають, що такі зображення на пачках сигарет спонукають їх задуматися про припинення куріння. Загалом законодавчі зміни, спрямовані на те, щоб медичні попередження на пачках сигарет мали більший розмір і містили зображення для кращої подачі інформації про небезпеку вживання тютюну, підтримують 72% опитаних, включаючи 62% нинішніх курців.
Опитування також підтвердило тенденцію до зменшення поширеності куріння в Україні: якщо у 2005 році курили 41% дорослих жителів України, то у травні 2009 року — 31%, повідомляє Олександра УСТИНОВА.
Президент підписав закон про маркування ліків шрифтом Брайля
Президент України Віктор Ющенко підписав Закон України «Про внесення зміни до статті 12 Закону України «Про лікарські засоби» щодо маркування лікарських засобів шрифтом Брайля», ухвалений Верховною Радою 20 травня. Текст документа оприлюднено на офіційному сайті глави держави, повідомляє УНІАН. Даним законом внесено зміну до статті 12 Закону «Про лікарські засоби», якою передбачено на зовнішній упаковці лікарського засобу зазначати шрифтом Брайля назву лікарського засобу, дозування та лікарську форму з метою забезпечення доступності інформації про лікарські засоби для сліпих і осіб, які недобачають, що значно полегшить цим особам їхнє застосування при лікуванні. У пояснювальній записці до закону зазначається, що в Україні кількість громадян, які для ознайомлення з друкованою інформацією застосовують шрифт Брайля, коливається від 45 тис. до 50 тис. осіб, серед них кількість тотально сліпих коливається від 10 тис. до 20 тис. осіб. Закон набуває чинності з 1 січня 2010 р. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців доручено привести свої нормативно-правові акти у відповідність із прийнятими змінами.
Телевізор перед сном краще не дивитися
Згідно з новим американським дослідженням, проглядання телепередач на сон прийдешній є важливим визначальним чинником тривалості сну. Він впливає на можливе хронічне недосипання, повідомляє newsland.ru. В експерименті були вивчені дані 21475 осіб у віці від 15 років. Учені досліджували фізичну активність учасників за дві години до й після відходу до сну. З’ясувалося, що найчастіше активність перед сном зводилася до проглядання телепередач у майже 50% учасників. За словами авторів дослідження Матіаса Баснера та Девіда Дінгса з медичної школи університету Пенсільванії, вони здивувалися, коли виявили, що проглядання телепрограм виявилося найбільш важливим стимулом для початку періоду сну, і навіть важливішим, ніж години після заходу сонця або інші біологічні чинники. Оскільки зазвичай люди дивляться телевізор допізна, а вставати доводиться рано, то загальна тривалість сну стає нижчою за фізіологічно необхідну. Сон менше 7—8 годин щодня підвищує тривожність, ступінь ожиріння, загальну хворобливість і навіть смертність. Незважаючи на це, до 40% американців сплять менше рекомендованого часу.
Учені: примітивний спосіб життя — найкращий засіб від депресії
Вивчивши звички первісної людини і негативні аспекти сучасного способу життя, професор психології Канзаського університету Стівен Іларді назвав близький до природи спосіб життя найкращим засобом боротьби зі психічними розладами, повідомляє medstream.ru з посиланням на Physorg News. Основним винуватцем психічних розладів, вважає вчений, є сучасний спосіб життя. Якщо ще 100 років тому від депресії страждав лише 1% населення, то зараз — кожна п’ята людина. Антидепресанти допомагають лише половині пацієнтів. Іншим, вважає вчений, допоможуть звички предків. Зокрема, професор Стівен Іларді рекомендує збільшити споживання кислот омега-3 (що містяться в рапсовій, кунжутній, горіховій або оливковій олії; жирних і напівжирних сортах риби: лососі, сардині; насінні; біодобавках); слід активніше брати участь у колективній діяльності та більше спілкуватися з людьми, частіше й довше бувати на сонці і взагалі на свіжому повітрі; підвищити фізичну активність і забезпечити собі повноцінний сон. Зазначимо, в Китаї на минулому тижні жінка вистрибнула з 27-го поверху через післяпологову депресію, що тривала близько двох років. Однак їй вдалося залишитися живою, вона відбулася травмами.
Випуск газети №:
№99, (2009)Рубрика
Суспільство